REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Facebook rozwiązuje problem, którego nigdy nie było. Wyśle powiadomienie, jeśli znajomy nie oznaczy cię na zdjęciu

Facebook ogłosił, że wprowadza w nową opcję, która automatycznie poinformuje użytkownika, jeśli ten znajdzie się na opublikowanym przez kogoś zdjęciu. Do tej pory czy użytkownik dostawał taką informację, czy nie, było uzależnione od woli i pamięci oznaczającego osoby na fotografii. Od teraz pamięć i wola zostały zastąpione algorytmem do rozpoznawania twarzy.

20.12.2017
15:33
Facebook
REKLAMA
REKLAMA

Nowa funkcja wykorzystuje algorytm rozpoznawania twarzy, żeby móc poinformować użytkownika o tym, że jego twarz pojawiła się na właśnie opublikowanym na Facebooku zdjęciu, albo że ktoś skorzystał z ich fotografii, ustawiając zdjęcie profilowe. Brzmi to z pozoru jak większa kontrola nad własnym wizerunkiem w tym konkretnym kawałku Sieci, ale niestety tak nie jest.

Facebook rozwiązuje problemy, tylko nie wiem czyje.

Jeżeli użytkownik, który opublikował zdjęcie, na którym jest moja twarz, nie ma mnie w znajomych i nie udostępni publicznie tego zdjęcia, to się o tym nie dowiem. Jeśli wrzuci fotografię na prywatną grupę, do której nie mam dostępu, to też się o tym nie dowiem. Facebook szanuje ustawienia prywatności osoby publikującej zdjęcie, przedkładając je nad prawo do zarządzania własnym wizerunkiem właściciela twarzy ze zdjęcia.

Nowa funkcja może pomóc rozwiązać jeden bardzo realny problem. Może się okazać przydatna w walce z facebookowymi złodziejami tożsamości, którzy wykorzystują prawdziwe dane i zdjęcia innych użytkowników. Możliwość szybkiego rozpoznania, że ktoś nam ukradł tożsamość i zgłoszenie fałszywego profilu, mogłaby znacząco pomóc w walce z tego rodzaju oszustami.

Według słów samych przedstawicieli Facebooka opcja została wprowadzona nie po to, żeby zwiększyć kontrolę nad prywatnością w mediach społecznościowych, ale żeby uchronić użytkowników przed koszmarem, jakim jest znalezienie na Facebooku zdjęcia, na którym nikt mnie nie oznaczył.

REKLAMA

Nie wszyscy będą mogli skorzystać z nowej funkcji.

Nie będzie ona działać na terenie Unii Europejskiej i Kanady. 1 października 2012 Facebook wyłączył automatyczne rozpoznawanie twarzy na terenie całej Unii, bo taka technologia budziła zastrzeżenia specjalistów do spraw ochrony danych osobowych i prawa do prywatności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA