REKLAMA

Photoshop CC z kapitalną aktualizacją. Sztuczna inteligencja pomoże zaznaczać obiekty

Photoshop CC właśnie dostał aktualizację, w której pierwsze skrzypce gra sztuczna inteligencja. Algorytmy AI pomagają w precyzyjnym zaznaczaniu skomplikowanych obiektów.

23.01.2018 17.54
Photoshop CC z kapitalną aktualizacją. Sztuczna inteligencja pomoże zaznaczać obiekty
REKLAMA
REKLAMA

Zaznaczanie obiektów w Photoshopie może być bardzo kłopotliwe. O ile nie mamy problemów z zaznaczeniem znaku drogowego czy np. koła samochodu, to niektóre zdjęcia dosłownie rzucają nam kłody pod nogi. Przykład? Modelka z rozwianymi włosami, za którą musimy podmienić tło.

Photoshop robi co może, żeby ułatwić zadanie. Mamy do dyspozycji szybkie zaznaczanie, różdżkę, lasso magnetyczne, czy specjalne tryby precyzyjnego zaznaczania włosów, ale wszystkie te narzędzie są dość czasochłonne, aby uzyskać zamierzony efekt.

A co, gdyby można było zaznaczyć obiekt jednym kliknięciem? Od dziś to możliwe.

Aktualizacja Photoshopa CC do wersji 19.1 wprowadza narzędzie Select Subject Tool, które zaznacza wybrany obiekt poprzez jedno kliknięcie. Wystarczy wskazać, co chcemy zaznaczyć, a algorytmy zajmą się resztą. System bazuje na uczeniu maszynowym, dzięki czemu z biegiem czasu będzie działał coraz lepiej.

Nowa funkcja jest na tyle ciekawa, że Adobe już w listopadzie pokazało jej zwiastun. Wtedy był to jeszcze projekt rozwijany w ramach Sensei AI i nie wiadomo było, kiedy trafi do finalnej wersji Photoshopa. Okazało się, że do wdrożenia wystarczyły tylko dwa miesiące.

Bardzo podoba mi się nowy kierunek zmian w Adobe. Wcześniej widzieliśmy wdrożenie sztucznej inteligencji (a konkretnie: uczenia maszynowego) w mechanizmie automatycznej poprawy zdjęć w Lightroomie. Teraz podobna technologia trafia też do Photoshopa. Obecnie nie jest to ideał, bo prawdopodobnie najbardziej kłopotliwe fragmenty będziemy musieli poprawić, ale z czasem będzie tylko lepiej.

Nowy Photoshop CC to także druga zmiana, na którą czekali użytkownicy Windowsa.

Photoshop CC 19.1 nareszcie potrafi odpowiednio skalować interfejs na ekranach o wysokich rozdzielczościach, czyli 4K i powyżej. Coraz więcej monitorów ma na tyle wysokie zagęszczenie pikseli, że potrzebne jest skalowanie obrazu wymuszone na poziomie systemu operacyjnego.

REKLAMA

Dotychczas Photoshop konsekwentnie ignorował ustawienia Windowsa i wyświetlał interfejs w skalowaniu 1:1, co na ekranach o dużym zagęszczeniu pikseli skutkowało bardzo pomniejszonym rozmiarem interfejsu.

Nową wersja Photoshopa jest już dostępna do pobrania na system Windows oraz macOS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA