REKLAMA

Coś jednak jednoczy amerykańskie agencje wywiadowcze - wojna z Huawei i ZTE

Huawei i ZTE nigdy nie miały łatwego życia w Stanach Zjednoczonych i nic nie zapowiada, żeby uległo to zmianie w najbliższym czasie. Może być wręcz gorzej, bo amerykańska administracja wytoczyła właśnie przeciwko chińskim firmom ciężkie działa. 

15.02.2018 08.41
Huawei w Stanach Zjednoczonych straszą szefowie FBI, CIA i NSA
REKLAMA
REKLAMA

Podczas zebrania Komisji ds. Wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych, Amerykanie zostali oficjalnie ostrzeżeni przed korzystaniem z produktów i usług firm Huawei i ZTE. Ostrzeżenie zostało wystosowane przez dyrektorów 6 największych agencji wywiadowczych w USA, w tym CIA, FBI i NSA.

Potencjalna kradzież informacji, manipulowanie i szpiegostwo.

Chris Wray, dyrektor FBI, przestrzegł, że znaczny wzrost popularności tych firm na rynku amerykańskim mógłby być niebezpieczny dla kraju. Szef biura obawia się, że chińscy producenci, a pośrednio chiński rząd, dostaliby do ręki narzędzia do wywierania presji lub wręcz przejęcia kontroli nad infrastrukturą telekomunikacyjną Stanów Zjednoczonych. Ponadto korzystanie ze sprzętu i usług tych firm mogłoby ułatwić przechwytywanie informacji i manipulowanie nimi. W przemówieniu podkreślił zależność tych firm od "zagranicznego rządu, który nie podziela naszych wartości".

W wydanym oświadczeniu przedstawiciel Huawei podkreślił, że firma działa w 170 krajach na całym świecie i nie stanowi większego zagrożenia niż jakikolwiek inny producent działający w branży teleinformatycznej.

Obie firmy są na cenzurowanym w Stanach Zjednoczonych już od dawna.

Nie po raz pierwszy pojawiają się takie zarzuty wobec Huawei i ZTE. Nikt nic nikomu nie udowodnił, ale ich silne połączenie z chińskim rządem, budzą wiele wątpliwości wśród amerykańskich urzędników.

REKLAMA

Niedawno Mike Conway, senator z Teksasu, zaproponował wprowadzenie ustawy, która zakazywałaby agencjom rządowym korzystania z produktów i usług oferowanych przez obie chińskie firmy. Wcześniej w tym roku sieć komórkowa AT&T w ostatniej chwili wycofała się z umowy z Huawei, na mocy której miała zacząć sprzedawać w swoich sklepach jego telefony. Spekuluje się, że decyzja ta była efektem nacisków wywieranych przez amerykańskich polityków.

Huawei od lat próbuje dostać się na rynek w Stanach Zjednoczonych i przełamać niechęć do swoich produktów. Jak na razie niezbyt skutecznie. Przedstawiciele administracji najwyraźniej doszli do wniosku, że jak ktoś ma szpiegować ich obywateli, to tylko oni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA