REKLAMA

Tego dnia 13 lat temu wgrano na YouTube pierwszy film. Z tej okazji wybieramy ulubione kanały

„Świetną rzeczą w słoniach są naprawdę długie trąby”. Taką przypadkową opinię zawierał pierwszy film na YouTubie. Przez 13 lat od jego dodania w internecie i w samym YouTubie zmieniło się niemal wszystko. Z okazji urodzin internetowego wideo wybieramy nasze ulubione kanały na YouTubie.

23.04.2018 20.02
YouTube
REKLAMA
REKLAMA

Równo 13 lat temu, 23 kwietnia 2005 r., w nowo powstałym serwisie YouTube pojawił się pierwszy film. Była to krótka relacja z wizyty w zoo.

Film dodał do serwisu Jawed Karim, jeden z pracowników PayPala, który wpadł na szalony pomysł stworzenia internetowej platformy do strumieniowania filmów. Tym samym Karim wraz z dwoma kolegami z PayPala - Chadem Hurley’em i Steve’em Chenem - zapisali się w historii internetu jako twórcy YouTube’a.

13 listopada 2006 r. YouTube został kupiony przez Google za 1,65 mld dol., co w tym czasie było najwyższą co do wielkości transakcją Google’a. Karim otrzymał akcje o wartości ok. 64 mln dol. Zainwestował je mądrze, tworząc fundusz venture capital Youniversity Ventures, na którym wyrósł m.in. Airbnb.

Przez 13 lat trochę nam się w internecie pozmieniało.

Pierwszy film miał jakość 240p, a dziś YouTube obsługuje obraz 8K HDR 60 fps. Treści 4K są już codziennością. Jeszcze więcej zmieniło się w kwestii finansów. Na YouTubie wyrosły całe imperia medialne, jak i kariery wielu osób. Bycie youtuberem może być pełnoprawnym zawodem, który nawet w Polsce umożliwia życie na wysokim poziomie.

YouTube jest dziś źródłem rozrywki, dostawcą wiedzy na tematy wszelakie, ale jednocześnie jest potężną machiną do straty czasu. Nastąpiła prawdziwa zmiana pokoleniowa, a dla młodych widzów skakanie po rekomendowanych filmach zastąpiło przerzucanie kanałów na pilocie telewizora.

Niestety YouTube to także coraz głośniejsze problemy, które rodzą pytania o etykę, co pokazują przykłady tzw. patostreamerów i youtuberów żądnych sławy za wszelką cenę, takich jak Logan Paul. Problemy są jednak nieuniknione przy tak gigantycznej skali serwisu. Każdej minuty na YouTube’a jest uploadowanych 300 godzin materiału, a 1,3 mld użytkowników (1/3 wszystkich internautów) codziennie ogląda na YouTubie łącznie 5 mld filmów.

Z okazji symbolicznej daty dla YouTube’a redakcja Spider’s Web dzieli się swoimi ulubionymi kanałami na tej platformie.

Poprosiłem kolegów z redakcji o krótki opis trzech ulubionych kanałów na Youtubie. Oto odpowiedzi.

Łukasz Kotkowski

3 kanały… trudna sprawa, biorąc pod uwagę, że subskrybuję ich ponad 100, z czego co najmniej 40 to takie, które uploadują minimum raz w tygodniu. Skoro jednak muszę…

Peter McKinnon - Najnowsza gwiazda YouTube’owej sceny fotograficznej. Zdobył dwa miliony subskrybentów w nieco ponad rok i nie bez przyczyny: żaden inny twórca nie łączy tak dobrze praktycznych porad z ciekawymi, zabawnymi filmami o – nazwijmy to – kreatywnym lifestyle’u.

Krzysztof Gonciarz - Poczynania Gonciarza śledzę w zasadzie od czasów TV Gry i gorąco kibicuję każdemu projektowi, który odpala. To dla mnie taki trochę wzór tego, jak może przebiegać ścieżka kreatywnej kariery, a może przede wszystkim tego, że twórca z Polski dorównuje, a czasem przewyższa poziomem twórców zagranicznych.

Rabea Massaad/Rob Chapman - Wrzucam ich obydwu do jednego worka, bo wiele projektów tworzą wspólnie – to dwaj wybitni gitarzyści, biznesmeni świata gitary i fantastyczni muzycy. Ich filmy to wybuchowa mieszanka rozrywki, wiedzy i zakulisowego spojrzenia na świat internetowej twórczości.

Tomek Domański

Złomnik - to taki ZF Skurcz, tyle że o samochodach. I to takich do 10 tys zł, czyli najlepszych. Cudowny kanał, który nie tylko bawi, ale też uczy. Ostatnio np. w odcinku o Yugo Koral nie zrozumiałem ani słowa po serbsku. Do ideału brakuje mi tylko rantów (nagrywanych podczas jazdy po centrum) na temat kolejnych głupich pomysłów miejskich aktywistów.

Maarten Schrader - świetna seria poradników na temat wywoływania RAW-ów w Lightroomie. Maarten nie uczy obsługi programu, raczej próbuje imitować styl różnych znanych fotografów. Świetny kanał, na którym można nauczyć się wielu nowych trików. O ile w ogóle interesujecie się wywoływaniem zdjęć w Lightroomie.

SpectreSoundStudios - oglądam tego autora od ponad 2 lat i nadal nie mam pojęcia, jak się nazywa. Za to dowiedziałem się całkiem sporo na temat nagrywania instrumentów metodami DIY. Bo wiecie, żyjemy w czasach, w których dobrze brzmiącą płytę da się nagrać na domowym komputerze. Wystarczy odrobina wiedzy.

Dawid Kosiński

Weronika Truszczyńska - Pierwszym kanałem, jaki oglądam jest ten prowadzony przez Weronikę Truszczyńską, która jest Polką żyjącą w Chinach. Jest to kanał podróżniczo-lifestyle’owy, prowadzony w dosyć amatorski sposób, ale właśnie jego autentyczność mi się w nim podoba. Daje coś nowego widzowi, który grubo ponad rok temu znudził się kanałem Krzysztofa Gonciarza.

Dakann - Jestem grubym człowiekiem pracującym w mediach, który nie stroni od alkoholu i można mnie nazwać geekiem pełną gębą. Dakann z kolei jest grubym człowiekiem pracującym w mediach, który nie stroni od alkoholu i można go nazwać geekiem pełną gębą. Sami rozumiecie.

Buki - Jestem ogromnym fanem Dragon Balla i chłonę wszystko, co dotyczy tej tematyki. Mangi, serial, filmy, gry, ciekawostki. Śledzę wiele stron na temat mojego ulubionego anime, ale czasami lubię posłuchać, jak ktoś inny o nim opowiada. Tutaj właśnie cały na biało wchodzi Buki, który jako pierwszy na polskim YouTubie kompleksowo zajął się tematyką głównie tej serii (i anime w ogóle). Youtuber z czasem doczekał się kilku naśladowców, ale żaden nie dorasta mu do pięt.

Marcin Połowianiuk

W ostatnim czasie wszystkie moje ulubione kanały dotyczą techniki filmowania. Pozycje na mojej liście najczęściej oglądanych kanałów cały czas rotują, ale obecnie są to:

DSLR Video Shooter - kanał skupiający się na sprzęcie do filmowania. Caleb Pike wie wszystko o trybach filmowych, ale jednocześnie jest wybitnym patenciarzem, który potrafi nawet najtańszą kamerę rozbudować tak, by dawała powalający obrazek. Wbrew nazwie, obecnie autor nie skupia się na lustrzankach, a głównie na bezlusterkowcach.

Curtis Judd - kopalnia wiedzy jeśli chodzi o audio w filmach. Spokój, opanowanie, dźwięk. Czysty zen.

Harv Video/Audio Stuff - niesamowity, bardzo pozytywny pasjonat nagrywania, który specjalizuje się w tematyce nagrywania aparatami Sony, a konkretnie na profilach obrazu i tablicach 3D LUT do kolorowania surówki. Każda nisza znajdzie swego amatora, a ta trafia idealnie we mnie!

Przy okazji wpadnijcie na nasz kanał na YouTube!

Spider’s Web TV rozwijamy od trzech lat. Jako główny operator i montażysta z nieukrywaną dumą mogę powiedzieć, że nasz kanał w końcu osiąga poziom jakościowy, do którego dążyłem od dłuższego czasu. Cały czas pracujemy nad pomysłami, zawartością, dynamiką, jak i stroną techniczną naszych filmów.

REKLAMA

Właśnie pracujemy nad kolejnymi mocnymi materiałami, więc będzie nam bardzo miło jeśli zasubskrybujecie Spider’s Web TV!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA