REKLAMA

Kontrowersyjna Wikipedia Zero zostaje zamknięta. To koniec encyklopedii dostępnej dla każdego

Wikimedia Foundation ogłosiła koniec budzącego kontrowersje projektu Wikipedia Zero.

19.02.2018 11.42
Wikipedia
REKLAMA
REKLAMA

Wikipedia Zero powstała w 2012 r. Miała ułatwić dostęp do wiedzy osobom żyjącym w krajach rozwijających się. Gdy użytkownicy korzystali z Wikipedii na urządzeniach mobilnych, nie były od nich pobierane opłaty za przesyłanie danych. W ten sposób próbowano znieść barierę finansową ograniczającą dostęp od wiedzy. Fundacji sprawującej pieczę nad internetową encyklopedią udało się nawiązać współpracę z 97 operatorami w 72 krajach, między innymi w Kenii, Tajlandii, Nigerii. Teraz ogłosiła koniec projektu.

Największym problemem był brak popularności Wikipedii na świecie.

Największym problemem projektu była mała wiedza o nim. Wiele osób, do których był kierowany, po prostu o jego istnieniu nie miało pojęcia. Podczas gdy w Europie i Ameryce Północnej o Wikipedii słyszał niemal każdy, w rozwijających się krajach nie jest ona aż tak popularna. Według badań przeprowadzonych w 2016 r. przez Wikimedia Foundation, w Brazylii tylko 39 proc. osób słyszało o Wikipedii, W Nigerii 27 proc, a w Iraku tylko 19 proc.

Ten brak popularności przełożył się na mniejsze zainteresowanie ze strony operatorów. Od 2016 r, czyli od roku prezentacji wyników, projekt cieszył się ich coraz mniejszym zainteresowaniem. Bez ich aktywnego udziału, nie miał szans na sukces, bo opierał się na zniżkach przez nich oferowanych.

Projekt dobiła sytuacja polityczna w Stanach i ceny przesyłu danych w krajach rozwijających się.

Zeszły rok upłynął w Stanach Zjednoczonych pod znakiem wzmożonej walki o neutralność sieci. W dobie dyskusji, która nabrała w 2017 r. tempa i rumieńców, dobry projekt zaczął być przykładem realizowania złych praktyk. W końcu Wikipedia była promowaną przez operatorów usługą, za korzystanie, z której klient nie musiał dodatkowo płacić.

REKLAMA

Spadły też koszty przesyłu danych. Coraz więcej użytkowników może sobie pozwolić na sprawdzenie, czyją żoną jest Kim Kardashian lub gdzie odbywały się igrzyska olimpijskie 12 lat temu, nie narażając się na bankructwo.

Wikipedia zapowiada, że przestaje wspierać program, ale nie ideę. Podobne projekty w nieco odmienionej formie mamy zobaczyć w przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA