REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Oryginalny, nieśmiertelny RuneScape już na Androidzie. Popularne MMORPG wylądowało w polskim Google Play

Istnieją gry, których nie trzeba przedstawiać. Jedną z nich jest RuneScape - hit MMORPG z 2001 r., do uruchomienia którego wystarczyła przeglądarka stron internetowych wspierająca Javę. Teraz kultowa produkcja powraca jako „darmowa“ aplikacja dla smartfonów i tabletów z systemem Android.

06.07.2018
15:15
RuneScape
REKLAMA

Tytuł ten był niezwykle popularny z dwóch powodów. Po pierwsze, produkcja została oparta na modelu Free2Play. Po drugie, do jej uruchomienia potrzebowaliśmy wyłącznie przeglądarki internetowej. MMORPG zostało napisane w Javie, dzięki czemu do rozgrywki wystarczyła wyłącznie instalacja stosownego pluginu. Gigantyczna zmiana nastąpiła w 2016 r., gdy MMORPG zostało przepisane przy pomocy C++ jako osobna aplikacja.

REKLAMA

RuneScape zapisało się w historii gier wideo, zdobywając kilka prestiżowych tytułów.

Gra została okrzyknięta najpopularniejszą darmową produkcją gatunku MMORPG. Od momentu premiery powstało ponad 200 mln kont powiązanych z RuneScape. Chociaż tytuł opierał się na modelu Free2Play, godna pochwały była częstotliwość wprowadzania nowej zawartości, a także ogrom możliwości w samej grze. Poza typowym wymachiwaniem mieczem rozgrywka skupia się na codziennej pracy i doskonaleniu sztuk rzemieślniczych. Jak na tytuł w przeglądarce, produkcja zachwycała możliwościami.

Archaiczne elementy sprawiły, że wydawca na przestrzeni lat stworzył wiele ulepszonych klientów gry (RS 2, RS 3), opartych o nowocześniejsze rozwiązania (HTML5). Pomimo intensywnych prac nad nowymi odsłonami MMORPG, najwięcej użytkowników zgromadziła wersja Old School RuneScape - edycja wydana pod naciskiem fanów w 2013 r., która za punkt wyjścia brała zakurzoną wersję z 2007 r. Dzisiaj to właśnie Old School RuneScape jest najpopularniejszym klientem, z aż dwukrotnie większą bazą graczy względem nowocześniejszego RS NXT.

Teraz uwielbiane przez fanów Old School RuneScape trafiło na Androida.

Program właśnie wylądował w polskim Google Play i wymaga Androida w wersji 5.0 lub nowszej do działania. Aplikacja znajduje się w stadium otwartej bety. Wydawca ostrzega, że na urządzeniach ASUS Nexus 7, HTX Nexus 9, NVIDIA Shield, Google Pixel C, Huawei P8 Lite oraz Chromebookach występują znaczne problemy z wydajnością.

REKLAMA

Niestety, do cieszenia się betą wymagany jest membership - abonamentowy program obecny w Old School RuneScape oraz RuneScape. Dla fanów tych gier to żaden problem, ponieważ z płatnych kont członkowskich korzysta aż ponad 80 proc. wszystkich graczy na serwerach. Jest to jednak potężna przeszkoda dla osób z zewnątrz społeczności, które dopiero chcą odkryć, czym właściwie jest RuneScape.

Membership kosztuje 9,49 euro za miesiąc. Abonamentu nie da się jednak wykupić z poziomu aplikacji. Trzeba to zrobić za pośrednictwem oficjalnej witryny RuneScape, po wcześniejszym zarejestrowaniu i zalogowaniu się na własne konto.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA