Social media  / Artykuł

Tego dnia 13 lat temu wgrano na YouTube pierwszy film. Z tej okazji wybieramy ulubione kanały

Picture of the author

„Świetną rzeczą w słoniach są naprawdę długie trąby”. Taką przypadkową opinię zawierał pierwszy film na YouTubie. Przez 13 lat od jego dodania w internecie i w samym YouTubie zmieniło się niemal wszystko. Z okazji urodzin internetowego wideo wybieramy nasze ulubione kanały na YouTubie.

Równo 13 lat temu, 23 kwietnia 2005 r., w nowo powstałym serwisie YouTube pojawił się pierwszy film. Była to krótka relacja z wizyty w zoo.

Film dodał do serwisu Jawed Karim, jeden z pracowników PayPala, który wpadł na szalony pomysł stworzenia internetowej platformy do strumieniowania filmów. Tym samym Karim wraz z dwoma kolegami z PayPala - Chadem Hurley’em i Steve’em Chenem - zapisali się w historii internetu jako twórcy YouTube’a.

13 listopada 2006 r. YouTube został kupiony przez Google za 1,65 mld dol., co w tym czasie było najwyższą co do wielkości transakcją Google’a. Karim otrzymał akcje o wartości ok. 64 mln dol. Zainwestował je mądrze, tworząc fundusz venture capital Youniversity Ventures, na którym wyrósł m.in. Airbnb.

Przez 13 lat trochę nam się w internecie pozmieniało.

Pierwszy film miał jakość 240p, a dziś YouTube obsługuje obraz 8K HDR 60 fps. Treści 4K są już codziennością. Jeszcze więcej zmieniło się w kwestii finansów. Na YouTubie wyrosły całe imperia medialne, jak i kariery wielu osób. Bycie youtuberem może być pełnoprawnym zawodem, który nawet w Polsce umożliwia życie na wysokim poziomie.

YouTube jest dziś źródłem rozrywki, dostawcą wiedzy na tematy wszelakie, ale jednocześnie jest potężną machiną do straty czasu. Nastąpiła prawdziwa zmiana pokoleniowa, a dla młodych widzów skakanie po rekomendowanych filmach zastąpiło przerzucanie kanałów na pilocie telewizora.

Niestety YouTube to także coraz głośniejsze problemy, które rodzą pytania o etykę, co pokazują przykłady tzw. patostreamerów i youtuberów żądnych sławy za wszelką cenę, takich jak Logan Paul. Problemy są jednak nieuniknione przy tak gigantycznej skali serwisu. Każdej minuty na YouTube’a jest uploadowanych 300 godzin materiału, a 1,3 mld użytkowników (1/3 wszystkich internautów) codziennie ogląda na YouTubie łącznie 5 mld filmów.

Z okazji symbolicznej daty dla YouTube’a redakcja Spider’s Web dzieli się swoimi ulubionymi kanałami na tej platformie.

Poprosiłem kolegów z redakcji o krótki opis trzech ulubionych kanałów na Youtubie. Oto odpowiedzi.

Łukasz Kotkowski

3 kanały… trudna sprawa, biorąc pod uwagę, że subskrybuję ich ponad 100, z czego co najmniej 40 to takie, które uploadują minimum raz w tygodniu. Skoro jednak muszę…

Peter McKinnon - Najnowsza gwiazda YouTube’owej sceny fotograficznej. Zdobył dwa miliony subskrybentów w nieco ponad rok i nie bez przyczyny: żaden inny twórca nie łączy tak dobrze praktycznych porad z ciekawymi, zabawnymi filmami o – nazwijmy to – kreatywnym lifestyle’u.

Krzysztof Gonciarz - Poczynania Gonciarza śledzę w zasadzie od czasów TV Gry i gorąco kibicuję każdemu projektowi, który odpala. To dla mnie taki trochę wzór tego, jak może przebiegać ścieżka kreatywnej kariery, a może przede wszystkim tego, że twórca z Polski dorównuje, a czasem przewyższa poziomem twórców zagranicznych.

Rabea Massaad/Rob Chapman - Wrzucam ich obydwu do jednego worka, bo wiele projektów tworzą wspólnie – to dwaj wybitni gitarzyści, biznesmeni świata gitary i fantastyczni muzycy. Ich filmy to wybuchowa mieszanka rozrywki, wiedzy i zakulisowego spojrzenia na świat internetowej twórczości.

Tomek Domański

Złomnik - to taki ZF Skurcz, tyle że o samochodach. I to takich do 10 tys zł, czyli najlepszych. Cudowny kanał, który nie tylko bawi, ale też uczy. Ostatnio np. w odcinku o Yugo Koral nie zrozumiałem ani słowa po serbsku. Do ideału brakuje mi tylko rantów (nagrywanych podczas jazdy po centrum) na temat kolejnych głupich pomysłów miejskich aktywistów.

Maarten Schrader - świetna seria poradników na temat wywoływania RAW-ów w Lightroomie. Maarten nie uczy obsługi programu, raczej próbuje imitować styl różnych znanych fotografów. Świetny kanał, na którym można nauczyć się wielu nowych trików. O ile w ogóle interesujecie się wywoływaniem zdjęć w Lightroomie.

SpectreSoundStudios - oglądam tego autora od ponad 2 lat i nadal nie mam pojęcia, jak się nazywa. Za to dowiedziałem się całkiem sporo na temat nagrywania instrumentów metodami DIY. Bo wiecie, żyjemy w czasach, w których dobrze brzmiącą płytę da się nagrać na domowym komputerze. Wystarczy odrobina wiedzy.

Dawid Kosiński

Weronika Truszczyńska - Pierwszym kanałem, jaki oglądam jest ten prowadzony przez Weronikę Truszczyńską, która jest Polką żyjącą w Chinach. Jest to kanał podróżniczo-lifestyle’owy, prowadzony w dosyć amatorski sposób, ale właśnie jego autentyczność mi się w nim podoba. Daje coś nowego widzowi, który grubo ponad rok temu znudził się kanałem Krzysztofa Gonciarza.

Dakann - Jestem grubym człowiekiem pracującym w mediach, który nie stroni od alkoholu i można mnie nazwać geekiem pełną gębą. Dakann z kolei jest grubym człowiekiem pracującym w mediach, który nie stroni od alkoholu i można go nazwać geekiem pełną gębą. Sami rozumiecie.

Buki - Jestem ogromnym fanem Dragon Balla i chłonę wszystko, co dotyczy tej tematyki. Mangi, serial, filmy, gry, ciekawostki. Śledzę wiele stron na temat mojego ulubionego anime, ale czasami lubię posłuchać, jak ktoś inny o nim opowiada. Tutaj właśnie cały na biało wchodzi Buki, który jako pierwszy na polskim YouTubie kompleksowo zajął się tematyką głównie tej serii (i anime w ogóle). Youtuber z czasem doczekał się kilku naśladowców, ale żaden nie dorasta mu do pięt.

Marcin Połowianiuk

W ostatnim czasie wszystkie moje ulubione kanały dotyczą techniki filmowania. Pozycje na mojej liście najczęściej oglądanych kanałów cały czas rotują, ale obecnie są to:

DSLR Video Shooter - kanał skupiający się na sprzęcie do filmowania. Caleb Pike wie wszystko o trybach filmowych, ale jednocześnie jest wybitnym patenciarzem, który potrafi nawet najtańszą kamerę rozbudować tak, by dawała powalający obrazek. Wbrew nazwie, obecnie autor nie skupia się na lustrzankach, a głównie na bezlusterkowcach.

Curtis Judd - kopalnia wiedzy jeśli chodzi o audio w filmach. Spokój, opanowanie, dźwięk. Czysty zen.

Harv Video/Audio Stuff - niesamowity, bardzo pozytywny pasjonat nagrywania, który specjalizuje się w tematyce nagrywania aparatami Sony, a konkretnie na profilach obrazu i tablicach 3D LUT do kolorowania surówki. Każda nisza znajdzie swego amatora, a ta trafia idealnie we mnie!

Przy okazji wpadnijcie na nasz kanał na YouTube!

Spider’s Web TV rozwijamy od trzech lat. Jako główny operator i montażysta z nieukrywaną dumą mogę powiedzieć, że nasz kanał w końcu osiąga poziom jakościowy, do którego dążyłem od dłuższego czasu. Cały czas pracujemy nad pomysłami, zawartością, dynamiką, jak i stroną techniczną naszych filmów.

Właśnie pracujemy nad kolejnymi mocnymi materiałami, więc będzie nam bardzo miło jeśli zasubskrybujecie Spider’s Web TV!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst