REKLAMA

Safari Technology Preview to znak, że Apple w końcu zaczyna słuchać użytkowników

Dzisiaj oczy technologicznego świata zwrócone są w kierunku giganta z Redmond, ale w cieniu konferencji BUILD 2016 firma Apple ogłosiła udostępnienie nowej aplikacji dla programistów korzystających z Maców. Można już pobierać Safari Technology Preview, czyli deweloperską wersję przeglądarki internetowej do OS X.

31.03.2016 09.05
Safari Technology Preview - Flash w Safari
REKLAMA
REKLAMA

Twórcy przeglądarek od lat udostępniają różne wersje swoich programów. Dla użytkowników końcowych przeznaczone są wersje stabilne, a fani nowości mogą, godząc się na błędy, korzystać z wersji beta. Dla deweloperów też dostępne są dedykowane wydania, takie jak np. Chrome Canary.

Swoje trzy grosze w tej kwestii dorzuca właśnie Apple.

Zapowiedziano właśnie Safari Technology Preview, czyli nową wersję przeglądarki na systemy operacyjne Apple’a. Przedsiębiorstwo Tima Cooka obiecuje wgląd w nowe technologie webowe, które trafią w przyszłości w ręce wszystkich użytkowników Safari.

Apple liczy na to, że programiści przyjrzą się spodziewanym nowościom i wyślą do Apple wiadomość zwrotną wraz z opinią na temat spodziewanych zmian. Feedback deweloperów ma pomóc firmie w usprawnieniu technologii, które będą w przyszłości wdrożone, przed ich oficjalną premierą.

Safari Technology Preview class="wp-image-488235"

Safari Technology Preview to kolejne testowe rozwiązanie programowe Apple’a, które udostępnione zostanie wszystkim chętnym.

Dzisiaj użytkownicy mogą w prosty sposób zapisać się do testów nowych wersji systemów OS X i iOS w wersji beta. Kiedyś wymagało to dopisania numeru identyfikacyjnego urządzenia do płatnego konta deweloperskiego. Safari Technology Preview to kolejne narzędzie, które udostępniane będzie publicznie.

Safari Technology Preview do OS X to osobna aplikacja, która nie zastąpi stabilnego wydania Safari. Interfejs przypomina zwykłe Safari, ale od systemowej przeglądarki wariant dla deweloperów odróżnia fioletowa ikona. Apple zapowiada aktualizacje pojawiające się co dwa tygodnie w Mac App Store.

Safari Technology Preview to nie jest pierwsze narzędzie dla webdeweloperów od Apple’a.

Już wcześniej można było sprawdzać zmiany w silniku Safari w ramach wydań typu preview WebKit Nightly. Safari Technology Preview ma tę przewagę, że wykorzystuje chmurę iCloud i pozwoli na synchronizację otwartych kart, zapisanych ulubionych zakładek, wpisów na liście czytelnia itp.

REKLAMA

Oprócz kolejnych usprawnień silnika WebKit w Safari Technology Preview pojawią się m.in. usprawnienia narzędzia Web Inspector. Dostępne są też ostatnia wersja JavaScript (ECMAScript 6) i kompilator B3 JavaScript JIT, ale to nie koniec nowości dostępnych już dziś.

Więcej informacji umieszczono na stronie internetowej Safari Technology Preview.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA