REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos

Falcon Heavy poleci dziś w kosmos. Gdzie oglądać start rakiety SpaceX?

Starty rakiet nie budzą już takich emocji, jak w czasach początków podboju kosmosu. Dziewiczy lot Falcona Heavy warto jednak śledzić na żywo. To najmocniejsza do tej pory rakieta stworzona przez SpaceX.

06.02.2018
16:23
Falcon Heavy poleci w kosmos. Gdzie oglądać start rakiety SpaceX?
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja, 19:25: Start rakiety Falcon Heavy został przesunięty. Wstępnie jako godzinę startu podaje się 21:45 naszego czasu.

Gdy myśli się o pierwszym locie Falcona Heavy, trudno nie porównywać go do Saturna V. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że Saturn V był tą rakietą, którą można nazwać najważniejszą w historii.

 class="wp-image-599147"

Powyżej widzimy jeden ze slajdów prezentacji Elona Muska z września 2017 r. Miliarder przedstawił wówczas system BFR, który ma zabrać pierwszych ludzi na Marsa i otworzyć drogę do kolonizacji Czerwonej Planety. Ostatnia rakieta na obrazku to, póki co, wspomniany koncept. Przed nią znajduje się Saturn V -  narzędzie ludzkości w podboju Księżyca. Falcon Heavy, pod względem zdolności wynoszenia znalazł się na trzecim miejscu. W praktyce oznacza to, że jest drugą rakietą, gdy wyrzucimy nieistniejący jeszcze system BFR.

Saturn V był konstrukcją o wysokości 110,6 m. Dla porównania Falcon Heavy mierzy 70 m. Historyczna rakieta składała się z trzech stopni, a twór SpaceX ma ich dwa. Pierwszy i drugi człon Saturna miał po 5 silników, a trzeci wyposażono w jeden silnik. Falcon Heavy ma 27 silników Merlin. W kategorii zdolność wynoszenia, rakieta z lat 60. XX wieku nie ma sobie równych. Na niską orbitę okołoziemską była w stanie zabrać 140 tys. kg. Dla Falcona Heavy ta wartość wynosi 63,8 tys. kg.

Saturn V po raz pierwszy poleciał w kosmos w ramach misji Apollo 4. Miało to miejsce w listopadzie 1967 r. W czasie swojej służby rakiety tego typu odbyły 13 lotów, w tym 10 z ludźmi na pokładzie.

Falcon Heavy wystartuje we wtorek. Gdzie oglądać start.

Pierwszy lot Falcona Heavy odbędzie się 6 lutego. Okno startowe ma otworzyć się o godzinie 19:30 czasu środkowoeuropejskiego. Na przylądku Canaveral będzie wówczas godzina 13:30. Transmisja na żywo będzie dostępna na youtube'owym kanale SpaceX. Można ją również oglądać poniżej.

REKLAMA

Nie wiemy czy Falcon Heavy zdoła dziś swój pierwszy lot. Wszystko zależy od warunków pogodowych i  technicznych możliwości. Start może nastąpić w ciągu kilku godzin od 19:30.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA