REKLAMA

ARCore dostępny dla wszystkich. Ktoś popsuł Google’owi niespodziankę

Google ma za kilka dni ogłosić uwolnienie swojej platformy rozszerzonej rzeczywistości. Do sieci już teraz trafił jednak plik APK, który pozwala wykorzystać framework ARCore na innych smartfonach niż Google Pixel. Nie wymaga też najnowszej wersji Androida.

23.02.2018 08.01
Google ARCore
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż w przypadku mobilnego VR-u firma z Mountain View osiągnęła sukces za sprawą Google Cardboard, to jego następca w postaci Daydream przeszedł bez echa. W przypadku rzeczywistości poszerzonej Google najpierw odnosił sukcesy dzięki projektowi Tango, ale ze względu na konieczność stosowania dedykowanego hardware’u został on wygaszony.

Tango down. Kolej na ARCore.

Następcą projektu Tango jest ARCore, czyli zupełnie nowy framework rozszerzonej rzeczywistości. Ma on pozwolić programistom w łatwy sposób budować aplikacje nakładające na obraz kamery elementy generowane cyfrowo w czasie rzeczywistym. Zaletą ARCore jest wykorzystywanie do skanowania otoczenia wyłącznie czujników dostępnych w obecnych już na rynku smartfonach.

Tyle teorii. W praktyce z ARCore mogli korzystać wyłącznie posiadacze smartfonów Google Pixel. Z tak małą bazą urządzeń nowe rozwiązanie było zbyt niszowe, by przyciągnąć deweloperów. Jeśli ktoś chciał wypróbować ARCore na własną rękę, musiał korzystać z najnowszej wersji Androida, która ze względu na fragmentację trafiła tylko do garstki konsumentów.

Apple wyprzedził Google’a.

Główny konkurent firmy z Mountain View na rynku mobilnym opracował własne API rozszerzonej rzeczywistości. ARKit zadebiutował w zeszłym roku razem z iOS 11. Jego założenia są podobne jak ARCore: ma oferować zaawansowaną rzeczywistość rozszerzoną na sprzętach już obecnych na rynku.

Niantic, czyli twórcy Pokemon GO, zgodnie z oczekiwaniami przygotowali aktualizację wspierającą ARKit z nowym trybem łapania Pokemonów dostępnym wyłącznie na iPhone’y. Posiadacze smartfonów z Androidem mogli tylko z zazdrością patrzeć na użytkowników iPhone’ów korzystających z kolejnych aplikacji.

ARCore 1.0 jest wreszcie dostępne dla wszystkich.

REKLAMA

Google co prawda chciało pochwalić się uwolnieniem nowej platformy AR dopiero podczas nadchodzących targów MWC w Barcelonie, ale plik instalacyjny już teraz krąży po sieci. Mogą go zainstalować posiadacze smartfonów z systemem Android 7.0 lub nowszym (warunek: procesor ARM).

Warto jednak pamiętać, że wgranie ARCore na smartfon nie sprawi, że w sklepie Google Play pojawią się magicznie aplikacje AR, a takie gry jak Pokemon GO dostaną aktualizację. Twórcy programów i gier muszą najpierw zakodować nowe funkcje. Teraz przynajmniej mają ku temu motywację w postaci potencjalnych odbiorców.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA