REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Logowanie do Windowsa za pomocą Konta Google to ciekawy pomysł, który się nie uda

Kod znaleziony na stronie Chromium wskazuje na to, że Google pracuje nad logowaniem do Windowsa 10. 

30.08.2018
8:25
logowanie do Windows 10
REKLAMA
REKLAMA

Na razie nie ma co prawda żadnych oficjalnych informacji, ale są bardzo konkretne propozycje w kodzie. Chrome Story zauważyło commita, z którego wynika, że gigant z Mountain View pracuje nad możliwością logowania się do sprzętów z Windowsem 10 za pomocą konta Google.

Logowanie do Windowsa 10 za pomocą konta Google.

Intrygujące fragmenty kodu znaleziono na stronie przeznaczonej dla programistów zajmujących się Chromium.

Z analizy commita przeprowadzonej przez Bleeping Computer wynika, że Google chce realizować usługę poświadczenia tożsamości użytkownika na sprzętach z Windowsem 10. System operacyjny Microsoftu oferuje różne sposoby logowania się. Od tradycyjnego wklepywanie hasła lub PIN-u, poprzez identyfikację za pomocą odcisku palca po Windows Hello, czyli system rozpoznawania twarzy.

System ma możliwość korzystania z rozwiązań logowania dostarczanych przez firmy trzecie, więc sam fakt pojawienia się kolejnej możliwości nie powinien aż tak zaskakiwać. To, co zdumiewa, to pojawienie się tam właśnie Google, które na wielu płaszczyznach konkuruje przecież z Microsoftem.

Do nowej możliwości, jeśli się pojawi, niemal na pewno będą mieć dostęp posiadacze firmowych kont Google G Suit. Więcej znaków zapytania pojawia się przy logowaniu przez przeciętnego użytkownika za pomocą standardowego konta Google. To by się firmie mniej opłacało. Gigant z Mountain View sporo zyskuje, łącząc swoje rozwiązania przeznaczone na rynek korporacyjny z Windowsem 10. W końcu to przede wszystkim na firmy, a nie na pojedynczych użytkowników, ma chrapkę zespół zajmujący się G Suitem.

W ten sposób Google mógłby zyskać dodatkowy argument w rozmowach o przewadze swojego rozwiązania nad Microsoftowym Officem 365. Jeśli i tak wszyscy w firmie logują się za pomocą Googla i są już podłączeni do jego ekosystemu, mogą zrobić ten jeszcze jeden mały krok i wykupić resztę jego rozwiązań. Problem w tym, że Microsoft nie ma w tym najmniejszego interesu, dlatego trudno uwierzyć, że takie rozwiązanie będzie dostępne dla użytkowników.

REKLAMA

Co ciekawe, z kodu wynika, że żeby pomyślnie zalogować się kontem Google'a na Windowsnie 10, będzie trzeba mieć zainstalowaną na komputerze przeglądarkę Chrome.

Niestety programista, który umieścił kod na stronie, odmówił komentowania sprawy. Ani Google, ani Microsoft też nie wypowiedzieli się jeszcze w tej sprawie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA