Tech  / News

Safari Technology Preview to znak, że Apple w końcu zaczyna słuchać użytkowników

Dzisiaj oczy technologicznego świata zwrócone są w kierunku giganta z Redmond, ale w cieniu konferencji BUILD 2016 firma Apple ogłosiła udostępnienie nowej aplikacji dla programistów korzystających z Maców. Można już pobierać Safari Technology Preview, czyli deweloperską wersję przeglądarki internetowej do OS X.

Twórcy przeglądarek od lat udostępniają różne wersje swoich programów. Dla użytkowników końcowych przeznaczone są wersje stabilne, a fani nowości mogą, godząc się na błędy, korzystać z wersji beta. Dla deweloperów też dostępne są dedykowane wydania, takie jak np. Chrome Canary.

Swoje trzy grosze w tej kwestii dorzuca właśnie Apple.

Zapowiedziano właśnie Safari Technology Preview, czyli nową wersję przeglądarki na systemy operacyjne Apple’a. Przedsiębiorstwo Tima Cooka obiecuje wgląd w nowe technologie webowe, które trafią w przyszłości w ręce wszystkich użytkowników Safari.

Apple liczy na to, że programiści przyjrzą się spodziewanym nowościom i wyślą do Apple wiadomość zwrotną wraz z opinią na temat spodziewanych zmian. Feedback deweloperów ma pomóc firmie w usprawnieniu technologii, które będą w przyszłości wdrożone, przed ich oficjalną premierą.

Safari Technology Preview

Safari Technology Preview to kolejne testowe rozwiązanie programowe Apple’a, które udostępnione zostanie wszystkim chętnym.

Dzisiaj użytkownicy mogą w prosty sposób zapisać się do testów nowych wersji systemów OS X i iOS w wersji beta. Kiedyś wymagało to dopisania numeru identyfikacyjnego urządzenia do płatnego konta deweloperskiego. Safari Technology Preview to kolejne narzędzie, które udostępniane będzie publicznie.

Safari Technology Preview do OS X to osobna aplikacja, która nie zastąpi stabilnego wydania Safari. Interfejs przypomina zwykłe Safari, ale od systemowej przeglądarki wariant dla deweloperów odróżnia fioletowa ikona. Apple zapowiada aktualizacje pojawiające się co dwa tygodnie w Mac App Store.

Safari Technology Preview to nie jest pierwsze narzędzie dla webdeweloperów od Apple’a.

Już wcześniej można było sprawdzać zmiany w silniku Safari w ramach wydań typu preview WebKit Nightly. Safari Technology Preview ma tę przewagę, że wykorzystuje chmurę iCloud i pozwoli na synchronizację otwartych kart, zapisanych ulubionych zakładek, wpisów na liście czytelnia itp.

Oprócz kolejnych usprawnień silnika WebKit w Safari Technology Preview pojawią się m.in. usprawnienia narzędzia Web Inspector. Dostępne są też ostatnia wersja JavaScript (ECMAScript 6) i kompilator B3 JavaScript JIT, ale to nie koniec nowości dostępnych już dziś.

Więcej informacji umieszczono na stronie internetowej Safari Technology Preview.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst