1. SPIDER'S WEB
  2. Bezpieczeństwo
  3. Tech
  4. Technologie

Coś jednak jednoczy amerykańskie agencje wywiadowcze - wojna z Huawei i ZTE

Huawei w Stanach Zjednoczonych straszą szefowie FBI, CIA i NSA

Huawei i ZTE nigdy nie miały łatwego życia w Stanach Zjednoczonych i nic nie zapowiada, żeby uległo to zmianie w najbliższym czasie. Może być wręcz gorzej, bo amerykańska administracja wytoczyła właśnie przeciwko chińskim firmom ciężkie działa. 

Podczas zebrania Komisji ds. Wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych, Amerykanie zostali oficjalnie ostrzeżeni przed korzystaniem z produktów i usług firm Huawei i ZTE. Ostrzeżenie zostało wystosowane przez dyrektorów 6 największych agencji wywiadowczych w USA, w tym CIA, FBI i NSA.

Potencjalna kradzież informacji, manipulowanie i szpiegostwo.

Chris Wray, dyrektor FBI, przestrzegł, że znaczny wzrost popularności tych firm na rynku amerykańskim mógłby być niebezpieczny dla kraju. Szef biura obawia się, że chińscy producenci, a pośrednio chiński rząd, dostaliby do ręki narzędzia do wywierania presji lub wręcz przejęcia kontroli nad infrastrukturą telekomunikacyjną Stanów Zjednoczonych. Ponadto korzystanie ze sprzętu i usług tych firm mogłoby ułatwić przechwytywanie informacji i manipulowanie nimi. W przemówieniu podkreślił zależność tych firm od "zagranicznego rządu, który nie podziela naszych wartości".

W wydanym oświadczeniu przedstawiciel Huawei podkreślił, że firma działa w 170 krajach na całym świecie i nie stanowi większego zagrożenia niż jakikolwiek inny producent działający w branży teleinformatycznej.

Obie firmy są na cenzurowanym w Stanach Zjednoczonych już od dawna.

Nie po raz pierwszy pojawiają się takie zarzuty wobec Huawei i ZTE. Nikt nic nikomu nie udowodnił, ale ich silne połączenie z chińskim rządem, budzą wiele wątpliwości wśród amerykańskich urzędników.

Niedawno Mike Conway, senator z Teksasu, zaproponował wprowadzenie ustawy, która zakazywałaby agencjom rządowym korzystania z produktów i usług oferowanych przez obie chińskie firmy. Wcześniej w tym roku sieć komórkowa AT&T w ostatniej chwili wycofała się z umowy z Huawei, na mocy której miała zacząć sprzedawać w swoich sklepach jego telefony. Spekuluje się, że decyzja ta była efektem nacisków wywieranych przez amerykańskich polityków.

Huawei od lat próbuje dostać się na rynek w Stanach Zjednoczonych i przełamać niechęć do swoich produktów. Jak na razie niezbyt skutecznie. Przedstawiciele administracji najwyraźniej doszli do wniosku, że jak ktoś ma szpiegować ich obywateli, to tylko oni.