REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Czas na zmiany. Nową oprawę graficzną Wiadomości zaprojektuje Platige Image

Jacek Kurski zamierza odświeżyć szatę graficzną Wiadomości. Nowym projektem oprawy wizualnej zajmie się Platige Image.

06.07.2018
12:23
Platige Image stworzy nową oprawę graficzną Wiadomości
REKLAMA
REKLAMA

Obecna oprawa graficzna Wiadomości ma już ponad 3,5 roku. 1 stycznia 2015 roku po raz pierwszy zobaczyliśmy nową czołówkę wykonaną w technice 3D, z efektownym przelotem kamery nad polskimi miastami.

Od samego początku czołówce Wiadomości towarzyszyły kontrowersje.

Najpierw pojawiły się zarzuty o plagiat. Polską produkcję szybko zestawiono z czołówką telewizji ITV z Londynu, która była emitowana w latach 2008 – 2009. Cały koncept jest właściwie identyczny, a podobieństwo kadrów trudno było uznać za przypadkowe. Czołówka ITV kończyła się najazdem na zegar Big Bena, a w Wiadomościach widzieliśmy najazd na zegar Pałacu Kultury i Nauki.

Pałac Kultury i Nauki był kolejnym elementem który wywołał burzę. Jacek Kurski po przejęciu fotela prezesa zarządu Telewizji Polskiej stwierdził, że to niegodziwe, by pokazywać Polakom relikt poprzedniego ustroju, po czym końcówka czołówki przez jakiś czas była ucięta i kończyła się przed najazdem na PKiN.

Ostatecznie czołówkę przebudowano. W końcowej scenie pojawił się najazd na zegar wieży Zamku Królewskiego.

Taka czołówka rozpoczyna główne wydanie Wiadomości od lutego 2016 roku.

Czas na zmiany. Nową oprawę graficzną zaprojektuje od podstaw Platige Image.

Platige Image 5 lipca 2018 r. podpisało umowę z Telewizją Polską, obejmującą kompleksowe zaprojektowanie i wykonanie oprawy graficznej „Wiadomości”. Ma to być interaktywna oprawa wykonana w technologii Vizrt, która bazuje na wizualizacjach tworzonych w czasie rzeczywistym.

Partnerstwo Platige Image i Telewizji Polskiej potrwa 21 miesięcy, a wartość umowy wynosi nieco ponad 8 proc. przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Platige Image za rok 2017, czyli około 5,6 mln zł.

REKLAMA

W czerwcu Platige Image podpisało umowę z Polsatem, w ramach której przygotuje oprawę telewizyjną rozgrywek Ligi Mistrzów i Ligi Europy w sezonach 2018/19, 2019/20, 2020/21 oraz Ligi Narodów w sezonach 2018/19, 2020/21. Oprawa również będzie bazować na technologii Vizrt, a wartość umowy to 2,8 mln zł.

W jakość produkcji Platige Image wierzę bezgranicznie. Z drugiej strony, Jacek Kurski pokazał, że swoimi decyzjami może zamienić w parodię nawet udane projekty graficzne. Wiadomości na barkach Platige Image chcą wejść w XXI wiek, ale to przecież nie szata zdobi człowieka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA