REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Najlepsza okazja, żeby porzucić Chrome'a. Favicony w Safari teraz nawet bez macOS Mojave

Apple zrobił niespodziankę użytkownikom. Z jednej najbardziej oczekiwanej nowości zapowiedzianej na WWDC 2018 można skorzystać bez instalowania macOS Mojave w wersji beta. Favicony w przeglądarce są już dostępne dla wszystkich chętnych dzięki Safari Technology Preview, które jest zgodne z macOS High Sierra.

06.06.2018
21:24
Safari
REKLAMA
REKLAMA

Podczas wystąpienia otwierającego konferencję WWDC 2018 zapowiedziano dziesiątki mniejszych lub większych usprawnień systemów iOS, watchOS, tvOS oraz macOS. W przypadku komputerów Apple’a najważniejsze z nich to tryb ciemny i zapowiedziana na 2019 r. możliwość dostosowania aplikacji z iOS do macOS, ale pojawiły się też liczne inne nowości.

Safari 12 w macOS 10.14 Mojave - ochrona prywatności i kosmetyka.

Sporych zmian doczekało się Safari, czyli systemowa przeglądarka Apple’a. W nowej wersji będzie jeszcze bardziej dbać o prywatność użytkowników. Sieci reklamowe będą dostawały od przeglądarki znacznie mniej danych, które mogłyby służyć do śledzenia internautów. Blokowane też będą skrypty reklamowe.

Dla wielu osób, w tym naszego redaktora naczelnego i kilku blogerów Spider’s Web, najważniejsza nowość jest jednak czysto kosmetyczna. Safari od teraz będzie wyświetlało tzw. favicony, czyli te malutkie ikonki na otwartych kartach w przeglądarce, podobnie jak ma to miejsce w np. Google Chrome.

Jak działają favicony w Safari?

Favicony do teraz widać było tylko w przypiętych kartach. W dodatku kolor zyskiwały dopiero po ich uaktywnieniu, a gdy były w tle, ikonki były wyszarzane. Zwykłe karty oznaczone były zaś wyłącznie tytułem. Przy pracy na wielu kartach jednocześnie łatwo się przez to pogubić. Wiele osób, które znam, właśnie z tego powodu instalowało do tej pory Chrome’a.

Myśleliśmy do tej pory, że na zapowiedziane podczas WWDC 2018 jakby od niechcenia favicony z prawdziwego zdarzenia trzeba będzie czekać do jesieni, aż pojawi się stabilna macOS 10.14 Mojave. Okazuje się, że nie do końca. Safari Technology Preview z funkcjami z zapowiedzianego w poniedziałek Safari 12 można pobrać już teraz. I to nawet na starszą wersję systemu Apple’a.

favicony w safari technology preview macOS high sierra class="wp-image-745750"

Favicony w Safari Technology Preview na macOS 10.13 High Sierra.

Osoby, które zdecydowały się na aktualizację systemu do macOS 10.14 Mojave w wersji testowej, mogły cieszyć się faviconami w Safari już od poniedziałku. Dzisiaj pojawiła się nowa wersja testowa samej przeglądarki, która działa na macOS 10.13 High Sierra i daje dostęp do funkcji Safari 12, w tym właśnie favicon.

REKLAMA

Oprócz favicon w rozwijanym od 2016 r. Safari Technology Preview na macOS 10.13 High Sierra można skorzystać ze wspomnianego lepszego mechanizmu ochrony prywatności, który m.in. blokuje skrypty przycisków społecznościowych, a także z nowego generatora silnych haseł podczas tworzenia kont użytkownika.

Safari Technology Preview 58 można pobrać na macOS 10.13 High Sierra i macOS 10.14 Mojave bezpośrednio i za darmo ze strony Apple’a. Nie jest wymagane do tego płatne konto developerskie. Testowa wersja przeglądarki nie zastępuje stabilnej i odróżnia się od niej fioletową ikoną.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA