Oprogramowanie  / News

Koniecznie zainstaluj nowego Gmaila. Aplikacja pozwala na zabezpieczenie wiadomości hasłem

Od dziś twoje maile wysyłane ze smartfona mogą być znacznie bezpieczniejsze. Gmail wprowadza tryb poufny, w którym wiadomości mogą być zabezpieczone hasłem.

Tryb poufny to jedna z najciekawszych funkcji nowego Gmaila, która dotychczas była dostępna tylko w przeglądarce. Jeżeli wyślemy maila w trybie poufnym, odbiorcy nie będą mogli przekazywać dalej treści e-maili, kopiować treści, pobierać ich, ani drukować.

Teraz tryb poufny trafia do aplikacji Gmail na Androidzie.

Wysyłanie e-maili w trybie poufnym jest bardzo proste. Zaczynamy od utworzenia nowego maila, w którym uzupełniamy adresatów, tytuł i treść. Następnie w menu w prawym górnym rogu (ikona trzech kropek) wybieramy „Tryb poufny”.

Pojawia się nowy ekran (na razie jeszcze nie w pełni przetłumaczony), gdzie możemy wybrać datę wygaśnięcia treści wiadomości, a także metodę uwierzytelnienia użytkownika, ponieważ do otwarcia poufnej wiadomości jest potrzebny specjalny kod dostępu. Odbiorca może dostać kod w osobnym e-mailu albo w SMS-ie. W tym drugim przypadku podczas wysyłania maila musimy podać numer telefonu odbiorcy. Generowaniem i wysyłaniem kodów zajmuje się Google.

Po utworzeniu poufnego maila widzimy u dołu niebieskie pole z informacją, kiedy wygasa treść, a także z informacjami o ograniczeniach.

Jak poufny mail wygląda u odbiorcy?

Odbiorca dostaje maila i widzi nadawcę oraz tytuł, natomiast treść jest początkowo niewidoczna i pojawia się dopiero po wpisaniu poprawnego kodu w specjalnym polu. U dołu maila widać pole z informacją o ograniczeniach.

W mailu nie ma możliwości skopiowania treści ani przesłania wiadomości dalej. Oczywiście trzeba pamiętać, że odbiorca może zrobić zrzut ekranu i zachować treść maila na zawsze, więc system można dość łatwo obejść. Niemniej jednak jest to dobre zabezpieczenie, kiedy pracujemy z zaufanymi osobami, ale operujemy na bardzo wrażliwych danych, które nie mogą opuścić firmy.

A co w przypadku, kiedy odbiorca korzysta z zewnętrznego klienta e-mail?

gmail tryb poufny

Ograniczenia działają tylko w ramach Gmaila, ale Google wymyśliło sprytny sposób, by tryb poufny działał wszędzie. Jeśli korzystamy z klienta e-mail, w treści maila zobaczymy informację o tym, że poufną wiadomość można otworzyć tylko na stronie Gmail.com albo w aplikacji Gmaila. Wyżej możecie zobaczyć, jak taka wiadomość wygląda w aplikacji Mail.app na macOS.

Innymi słowy, nie da się obejść systemu korzystając z zewnętrznych klientów e-mail. To bardzo dobra wiadomość świadcząca o tym, że tryb poufny został wdrożony z głową.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst