REKLAMA

Procesor Intela z grafiką Radeon staje się faktem. Tak wygląda pierwszy układ Kaby Lake-G

Na stronie internetowej Intela pojawił się Intel Core i7-8809G, pierwszy procesor niebieskiego producenta wyposażony w GPU Radeon. Oto wszystko, co o nim wiemy.

02.01.2018 13.21
Intel Spectre Meltdown Intel Core 9. generacji
REKLAMA
REKLAMA

Kilka miesięcy temu Intel oraz AMD oficjalnie potwierdziły, że pracują nad wydaniem wspólnej linii procesorów Kaby Lake-G. Modele te miały być chipami Intela wzbogaconymi o układy graficzne Radeon RX Vega. Prawdopodobnie już niebawem zobaczymy pierwsze komputery wyposażone w tego typu chipy.

Zapewne zostaną one zaprezentowane na odbywających się za kilka dni targach Consumer Electronic Show 2018 w Las Vegas lub podczas Mobile World Congress 2018, które odbędą się pod koniec lutego w Barcelonie. Wskazuje na to fakt, że jeden z zapowiedzianych modeli został umieszczony w internetowym katalogu Intela.

Układem tym jest Intel Core i7-8809G.

Ma on cztery rdzenie oraz wspiera Hyper-Threading, dzięki czemu obsługuje aż osiem wątków. Jego bazowe taktowanie wynosi 3,1 GHz, ale w trybie Turbo może wzrosnąć do 4,1 GHz. Układ ten ma też oferować możliwość zwiększenia zegarów. Inne istotne elementy specyfikacji to 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-2400 i układ graficzny HD Graphics 630, który znajduje się w standardowych chipach Intela.

Na stronie internetowej Intela pojawił się Intel Core i7-8809G, pierwszy procesor niebieskiego producenta wyposażony w GPU Radeon. Oto wszystko, co o nim wiemy. class="wp-image-655906"

Będzie on wspierany przez dodatkowy układ graficzny Radeon RX Vega, którego dokładna specyfikacja nie jest jeszcze znana. Według nieoficjalnych informacji jest on wyposażony w 1536 procesorów strumieniowych pogrupowanych w 24 bloki. Radeon współpracuje z bardzo szybką pamięć HBM2. Według plotek ma być jej aż 4 GB, ma ona działać na 1024-bitowej szynie i być taktowana zegarem 800 MHz.

Co istotne, standardowy CPU, zintegrowany Radeon oraz pamięć HBM2 stanowią jeden chip i komunikują się za pomocą mostką EMIB (Embedded Multi-die Interconnect Bridge). Ten pozwala na bardzo szybkie przekazywanie informacji na krótkich dystansach, co przekłada się na wysoką wydajność.

REKLAMA

Intel będzie miał w ofercie więcej procesorów z wbudowanym Radeonem.

Oprócz modelu Core i7-8809G na rynku ma pojawić się jeszcze kilka procesorów Intela z układami graficznymi Radeon, ale póki co nie wiadomo nic konkretnego na ich temat. Można się spodziewać, że będą to niżej taktowane wersje opisanego tu chipu. Więcej informacji na ich temat powinno pojawić się w najbliższym czasie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA