REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Amazon Music Unlimited kontra reszta świata. Sprawdzamy, czy warto porzucić Spotify, Tidala i Deezera

Po co kupować muzykę, skoro można słuchać jej bez ograniczeń w zamian za stałą, miesięczną opłatę? Pytanie tylko, który serwis wybrać.

08.12.2017
17:58
streaming serwisy streamingowe
REKLAMA
REKLAMA

Spotify, Google Play Music, Deezer, Apple Music, Tidal, od dziś Amazon Music Unlimited, a niedługo być może jeszcze więcej - wybór właściwego serwisu streamingowego wcale nie jest łatwy. Większość kosztuje tyle samo, oferuje podobną bazę muzyki i dostępna jest w postaci aplikacji na najważniejsze platformy.

Co je różni? Detale, które mogą zadecydować o tym, którą z usług ostatecznie wybierzemy. Skupmy się na więc na tym, co oferują i czym wyróżniają się największe serwisy do streamingu muzyki.

Amazon Music Unlimited

 class="wp-image-642813"

Najnowszy gracz na naszym rynku, oferujący jednak całkiem ciekawy zestaw. Standardowo otrzymujemy tutaj 30-dniowy okres testowy, a potem musimy płacić za dostęp do 40-milionowej bazy muzycznej (podobny rozmiar do konkurencji). Amazon ma jednak jeden bonusowy plan, który odrobinę różni go od reszty.

Tym planem jest tzw. Echo Plan, który pozwala nam odtwarzać muzykę na urządzeniu Echo i... tylko na nim. Nie zabierzemy jej ze sobą na smartfonie czy laptopie, ale jeśli ktoś słucha muzyki tylko stacjonarnie (sprzęty Echo można podłączyć do innych urządzeń grających), to może to być ciekawa opcja. Tym bardziej, że kosztuje zaledwie 2 euro miesięcznie, czyli nieco ponad 8 zł.

Standardowe plany wycenione są podobnie, choć nieco taniej niż u konkurencji. Jednoosobowy abonament uszczupli nasz porfel o 4 euro miesięcznie (około 17 zł), natomiast wariant rodzinny (do 6 osób) - o 6 euro (około 25 zł).

Muzyki z Amazon Music Unlimited możemy słuchać jednak nie tylko na głośnikach Amazonu i smartfonach. Aplikację przygotowano również dla komputerów (macOS oraz Windows), a także samochodowych nakładek CarPlay i Android Auto.

Opcja darmowa: Brak
Abonament: 8,5 zł (wersja dla sprzętów Echo), 17 zł (wersja dla jednego użytkownika)
Plan rodzinny: 25 zł (do 6 osób)
Okres próbny: 30 dni
Maksymalna jakość dźwięku: 320 kb/s (? - Amazon nie podaje oficjalnie wartości)
Platformy: przeglądarka, Windows, macOS, Android, iOS, CarPlay, Android Auto, Fire TV i tablety Fire

Spotify

 class="wp-image-579902"

Niemal synonim określenia serwis streamingowy. Spotify jest z nami niemal od początku muzycznej rewolucji i nic nie wskazuje na razie na to, żeby jego pozycja była zagrożona.

Tym bardziej, że jako jedna z niewielu tego typu usług oferuje opcję całkowicie darmowego słuchania (przerywanego reklamami), a dla wybierających plany płatne przygotowano kilka opcji do wyboru.

Na korzyść Spotify przemawiają również m.in. świetne playlisty podsuwane użytkownikom m.in. na podstawie ich dotychczasowych odsłuchów.

Opcja darmowa: Tak (losowe odtwarzanie utworów, reklamy, ograniczona liczba pominięć, brak trybu offline)
Abonament: 19,99 zł miesięcznie (obecnie 0,99 zł za 3 miesiące dla nowych użytkowników), 9,99 zł dla uczniów i studentów
Plan rodzinny: Tak, 29,99 zł za maksymalnie 5 członków rodziny
Okres próbny: 30 dni
Maksymalna jakość dźwięku: 320 kb/s w wersji płatnej
Platformy: przeglądarka, Android, iOS, Windows, PlayStation, wybrane modele samochodów (BMW, Volvo, Jaguar, Land Rover, Ford), zegarki (Samsung Gear), CarPlay, Android Auto, sprzęt audio ze Spotify Connect
Inne: Spotify Connect

Google Play Music

 class="wp-image-543792"

Muzyka Google Play kusi przede wszystkim osoby intensywnie korzystające z urządzeń i usług ekosystemu Google. To właśnie ten serwis streamingowy pozwoli nam na słuchanie muzyki pobranej bezpośrednio do pamięci telefonu.

W porównaniu do Spotify kusi także m.in. dłuższy, dwumiesięczny okres, przez który możemy słuchać muzyki bez ograniczeń i bez jakichkolwiek opłat.

Minusem jest też fakt, że w Polsce w pakiecie z Muzyką Google Play nie otrzymujemy dostępu do YouTube Red, czyli YouTube'a w wersji bez reklam.

Opcja darmowa: Tak (z reklamami, ograniczoną liczbą pominięć)
Abonament: 19,99 zł za miesiąc
Plan rodzinny: Tak, 29,99 zł (maksymalnie 6 osób)
Okres próbny: 60 dni
Maksymalna jakość dźwięku: 320 kb/s
Platformy: przeglądarka, Android, iOS, Android Wear, Android Auto, Android TV

Deezer

 class="wp-image-255249"

Deezer może być nieco mniej popularnym serwisem streamingowym w Polsce, ale są powody, żeby się na niego zdecydować. Przede wszystkim jest nam w stanie dostarczyć muzykę w naprawdę wysokiej jakości. Niestety opcja HiFi wiąże się też z ponadstandardowym kosztem - miesięcznie zapłacimy za nią aż 40 zł, czyli dwukrotnie więcej niż za plan standardowy.

Warto też zwrócić uwagę na gigantyczną listę sprzętów, na których możemy słuchać muzyki posiadając konto na Deezerze.

Opcja darmowa: Tak (z reklamami, tylko w trybach flow i mix)
Abonament: 19,99 zł miesięcznie, opcja HiFi 39,99 zł
Plan rodzinny: Tak, 29,99 zł (maksymalnie 6 osób)
Okres próbny: 30 dni
Maksymalna jakość dźwięku: 320 kb/s lub 1411 kb/s (wersja HiFi)
Platformy: Android, iOS, Windows, macOS, Roku, telewizory Bang & Olufsen, Sony Bravia, Samsung, LG, Panasonic, Philips, Android TV, Fire TV, wybrane systemy audio, CarPlay, Android Auto, wybrane samochody (FCA, BMW, Mini), BlackBerry, Windows Phone, Android Wear, Apple Watch

Apple Music

apple music czy warto class="wp-image-462452"

Wbrew pozorom (i nazwie) Apple Music nie jest propozycją jedynie dla posiadaczy sprzętów tej marki. Nie jest też od konkurencji droższe - miesięcznie kosztuje równe 19,99 zł.

Trudno jednak znaleźć wyraźne przewagi Apple Music nad konkurencją, jeśli nie liczyć integracji z iTunes na macOS i aplikacją Muzyka na iOS, a także aplikacji dla Apple Watcha. W przypadku tego ostatniego możemy zapisywać muzykę w pamięci zegarka, co pozwoli nam na zostawienie telefonu w domu np. na czas treningu.

Największa wada Apple Music? Nie ma darmowego planu, nawet z reklamami. Możliwości usługi możemy jednak testować przez aż 3 miesiące, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję, czy planujemy zostać przy tym serwisie, czy jednak wybrać ofertę konkurencji.

Opcja darmowa: Brak
Abonament: 19,99 zł miesięcznie
Plan rodzinny: Tak, 29,99 zł
Okres próbny: 3 miesiące
Maksymalna jakość dźwięku: 256 kb/s
Platformy: iOS, Apple Watch, Apple TV, macOS, Windows, Android, CarPlay

Tidal

 class="wp-image-360760"

Drugi po Deezerze serwis, który jest w stanie zaoferować nam muzykę w bezstratnej jakości. I drugi, w przypadku którego będzie nas to kosztować 39,99 zł miesięcznie, czyli dwukrotnie więcej niż podstawowy plan.

Tidal ma jednak inną ogromną zaletę. Klienci Play mogą korzystać z biblioteki serwisu za darmo przez aż dwa lata. Użytkownicy sieci T-Moible zyskują natomiast 90-dniowy okres testowy bez opłat, a potem nie płacą za transmisję danych.

Opcja darmowa: Brak
Abonament: 19,99 zł lub 39,99 zł (HiFi)
Plan rodzinny: 29,99 zł (standardowy, dla 5 osób) lub 59,99 zł (HiFi dla 5 osób)
Okres próbny: 30 dni (standardowy lub HiFi)
Maksymalna jakość dźwięku: 1411 kb/s (HiFi)
Platformy: przeglądarka, iOS, Android, macOS, Windows, wybrany sprzęt audio (m.in. Burmester, Denon Heos, Meridian, Pioneer, Sonos, Samsung)
Inne: Darmowy przez 2 lata dla klientów Play

Co wybrać i czy Amazon ma jakieś szanse?

Na to pierwsze pytanie stosunkowo łatwo odpowiedzieć, biorąc pod uwagę fakt, że każdy z serwisów ma wystarczająco długi okres próbny, żeby zapoznać się z jego biblioteką pod kątem naszych preferencji. Bazy muzyczne wszystkich usług streamingu muzyki są bowiem na tyle podobne, że o wyborze mogą zadecydować np. materiały dostępne na czasową wyłączność albo pojedyncze albumy, które z jakichś powodów trafiły do jednego serwisu, ale do innych już nie.

Cenowo również nie ma mowy o rażących różnicach. Pozytywnie wyróżnia się Amazon, choć mówimy tu o kilku złotych oszczędności miesięcznie.

Fani muzyki w naprawdę wysokiej jakości mają natomiast do wyboru dwa serwisy - Tidala albo Deezera, choć muszą się pogodzić ze stosunkowo wysoką kwotą miesięcznego abonamentu.

Kwestie zgodności sprzętowej schodzą nieco na drugi plan. Smartfona z Androidem lub iOS obsłuży każdy serwis streamingowy, a dalej... to już głównie detale. Jeśli mamy zegarek od Samsunga - warto zainteresować się Spotify. Jeśli od Apple - Apple Music. Jeśli z Android Wear - naturalny wydaje się wybór Muzyki Google Play.

REKLAMA

A Amazon? Jego siłą poza odrobinę niższą ceną jest integracja z Alexą, która w Polsce nie jest na razie przesadnie popularna i dopóki nie pojawi się jej wersja polskojęzyczna - prawdopodobnie taka nie będzie.

Być może jednak warto dać szansę Amazon Music Unlimited - my właśnie to zrobiliśmy i podzieliśmy się niedługo pierwszymi (i dalszymi) wrażeniami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA