REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jest specyfikacja Snapdragona 845. Szykuje się najlepszy procesor 2018 roku

Qualcomm podał dokładną specyfikację procesora Snapdragon 845. Będzie on napędzał zdecydowaną większość sztandarowych smartfonów wydanych w 2018 roku.

07.12.2017
21:57
Qualcomm Snapdragon 845 będzie najlepszym procesorem 2018 roku
REKLAMA
REKLAMA

Dlaczego? Ponieważ dla mocnych Snapdragonów nie istnieje alternatywa. Samsung stosuje Exynosy tylko w swoich smartfonach, natomiast Apple używa chipów A1X wyłącznie w iPhone’ach oraz iPadach. Na rynku istnieje jeszcze MediaTek, ale chińska firma produkuje układy wyłącznie z niskiej i średniej półki. W najbardziej prestiżowym segmencie Qualcomm nie ma konkurencji.

Jest przy tym na tyle mocnym graczem, że producenci, którym nie udało się kupić jego najnowszych procesorów, sięgają po starsze chipy. Przykładem tego jest chociażby LG G6, napędzany przez Snapdragona 821 wydanego w 2016 roku. Wynika to również z pewnego zastoju na rynku mobilnych podzespołów. Także one dochodzą do pewnej ściany, a kolejne iteracje komponentów mocno się od siebie nie różnią. Jest nieco szybciej, nieco bardziej energooszczędnie, ale zmienia się relatywnie niewiele.

Qualcomm Snapdragon 845 może przełamać tę passę.

Co więcej, powinno tak się stać, mimo że układ został wykonany w procesie technologicznym 10 nm, tak jak zeszłoroczny Snapdragon 835. Zastosowano tu nowszą wersję litografii Samsunga, ale oferuje ona wyłącznie drobne zmiany względem technologii z poprzedniego roku. Koreańczycy sami wspominają o możliwości uzyskania 10 proc. wzrostu wydajności lub ograniczenia zużycia energii o 15 proc.

Niedoskonałości technologii Qualcomm stara się naprawić własnymi rozwiązaniami. Jak największą moc zapewnić ma osiem autorskich rdzeni Kryo 385, podzielonych na dwa czterordzeniowe moduły. Jeden z nich odpowiada za czystą wydajność i może osiągnąć maksymalną częstotliwość pracy 2,8 GHz. Zadaniem drugiego jest oszczędność energii, a jego najwyższe możliwe taktowanie to 1,8 GHz.

Rdzenie są wspierane przez 2 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz 3 MB cache systemowego. Najnowszy chip ma też zupełnie nowy GPU, Adreno 630. Ma on oferować o 30 proc. lepszą wydajność energetyczną od swojego poprzednika. Qualcomm zarzeka się, że dzięki powyższym rozwiązaniom udało się osiągnąć o 25-30 proc. większą wydajność układu niż w przypadku Snapdragona 835. Za kilka miesięcy sprawdzimy, jak jest w rzeczywistości.

Jednak wydajność to nie wszystko.

Równie ważne (o ile nie ważniejsze) są dostępne standardy łączności. Modem Snapdragon X20 wspiera LTE Cat. 18 i pozwala na osiągnięcie transferów rzędu 1,2 Gb/s. Nie zabraknie tu też innych najnowszych rozwiązań, takich jak WiFi 802.11ad oraz Bluetooth 5.0. Qualcomm Snapdragon ma też układ NPU, znajdujący się w module DSP Hexagon 685. W 2018 roku praktycznie wszystkie smartfony z wyższej półki będą więc w pewnym stopniu wykorzystywać sztuczną inteligencję. Póki co robią to najnowsze modele Huaweia oraz Apple.

REKLAMA

Qualcomm Snapdragon 845 na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo dobrym procesorem. Oferuje nieco lepszą wydajność od poprzednika i wspiera najnowsze, przyszłościowe standardy łączności oraz sztuczną inteligencję. Jakby tego było mało, w ogromnym stopniu poprawia jakość zdjęć.

Pozostaje mieć nadzieję, że układ ten będzie dostępny w jak największej liczbie smartfonów oraz laptopów, bo także do nich trafią najnowsze procesory Qualcomma. Na razie potwierdzono, że Snapdragona 845 znajdziemy w Xiaomi Mi 7, ale spodziewamy się go także w smartfonach innych czołowych producentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA