REKLAMA

Wczoraj zainstalowałem nową aplikację i już jest jedną z najważniejszych w moim telefonie

Rzadko zdarza się tak, że kilka godzin po zainstalowaniu nowej aplikacji, ląduje ona na ekranie głównym mojego smartfona, a ja odinstalowuję podobne do niej aplikacje i korzystam z nowego nabytku w każdej wolnej chwili. Tak się stało jednak wczoraj i stan ten potrwa przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy.

08.04.2016 11.53
Już jest oficjalna aplikacja serwisu Reddit
REKLAMA
REKLAMA

Tą aplikacją, która pochłonęła mnie bez reszty, jest długo wyczekiwana, oficjalna aplikacja serwisu Reddit, która wczoraj zadebiutowała w sklepie Google Play oraz w App Store. Niestety, ze względu na wprowadzenie przez twórców durnej blokady regionalnej, aplikacja nie jest oficjalnie dostępna w Polsce.

Użytkownicy Androida mogą jednak łatwo obejść to ograniczenie. Wystarczy pobrać plik instalacyjny z serwisu APKMirror i ręcznie zainstalować go na urządzeniu mobilnym.

Dlaczego warto zainstalować oficjalną aplikację Reddit?

Zacznę od końca. Kiedyś poszukiwałem zamienników dla popularnych aplikacji i usług. Najwięcej czasu poświęciłem chyba na szukanie idealnej aplikacji dla Twittera, aby… po kilku latach wylądować na oficjalnej i nie wyobrażać sobie kolejnej zmiany. Dlaczego? Ano dlatego, że oficjalna aplikacja – Twittera lub dowolnej innej usługi – przeważnie nie jest tą najlepszą, najbardziej rozbudowaną i wypasioną, ale oferuje wszystkie funkcje, które zostały przewidziane przez producenta. W pewnym sensie gwarantuje, że zawsze będziemy na bieżąco z nowościami i wprowadzanymi zmianami. Choć te nie zawsze są zmianami na lepsze.

Podobnie jest z Redditem. Rzuciłem się na oficjalną aplikację, gdyż daje mi poczucie pewności, że wszystkie nowe funkcje będą działały i będą w pełni obsługiwane. Aplikacje trzecie nie dają takiej gwarancji, gdyż tworzą je niezwiązani z serwisem programiści, którzy w zasadzie mogą w aplikacji wdrożyć tylko te funkcje, na które pozwala udostępnione przez właścicieli serwisu, API.

API to zbiór zasad, w jaki oprogramowanie komunikuje się między sobą. Jeśli twórcy Reddita, Twittera lub innej usługi wprowadzą nowe funkcje i nie dodadzą ich do API, to najprawdopodobniej użytkownicy nieoficjalnych aplikacji nigdy ich nie uświadczą. Co zaś może znacząco wpłynąć na wygodę i komfort korzystania z serwisu za pośrednictwem takiego oprogramowania.

Dlatego też zwykle kieruję się zasadą, w myśl której wybieram oficjalne rozwiązania, gdyż cenię sobie to, co mogą mi niejako zagwarantować.

Dlaczego opowiadam o API i oficjalnych aplikacjach, zamiast opisać nową aplikację Reddita?

Ten teoretycznie przydługawy i niezwiązany z tematem wstęp jest ważny, ponieważ właściciele Reddita wykonali bardzo cwany i podstępny ruch związany z debiutem nowej aplikacji.

Po pierwsze, wiedzieli oni, że liczna społeczność użytkowników serwisu od wielu lat wyczekiwała oficjalnej aplikacji. Mieli więc gwarancję, że informacja się szybko rozejdzie i większość zainteresowanych nią osób dowie się o nowej aplikacji dla iPhone’a i urządzeń z Androidem.

Po drugie, zastosowano sprytny sposób, aby użytkownicy innych aplikacji do obsługi Reddita, a tych w samym Sklepie Google Play jest od groma, porzucili dotychczasowe rozwiązania i spróbowali oficjalnej aplikacji. Użytkowników tych zwabiono przez darmowe dodanie do ich profili aż trzech miesięcy konta typu gold, które normalnie jest płatne i kosztuje ok. 45 zł (11,97 dol.).

Po trzecie, dobra aplikacja, która tylko teoretycznie pozbawiona jest reklam, może zebrać bardzo wysokie noty od użytkowników i zostanie wyeksponowana w sklepach z aplikacjami mobilnymi wyżej niż obecne w nich od dawna, uznane przez społeczność, alternatywne aplikacje.

Dlaczego ten plan jest taki cwany? Właściciele Reddita zapewne podejrzewają, że trzy miesiące z ich aplikacją wystarczą, żeby przyzwyczaić do nowej appki użytkowników. Plan może się udać, bo aplikacja jest naprawdę bardzo dobra, działa niemal bezbłędnie i moim zdaniem jest lepszym wyborem niż popularne zamienniki Sync fo reddit i Relay for reddit (z którego wersji PRO bardzo intensywnie korzystałem do tej pory) – niniejsza publikacja nie jest recenzją nowego oprogramowania, więc nie będę się rozpisywał bardziej.

Jest jednak haczyk, który ściśle wiąże się z dodawanym bezpłatnie trzymiesięcznym kontem gold. Posiadanie takiego konta daje dostęp do kilku dodatkowych funkcji, z których większość jest nieadekwatna do ceny. To oczywiście moja opinia, ale czytając komentarze na Reddicie wiem, że nie jestem w tym osądzie osamotniony. Wiele osób mówi otwarcie, że nie czuje potrzeby płacenia za konto gold, gdyż w darmowej wersji Reddita jest wszystko, czego potrzebują.

Sytuację się odmienia, a w zasadzie może odmienić za trzy miesiące, gdyż nowa oficjalna aplikacja mobilna będzie wyświetlała reklamy. Jedynym legalnym sposobem na pozbycie się ich będzie opłacenie konta gold. Rok takiego konta kosztuje ok. 113 zł, co jest kwotą niemałą. Mówimy przecież o wyłączeniu reklam w jednej aplikacji mobilnej.

Zatem po trzech miesiącach korzystania z darmowej aplikacji Reddita użytkownicy staną przed wyborem: płać lub patrz na reklamy. Jest jeszcze opcja odejścia do konkurencji, ale o tym za chwilę…

To jeszcze nie koniec

Płacenie za pozbycie się reklam w aplikacjach mobilnych nie jest niczym nowym. Nie da się jednak przejść obok kwoty, którą życzy sobie za tę przyjemność Reddit, obojętnie. Ponad 110 zł rocznie za wyłączenie reklam to w zasadzie rozbój w biały dzień.

Alternatywne aplikacje do obsługi Reddita również życzą sobie, żeby zapłacić za wyłączenie reklam. Np. wspomniany Sync fo reddit jest dostępny za darmo i wyświetla reklamy. Jednak wersja płatna pozbawiona jest reklam i kosztuje w sklepie Google Play zaledwie 8 zł. I jest to opłata jednorazowa.

I tu pojawiają się obawy użytkowników, które są związane z tym, jak Reddit może sobie poradzić z alternatywnymi aplikacjami, które za ułamek ceny konta gold pozwalają na wyłączenie reklam.  Ano może to zrobić tak, jak zrobił Twitter, który od kilku lat walczy z nieoficjalnymi aplikacjami: nakładając na nie limity użytkowników lub dodatkowe ograniczenia, które maja wpływ na wygodę korzystania z serwisu.

Sam kiedyś korzystałem z takich zamienników do Twittera, ale poddałem się. Denerwowało mnie to, że niektóre funkcje nie działały tak, jak powinny. Do tego doszedł aspekt bezpieczeństwa – oficjalna aplikacja Twittera wspiera obsługę logowania dwuetapowego, więc chcąc korzystać z tego zabezpieczenia, musiałem ją mieć zainstalowaną i skonfigurowaną. A od tego był już jeden krok do porzucenia alternatyw i zaczęcia korzystania z niej w pełnym wymiarze.

Teraz użytkownicy Reddita boją się, że serwis pójdzie tą samą drogą. Możliwe, że w nieodległej przyszłości pojawią się ograniczenia API, które sprawią, że nieoficjalne aplikacje będą wybrakowane, wolniej rozwijane, a co za tym idzie zdecydowanie mniej przyjazne użytkownikowi.

To zaś zagoni wielu użytkowników do korzystania z oficjalnej aplikacji i postawi przed wyborem: korzystanie z niepełnowartościowych aplikacji, płacenie ponad 110 zł abonamentu rocznie lub oglądanie reklam.

REKLAMA

Trudny to będzie wybór.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA