REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Prościej się chyba nie da. Ze strony Ministerstwa pobierasz częściowo wypełniony już PIT i wysyłasz go elektronicznie

Od dzisiaj na stronie Ministerstwa Finansów dostępna jest usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Oferowana jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje możliwość rozliczenia się także jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

15.03.2018
11:38
Ministerstwo wypełni za nas część zeznania podatkowego
REKLAMA
REKLAMA

Podatkowa temperatura rośnie powoli, ale systematycznie. Chociaż nie brakuje programów i aplikacji pomagających wypełnić poszczególne kratki, to i tak jest ciut nerwowo.

Trudno się dziwić: rzadko która instytucja – jak właśnie skarbówka – była tak cały czas demonizowana. Tak nam podpowiada psychika. Skoro mamy się rozliczyć przed kimś, kto może nam wytknąć błędy, to najlepiej tego kogoś się bać. A już na pewno nie lubić.

Resort podaje pomocną dłoń.

Z pomocą przychodzi Ministerstwo Finansów, które właśnie udostępniło usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Co to takiego? Nic innego jak przygotowana przez skarbówkę propozycja rozliczenia rocznego za rok 2017 (dotyczy PIT-37 i PIT-38), wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych.

System automatycznie odczytuje dane i dzięki temu nie musimy wpisywać ponownie takich informacji jak koszty, zaliczki, składki zdrowotne i inne. Jeżeli więc PIT-ów 11, 8C lub PIT-40A/11A mamy do rozliczenia więcej, to jest to propozycja wręcz idealna. Zaoszczędzisz czas, a i o pomyłkę będzie znacznie trudniej. Korzystając z resortowego systemu e-Deklaracja 2, tak wypełnione zeznanie możemy wysłać do urzędu skarbowego elektronicznie.

Nie chcesz – nie korzystaj.

Dla kogo wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe może okazać się zbawcze? PFR PIT-37 adresowany jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego na formularzu PIT-37. Z kolei PFR PIT-38 przeznaczony jest do osób fizycznych, które w 2017 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji).

REKLAMA

Ci, dla których PFR jeszcze za bardzo pachnie nowością (chociaż tego typu wsparcie Ministerstwo Finansów praktykuje od 2014 r.), nie muszą popadać w panikę. Nadal jak najbardziej dostępne pozostaje składanie zeznań podatkowych na dotychczasowych zasadach – drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub tradycyjnie, czyli papierowo w okienku.

ZapiszZapisz

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA