REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Chińczycy porywają się na niemożliwe. Xiaomi Mi Mix 2s ma mieć ładniejszego notcha niż iPhone X

Chińczycy podejmują wyzwanie i próbują zaprojektować telefon tak, żeby w Xiaomi Mi Mix 2s notch nie szpecił. 

09.03.2018
18:30
Mi Mix 2s notch salon Xiaomi
REKLAMA
REKLAMA

Od czasu, gdy światło dzienne ujrzało charakterystyczne wcięcie w górze ekranu smartfona, wyobrażam sobie, że połowa projektantów zajmujących się smartfonami budzi się po nocach z krzykiem. W ich głowach muszą krążyć setki pytań. Jak zrobić ładnego notcha? Czy to w ogóle możliwe? Jak przekonać producenta, żeby zrezygnował z kopiowania tego rozwiązania?

Jeśli Apple to zrobił, to musi być ładne.

Podczas targów w Barcelonie pojawiła się cała masa telefonów zdobnych w to charakterystyczne wycięcie w górze ekranu. Popularność takiego rozwiązania zaowocowała między innymi tym, że w najnowszym Androidzie P pojawi się specjalne wsparcie dla notcha. Nie wiem, czy producenci telefonów boją się oskarżeń, że nie nadążają za najnowszymi trendami, czy po prostu zakładają, że jeśli Apple promuje jakieś rozwiązanie, to musi być ono ładne. To miałoby nawet trochę sensu. W końcu nie da się ukryć, że firma z Cupertino uczciwie zapracowała sobie na dobre imię wśród miłośników pięknego designu.

Chińczycy podejmują wyzwanie. W Xiaomi Mi Mix 2s notch będzie inny.

Xiaomi nie poszło wydeptaną ścieżką i nie skopiowało po prostu rozwiązania zaproponowanego przez projektantów Apple'a. Zamiast tego podniosło rękawicę i postanowiło nie poddawać się bez walki, choć trzeba przyznać, że zadanie uczynienia notcha znośnym nie jest łatwe.

Chiński producent spróbował podejść do tematu na świeżo. Malutkie wcięcie w roku ekranu zamiast sporej belki pośrodku wygląda tak, jakby w Xiaomi chcieli mieć swojego notcha, ale tak nie do końca. Firma zdecydowała, że nie chce, aby rozwiązanie rzucało się w oczy i wplotła je w ekran w sposób tak dyskretny, jak to tylko możliwe. Tylko że ono nadal tam jest. Umieszczenie małego wcięcia w prawym górnym rogu zaburza symetrię i wygląda jakby Xiaomi powiedziało A, ale nie chciało powiedzieć B. Czy to rozwiązanie gorsze niż umieszczenie notcha w centrum? To pewnie kwestia gustu, mi rozwiązanie chińczyków podoba się bardziej.

REKLAMA

Apple'owi udało się notchem zabić ćwieka wielu producentom. Trudno zignorować ten trend, ale jeszcze trudniej go sensownie zastosować. Na szczęście plotki głoszą, że nawet firma z Cupertino wycofa się z tego pomysłu w 2019 r. Nie mogę się doczekać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA