REKLAMA

Reddit nareszcie wprowadza gruntowny redesign. Tylko czemu trwało to aż 10 lat?

Po dziesięciu latach niezmienianego, archaicznego wyglądu, Reddit wdraża gruntowny redesign swojej strony desktopowej. Zmienia się dosłownie wszystko.

03.04.2018 15.18
Reddit nareszcie wprowadza gruntowny redesign strony desktopowej
REKLAMA
REKLAMA

Reddit jest prawdziwym ewenementem. Przez wiele lat omijałem tę stronę myśląc, że to relikt przeszłości, którym nie warto się interesować. Widać było, że subreddity, czyli podstrony tematyczne tętnią życiem, ale ich forma była wręcz odpychająca. Jak to możliwe, że strona, która już w 2012 r. wyglądała archaicznie, nie doczekała się redesignu aż do dziś?

 class="wp-image-709443"
Być może trudno w to uwierzyć, ale tak właśnie wygląda strona główna Reddita na początku 2018 r

Siły Reddita nie da się jednak nie zauważyć. Mniej więcej od dwóch lat zaglądam tam regularnie, głównie na subreddity związane z filmowaniem i fotografią. Reddit ma to do siebie, że potrafi zgromadzić społeczność nawet wokół najbardziej niszowego zagadnienia, dzięki czemu można tam znaleźć informacje, których próżno szukać w innych miejscach w sieci.

Oczywiście można też tracić czas na oglądaniu memów z kichającą pandą.

Przez ostatnie półtora roku zespół projektantów pracował nad odświeżeniem Reddita. Tak, w Reddicie pracują projektanci.

Nie było to łatwe wyzwanie. Reddit ma 330 mln aktywnych użytkowników, spośród których całe mnóstwo jest przywiązanych do platformy od lat i nie widzi potrzeby zmian wizualnych. Jakakolwiek próba redesignu mogłaby się spotkać z bojkotem usługi. Z drugiej strony, przedpotopowy wygląd nie jest w stanie przyciągnąć nowych użytkowników, więc projektanci mieli przed sobą duże wyzwanie.

Redesign Reddita był zapowiadany od kilku miesięcy, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem użytkowników. Teraz nowa strona zostaje udostępniona publicznie, choć jest mała szansa, że ją zobaczysz. W pierwszym etapie tylko 1 proc. użytkowników Reddita będzie miało nowy wygląd, przy czym możliwy będzie powrót do starej wersji. W ciągu kilku miesięcy nowa szata graficzna ma trafić do wszystkich.

Na nowym Reddicie zmieni się wszystko.

 class="wp-image-709446"
Nowy Reddit w widoku kart upodobni się do Twittera. Źródło: Wired.

Przede wszystkim, ze strony zniknie koszmarny górny pasek, który zostanie wdrożony jako rozwijane „hamburger menu” po lewej stronie. Użytkownicy dostaną do wyboru trzy możliwości prezentowania treści, czyli rozwiązanie podobne do tego, które jest obecnie w aplikacji Reddita. Wątki można będzie wyświetlać jako karty, w klasycznym widoku i w widoku kompaktowym, który zawiera najwięcej treści na pojedynczym ekranie. W widoku kart Reddit bardzo upodobni się do Twittera lub Facebooka.

 class="wp-image-709449"
Nowy Reddit ma też bardziej klasyczny wygląd. Źródło: Wired.

Być może najważniejszą nowością będzie fakt, że wątki nie będą otwierane jako nowa strona, a jako nakładka (tzw. lightbox). Reddit będzie też nieco inaczej oznaczał przeczytane posty. Poszczególne subreddity nadal będą mogły mieć własną kolorystykę i nieco inną stylistykę, ale będzie ona bazować na nowym szablonie.

„Redesign każdej dużej strony jest trudny, ale w przypadku Reddita - który nie zmienił się od dekady - był czymś całkowicie innym.”

Projektanci tworzyli nowy wygląd od 1,5 roku. Zadanie było trudne, ponieważ ostatnia duża zmiana wyglądu miała miejsc w 2008 roku. Zespół projektantów zaczął od analizy 2000 największych subredditów pod kątem zmian wizualnych, jakie moderatorzy wprowadzili do grup. Przykładem takiej społeczności jest np. szalenie popularny subreddit r/GameOfThrones, który mimo całej swojej odrębności nadal wygląda jak strona z głębokiego archiwum internetu.

 class="wp-image-709440"
Tak obecnie wygląda subreddit r/GameOfThrones.

Na bazie tych informacji powstały nowe narzędzie, które umożliwią moderatorom grup szybszą i dużo prostszą zmianę wyglądu. Wcześniej potrzebne były godziny żmudnego formatowania styli i edytowania plików HTML. Teraz moderatorzy dostaną w swoje ręce kreatory wykorzystujące zasadę WYSIWYG, czyli pokazujące na bieżąco wprowadzane zmiany.

Zmiana desktopowego wyglądu Reddita jest bardzo mocno spóźniona, ale niezbędna.

O redesignie Reddita powstają całe obszerne studia przypadku, w których każda zmiana jest rozkładana na czynniki pierwsze. Ile by o tym nie pisać, fakt pozostaje jeden: redesign strony desktopowej w 2018 r., przeprowadzany po raz pierwszy od dekady, brzmi jak żart primaaprilisowy.

REKLAMA

Żyjemy w czasach, kiedy ruch mobilny stanowi w wielu serwisach przeszło 50 proc. odsłon, więc numerem jeden w kwestii wizualnej jest strona mobilna lub ewentualnie aplikacja. Reddit ma całkiem udaną aplikację, dlatego tym bardziej dziwi fakt, że strona desktopowa dostanie redesign dopiero po dekadzie. Wygląda to na ekstremalną opieszałość twórców serwisu.

Jasne, siłą Reddita od zawsze były treści, ale jeśli w końcu mają być one zaprezentowane w przyjaźniejszej formie, jestem na tak. Decyzja o redesignie powinna była zapaść już kilka dobrych lat temu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA