1. SPIDER'S WEB
  2. Biznes
  3. Tech

Najlepsze komputery z Windowsem od 150 zł miesięcznie. Microsoft uruchamia program leasingowy dla przedsiębiorców

Microsoft Surface w leasingu - oferta dla przedsiębiorców bez haczyków
241 interakcji
dołącz do dyskusji

Nie ma prostszego i tańszego sposobu na to, by twoją firmę zaczął napędzać najlepszy komputer z Windowsem 10 na rynku. Microsoft we współpracy z siecią sklepów X-kom uruchomili właśnie program leasingowy.

Leasing na komputery osobiste nie należy w Polsce do najpopularniejszych form finansowania zakupu. Wyjąwszy duże floty urządzeń w korporacjach, przedsiębiorcy raczej nie rozważają leasingowania komputera wartego kilka tysięcy złotych.

Dotychczas najczęściej dostępnymi w leasingu komputerami były MacBooki Pro oraz laptopy Lenovo Thinkpad. I nic dziwnego, bo to maszyny potrafiące kosztować grubo ponad 10 tysięcy złotych. Jednorazowy zakup takiego sprzętu może zaboleć, ale rozłożenie go na niskie miesięczne raty? To zupełnie inna historia.

Dlatego też Microsoft zdecydował się uruchomić program leasingowy we współpracy ze swoim partnerem – siecią sklepów X-kom. Tym sposobem przedsiębiorcy mogą za niską miesięczną opłatą nabyć drogie, ale w pełni warte swojej ceny komputery Microsoft Surface.

Microsoft Surface w leasingu – jak to działa?

Wyjaśnijmy może na początku, czym różni się leasing od kredytu, gdyż wiele osób ochoczo myli ze sobą te pojęcia. Kredyt kojarzy się nam z obciążeniem, wysoką ratą i jeszcze wyższą prowizją dla banku. Same minusy.

Leasing dla firm jest z kolei bardzo korzystną formą, pozwalającą nie tylko obniżyć koszty zakupu, ale też obniżyć kwotę płaconych co miesiąc podatków.

To pierwsza zaleta leasingu – ratę możemy wrzucić w koszt prowadzenia działalności, tym samym obniżając nieco podatek dochodowy. W przypadku przedsiębiorców będących płatnikami VAT, możemy odliczyć również ten podatek, zostając co miesiąc z ceną netto do zapłacenia. A to zawsze 23 proc. mniej.

Leasing ma też tę niewątpliwą zaletę, że nie zmniejsza zdolności kredytowej i nie jest traktowany jako obciążenie – to po prostu koszt prowadzenia działalności. Do tego leasing można wziąć na każdą formę działalności, z reguły trzeba tylko prowadzić ją przez minimum 2-3 miesiące. Dla porównania: większość banków nie da kredytu przedsiębiorcy, który prowadzi działalność przez tak krótki okres.

Sam zresztą korzystam z dobrodziejstw leasingu od blisko dwóch lat, leasingując na firmę żony samochód. Jeździmy nowym autem, a rata w znaczący sposób wpływa na wysokość państwowej daniny.

Microsoft Surface w leasingu – dlaczego warto?

Jeśli chodzi o konkretny przykład komputerów Surface, korzyści jest więcej.

Pierwszą są naprawdę korzystne warunki leasingowania.

Leasing proponowany przez Microsoft i X-kom to leasing 0 proc., którego operatorem jest bank PKO. Okres finansowania to 36 miesięcy, zaś wartość wykupu wynosi zaledwie 1 proc. Wpłata własna zaś to tylko 10 proc. zakupu.

Najtańsze komputery Surface Pro 2017 możemy więc mieć już za ok. 150 zł netto przy wpłacie własnej wynoszącej 620 zł.

Załóżmy jednak, że chcemy zaszaleć i kupić dla firmy najdroższego Surface Booka 2 dostępnego w ofercie. Najdroższy wariant, z procesorem Intel Core i7, 16 GB RAM-u i napędem SSD o pojemności 512 GB kosztowałby 14199 zł brutto, czyli 11827,67 zł netto. Wpłata własna w tym przypadku wynosi 1182,76 zł, zaś miesięczna rata tylko 292,41 zł. Pod koniec leasingu wykup maszyny kosztował będzie firmę 118,28 zł.

Szybki rzut oka do kalkulatora i okazuje się, że na przestrzeni trzech lat zapłacimy (według kalkulatora oferty w chwili pisania tego tekstu) 11 827,80 zł netto. To pieniądze, których nie musimy wykładać na stół przed zakupem, lecz stopniowo wpłacać na konto banku, jednocześnie używając komputera i wliczając jego użytkowanie w koszt prowadzenia działalności.

Szczegóły oferty i dokładne wyliczenia znajdziecie na dedykowanej stronie.

3 lata gwarancji gratis

Mało kto o tym wie, ale komputery kupowane przez przedsiębiorców mają z reguły krótszy okres gwarancyjny, niż te kupowane przez zwykłego konsumenta. Z reguły w takim przypadku okres gwarancji producenta wynosi tylko rok, a chcąc go wydłużyć musimy dopłacić sporą sumę pieniędzy.

Decydując się na leasingowanie maszyny, gwarancję dostajemy w ramach oferty. W przypadku przytoczonego wyżej komputera Surface Book 2 15”, to „bonus” o wartości 1154 zł.

Gdzie tkwi haczyk?

W zasadzie to… nigdzie. Przynajmniej w żadnym oczywistym miejscu. Dla niektórych bariera przed skorzystaniem z leasingu może być czysto psychologiczna: przez trzy lata komputer nie będzie de facto „nasz”, lecz banku, który jest operatorem finansowania. Wiąże nas też trzyletnia umowa, a jeśli przestaniemy spłacać zobowiązanie – czeka nas utrata maszyny i konieczność zwrotu pieniędzy.

Mogą też zaistnieć drobne opłaty operacyjne po stronie banku, o których nie ma mowy we wstępnej ofercie.

Microsoft Surface w leasingu – czy warto?

Sam korzystam na co dzień z komputera Microsoft Surface Pro, a ostatnie miesiące spędziłem używając naprzemiennie Surface Booka 2 13,5” oraz 15”. I mówię bez cienia wątpliwości: to najlepsze mobilne maszyny z Windowsem 10, jakie można kupić.

Nieważne, jaki typ biznesu prowadzisz, z pewnością znajdziesz wartość w jednym z komputerów Microsoftu. Osobiście jednak najbardziej polecam te maszyny osobom działającym w szeroko pojętej branży kreatywnej: fotografom, grafikom, muzykom, dziennikarzom, copywriterom, wymiataczom. Każdemu, kto wymaga od komputera uniwersalności, wydajności i – nie bójmy się tego powiedzieć – eleganckiego wyglądu.

Polecam te komputery każdemu z odpowiednio zasobną kieszenią, a teraz będę mógł też polecać znajomym przedsiębiorcom, szukającym najlepszej maszyny dla swojego biznesu. Kto wie, może z czasem sam też z niego skorzystam we własnej firmie.

Więcej o maszynach Microsoft Surface możecie się dowiedzieć z naszych poprzednich materiałów: