REKLAMA

Prezes Kurski chce, żebyś oglądał Mundial w Ultra HD. Właśnie złożono wniosek o koncesję dla TVP 4K

Telewizja Publiczna kontynuuje flirt ze standardem obrazu 4K. Po tym, jak publiczny nadawca kupił kilkanaście kamer 4K, złożono wniosek o koncesję dla kanału TVP 4K do KRRiT. W ofercie programu mają się znaleźć tegoroczne mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

26.04.2018 18.23
Mundial w Ultra HD. Złożono wniosek o koncesję dla TVP 4K
REKLAMA
REKLAMA

Standard obrazu 4K staje się coraz popularniejszy. Zwłaszcza w obszarze gier wideo oraz internetowego VoD. Coraz więcej gospodarstw domowych wymienia odbiorniki na takie z wyświetlaczami UHD. W Polsce do 2021 roku ma być ich już 5 milionów. Naturalnym następstwem tego procesu są pytania o linearną telewizję z obrazem w standardzie 4K.

Na świecie istnieje już 125 kanałów nadających w formacie 4K. Dołączy do nich TVP 4K.

 class="wp-image-724329"

Większość kanałów 4K należy do nadawców programów przyrodniczych oraz audycji sportowych. W Polsce w formacie UHD programy nadaje na przykład Eleven Sports, które można oglądać w 4K za pośrednictwem Orange TV opartego na technologii szerokopasmowej IPTV. Dostosowany do telewizji UHD jest również nowy dekoder operatora satelitarnego nc+. Mowa o modelu UltraBox+, który testowaliśmy już na Spider’s Web.

Kolejnym kanałem z ultra wysoką rozdzielczością będzie TVP 4K. Jak podaje Satkurier, właśnie złożono wniosek o koncesję dla tego kanału do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kierownictwo Telewizji Publicznej chce, aby oferta programowa nowego kanału była dostępna na Mundial w Rosji. Dzięki TVP 4K Polacy mają zobaczyć Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Ultra High Definition w ponad połowie spotkań. Oczywiście o ile posiadają odpowiednie telewizory zdolne do wyświetlania obrazu w tak wysokiej jakości.

Problemem pozostaje dostępność TVP 4K. Nadawanie powszechną metodą naziemną jest jeszcze niemożliwe.

 class="wp-image-724323"
REKLAMA

Chociaż Telewizja Publiczna rozpoczęła testy naziemnego 4K już w 2015 roku, data rozpoczęcia konsumenckiego wykorzystania DVB-T2 (standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji) został ustalony na 2022 rok. Do tego czasu rozwiązaniem dla linearnego UHD pozostaje sygnał z satelity (nc+) oraz połączenie internetowe (Orange TV).

To najprawdopodobniej klienci Orange TV z dostępem do światłowodu (ponad 50 tys gospodarstw domowych) jako pierwsi zyskają dostęp do TVP 4K, tak jak już teraz posiadają dostęp do Eleven Sports 1 realizującego część audycji w 4K. Telewizja Publiczna może się także porozumieć w tej sprawie z nc+. Alternatywnym rozwiązaniem jest strumieniowanie TVP 4K w Internecie, bezpośrednio do zainteresowanych konsumentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA