REKLAMA

Amerykański i rosyjski. Teraz możesz wirtualnie odwiedzić dwa ogromne schrony przeciwatomowe

Nie masz jeszcze planów na weekend? A co powiesz na wycieczkę po schronach przeciwatomowych?

19.01.2018 18.37
Możesz wirtualnie odwiedzić dwa ogromne schrony przeciwatomowe
REKLAMA
REKLAMA

Site R w Pensylwanii i Kosvinsky w Rosji to dwa ogromne schrony przeciwatomowe. Zbudowano je, żeby w wypadku wojny atomowej, zapewnić bezpieczeństwo najwyższym władzom Stanów Zjednoczonych i Rosji. Nuclear Thread Initiative wraz z Jamesem Martinem z Center for Nonproliferation Studies przeniosło ich modele na łono Minecrafta

Po co?

Nuclear Threat Initiative (NTI) to organizacja, która zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o zagrożeniu wojną atomową. Stany Zjednoczone i Rosja wydają ciężkie pieniądze na to, żeby utrzymać i rozwijać kompleks podziemnych schronów. Właśnie po to, żeby pokazać skalę tych podziemnych budowli, NTI wykorzystało Minecrafta.

Mimo że adres schronów jest jawny, informacje na temat tego, jak są duże lub co się w nich znajduje, zostały utajnione. Według NTI państwo boi się, żeby nie powtórzyła się sprawa schronu Greenbrier, który został zamknięty po tym, jak w 1992 r. Washington Post opublikował opisujący go artykuł. Z jakichś powodów opinia publiczna nie czuła się dobrze z tym że politycy mają gotowy plan ucieczki na wypadek, gdyby wywołali wojnę atomową.

Dlatego właśnie NIT stworzył swój projekt. Organizacja chce wywołać dyskusje i nagłośnić istnienie bunkra, jego ogrom i koszty utrzymania.

Długie tunele prowadzą do pomieszczeń ukrytych setki kilometrów pod ziemią. Tysiące osób mogłyby się w nich ukrywać miesiącami.

Ponieważ wygląd schronów wewnątrz i ich kształt są utajnione, projekt jest bardziej wariacją na ich temat niż wiernym odwzorowaniem. Organizacje posiłkowały się dostępnymi informacjami i danymi zebranymi w ramach swojej działalności. Wnętrze schronów zostało zaprojektowane głównie na podstawie innych, dostępnych budowli tego typu.

Jak zwiedzać?

Zwiedzać może na szczęście każdy. Nie trzeba być do tego szczęśliwym posiadaczem gry.

REKLAMA

Na stronie NIT są dostępne dwie wirtualne wycieczki z przewodnikiem — jedna po Site R zwanym Kruczą Skałą druga po schronie Kosvinsky w Rosji. Jeśli posiadacie grę, to warto się wybrać w opcji wieloosobowej pod adres 185.38.151.31:25566, żeby zobaczyć amerykański schron albo pod 185.38.151.2:25566 do Rosji. Tylko uważajcie, bo twórcy ostrzegają, że żeby podkręcić klimat, w weekend wypuszczają zombie.

To nie pierwszy projekt, który odwzorowuje budynki znane z rzeczywistości. Turystyka w świecie układanym z wirtualnych klocków kwitnie. Patrząc na śnieg padający za oknem, wcale się temu nie dziwię.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA