REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Odrodzona Nokia już pobiła LG i Sony w Europie. W rok Finowie stali się piątą siłą na Starym Kontynencie

Minął zaledwie rok od momentu, w którym HMD Global pochwalił się Nokią 6 - pierwszym smartfonem wydanym od czasu kupienia (a później sprzedaży) fińskiej firmy przez Microsoft. Tyle czasu wystarczyło, by marka o wspaniałej historii wyrosła na piątą siłę rynku smartfonów Starego Kontynentu. Nokia idzie do przodu jak burza!

11.05.2018
9:38
Nokia przegoniła LG i Sony w Europie. Finowie idą jak burza
REKLAMA
REKLAMA

Gdy świat po raz pierwszy zobaczył smartfon Nokia 6, opinie wśród pasjonatów technologii były podzielone. Jedni cieszyli się z powrotu znanej i lubianej marki. Inni tłumaczyli, że to już nie to samo, a Finowie odcinają kupony po tym, jak wykupili się u Microsoftu. Z kolei recenzje produktów HMD Global, do której należy licencja na wykorzystywanie marki Nokia, rysowały obraz telefonów wykonanych bardzo solidnie, o korzystnym stosunku ceny do możliwości.

 class="wp-image-571515"
Nokia 6 od HMD Global

HMD Global rozpoczął agresywną ekspansję, nawiązując współpracę z Google'em, Foxconnem oraz Carl Zeiss AG.

Wietnamska fabryka wykupiona od Microsoftu przez Foxconn stała się jedynym miejscem, w którym produkowane są smartfony Nokia. Ścisła współpraca Chińczyków z Finami pozwoliła stworzyć urządzenia naprawdę solidne, wytrzymałe, eleganckie oraz piękne wizualnie. Optyka od niemieckiego przesiębiorstwa Carl Zeiss to z kolei próba powrotu do niesamowitych aparatów Nokii w Lumiach, które biły na głowę konkurencję ze średniej półki.

Najciekawsza dla wielu jest jednak współpraca HMD Global z firmą Google - twórcami systemu operacyjnego Android. Jak powszechnie wiadomo, gigantyczna fragmentacja oprogramowania, brak aktualizacji oraz masa nakładek na system to prawdziwa zmora zielonego robota. Smartfony Nokii oferują z kolei niemal idealnie czystego Androida, tak pożądanego przez użytkowników.

 class="wp-image-688759"
Nokia 8 od UHD Global

Czysty Android, solidne wykonanie, dobry aparat i kultowa marka - to przepis na pokonanie LG i Sony.

HMD Global właśnie weszło do pierwszej piątki największych dystrybutorów smartfonów na rynku europejskim. Przed Finami wyposażonymi w licencję Nokii jest tylko Xiaomi, Huawei, Apple oraz Samsung. Tak wynika z raportu firmy analitycznej Canalys, dotyczącego pierwszego kwartału fiskalnego w 2018 r.:

 class="wp-image-730140"
źródło: canalys.com

Raport pokazuje bardzo ciekawą tendencję zapowiadającą gigantyczne przetasowania na samym szczycie europejskich rankingów sprzedaży. Dawni weterani branży, tacy jak LG czy Sony, są nieobecni na podium od dłuższego czasu. Samsung i Apple, czyli dwie największe siły, odnotowują kolejne spadki. Rośnie za to sprzedaż telefonów od Huawei oraz Xiaomi. Gigantyczne 999 proc. wzrosty tej drugiej firmy to efekt rozpoczęcia bezpośredniej, oficjalnej dystrybucji w wielu europejskich krajach.

Nokia pod skrzydłami HMD Global ma przed sobą świetlaną przyszłość.

REKLAMA

Według redakcji Spider’s Web Nokia 6 w wersji z 2018 roku ma wielką szansę, aby stać się najlepszym tegorocznym smartfonem całej średniej półki. Moi koledzy są również zachwyceni flagową Nokią 8, która w cenie raptem 2600 zł odważnie walczy ze znacznie droższymi, ale potrafiącymi niewiele więcej konkurentami innych firm.

To dopiero początek. Do Nokii 2, 3, 5, 6, 7 i 8 niebawem dołączą modele Nokia 1, 4, 7 Plus i 9. Produkty Finów rozleją się po wszystkich półkach cenowych. Do tego HMD Global jest już przygotowane na nieco dalszą przyszłość, posiadając własne czipy obsługujące standard 5G. Te pojawią się na rynku już pod koniec 2018 roku. Trzymanie ręki na pulsie nowych technologii, przy jednoczesnym graniu na sentymentach oraz wsłuchiwaniu się w głos klientów - przy takich założeniach Nokia pod skrzydłami HMD Global ma przed sobą świetlaną przyszłość.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA