REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Koniecznie zainstaluj nowego Gmaila. Aplikacja pozwala na zabezpieczenie wiadomości hasłem

Od dziś twoje maile wysyłane ze smartfona mogą być znacznie bezpieczniejsze. Gmail wprowadza tryb poufny, w którym wiadomości mogą być zabezpieczone hasłem.

17.08.2018
11:08
Nowy Gmail jak włączyć.
REKLAMA
REKLAMA

Tryb poufny to jedna z najciekawszych funkcji nowego Gmaila, która dotychczas była dostępna tylko w przeglądarce. Jeżeli wyślemy maila w trybie poufnym, odbiorcy nie będą mogli przekazywać dalej treści e-maili, kopiować treści, pobierać ich, ani drukować.

Teraz tryb poufny trafia do aplikacji Gmail na Androidzie.

Wysyłanie e-maili w trybie poufnym jest bardzo proste. Zaczynamy od utworzenia nowego maila, w którym uzupełniamy adresatów, tytuł i treść. Następnie w menu w prawym górnym rogu (ikona trzech kropek) wybieramy „Tryb poufny”.

Pojawia się nowy ekran (na razie jeszcze nie w pełni przetłumaczony), gdzie możemy wybrać datę wygaśnięcia treści wiadomości, a także metodę uwierzytelnienia użytkownika, ponieważ do otwarcia poufnej wiadomości jest potrzebny specjalny kod dostępu. Odbiorca może dostać kod w osobnym e-mailu albo w SMS-ie. W tym drugim przypadku podczas wysyłania maila musimy podać numer telefonu odbiorcy. Generowaniem i wysyłaniem kodów zajmuje się Google.

Po utworzeniu poufnego maila widzimy u dołu niebieskie pole z informacją, kiedy wygasa treść, a także z informacjami o ograniczeniach.

Jak poufny mail wygląda u odbiorcy?

Odbiorca dostaje maila i widzi nadawcę oraz tytuł, natomiast treść jest początkowo niewidoczna i pojawia się dopiero po wpisaniu poprawnego kodu w specjalnym polu. U dołu maila widać pole z informacją o ograniczeniach.

W mailu nie ma możliwości skopiowania treści ani przesłania wiadomości dalej. Oczywiście trzeba pamiętać, że odbiorca może zrobić zrzut ekranu i zachować treść maila na zawsze, więc system można dość łatwo obejść. Niemniej jednak jest to dobre zabezpieczenie, kiedy pracujemy z zaufanymi osobami, ale operujemy na bardzo wrażliwych danych, które nie mogą opuścić firmy.

A co w przypadku, kiedy odbiorca korzysta z zewnętrznego klienta e-mail?

gmail tryb poufny class="wp-image-786064"
REKLAMA

Ograniczenia działają tylko w ramach Gmaila, ale Google wymyśliło sprytny sposób, by tryb poufny działał wszędzie. Jeśli korzystamy z klienta e-mail, w treści maila zobaczymy informację o tym, że poufną wiadomość można otworzyć tylko na stronie Gmail.com albo w aplikacji Gmaila. Wyżej możecie zobaczyć, jak taka wiadomość wygląda w aplikacji Mail.app na macOS.

Innymi słowy, nie da się obejść systemu korzystając z zewnętrznych klientów e-mail. To bardzo dobra wiadomość świadcząca o tym, że tryb poufny został wdrożony z głową.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA