REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To jest wstęp do smartfonów 5G. Qualcomm pokazał antenę dla przyszłorocznych telefonów

Moment pojawienia się sieci 5G zbliża się do nas wielkimi krokami. Oprócz modernizacji infrastruktury sieciowej, którą zajmują się operatorzy i zezwoleń dotyczących korzystania z nowych częstotliwości, potrzebujemy też smartfonów kompatybilnych z 5G.

23.07.2018
21:42
To jest wstęp do smartfonów 5G. Qualcomm pokazał antenę dla przyszłorocznych telefonów
REKLAMA
REKLAMA

Tą kwestią zajmuje się firma Qualcomm, która zaprezentowała właśnie swój nowy moduł anteny 5G - QTM052 mmWave. Moduł ten będzie współpracować najprawdopodobniej z modemem Snapdragon X50 5G. Producent sugeruje, że w celu osiągnięcia najlepszej siły zasięgu, nowe smartfony powinny zostać wyposażone w cztery takie moduły - po jednym na każdą krawędź. Niewielki rozmiar QTM052 mmWave powinien na to pozwolić.

Qualcomm jest już gotowy na sieć 5G

qualcomm-5g-1qualcomm-5g-1To jest wstęp do smartfonów 5G. Qualcomm pokazał antenę dla przyszłorocznych telefonówqualcomm-5g-1

Testowe egzemplarze nowego modułu firmy Qualcomm trafiły już do producentów smartfonów. Pierwsze słuchawki kompatybilne z siecią 5G trafią na rynek prawdopodobnie na początku 2019 r. Co prawda estoński operator Elisa, udostępnił już sieć 5G w Talinie (Estonia) oraz w Tampere (Finlandia). Sieć pracuje w częstotliwości 3,5 GHz i – jak wynika z danych operatora – legitymuje się przepustowością 2,2 Gb/s.

Elisa chwali się również tym, że oferuje klientom w tych dwóch miastach subskrypcje 5G. Na razie oczywiście nie ma to żadnego sensu. Tzw. zwykli użytkownicy muszą poczekać na telefony, które będą w stanie obsłużyć ten standard.

Kiedy 5G będzie dostępne w Polsce?

Jedną z ostatnich prezentacji działania 5G w naszym kraju przeprowadził Exatel, przy współpracy z organami Komisji Europejskiej. Test przeprowadzono w warszawskim centrum handlowym Blue City. Polegał on na transmisji wideo w rozdzielczościach 4K i 8K przez zainstalowane w obiekcie moduły antenowe 5G.

Podczas konferencji Impact’17, Marcin Cichy, pełniący funkcję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił, że częstotliwości do rozwoju sieci 5G w Polsce w zasadzie zostały już wytypowane. W pierwszej kolejności ma być zagospodarowane pasmo 700 MHz, chociażby z uwagi na fakt, że nie podlega ono żadnym sporom u podmiotów współtworzących standaryzację tej sieci.

REKLAMA

W kolejnych latach mają być uwalniane na potrzeby 5G kolejne częstotliwości. Najpierw 2,3-2,4 GHz, częściowo nadal wykorzystywane przez wojsko. Dopiero potem – według szacunków po 2019 r. – będą uwalniane pasma 6 GHz i 10 GHz. Tu jednak wiele zależy od decyzji podmiotów międzynarodowych. Według prezesa, Polska dysponuje bardzo dobrymi podstawami do rozwoju tej infrastruktury. I ma do dyspozycji 4 mld zł na dalszy jej rozwój.

Nam pozostaje cierpliwie czekać, aż wszystkie elementy układanki pt. 5G trafią na swoje miejsce. Osobiście mam też nadzieję, że do tego czasu operatorzy podwyższą oferowane przez siebie pakiety danych. Wejście sieci 5G do powszechnego użytku może mieć ogromny wpływ na to, w jaki sposób korzystamy z sieci. Przy odpowiednio dobrej, mobilnej ofercie, posiadanie stałego łącza zacznie mieć coraz mniej sensu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA