REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Oto Android odchudzony do granic możliwości - debiut Oreo 8.1 Go edition

Android 8.1 Oreo Go edition to oszczędniejsze i mniejsze aplikacje dla słabszych telefonów. W przyszłości Go edition ma towarzyszyć każdej wersji systemu Google.

05.12.2017
11:42
Smartfony z Android Go trafią w 2018 roku na polski rynek.
REKLAMA
REKLAMA

Coraz więcej ludzi uczestniczy w mobilnej rewolucji. Na Zachodzie telefon jest jednym z wielu urządzeń, którymi się otaczamy. Inaczej jest w krajach rozwijających się. W Indiach, gdzie Android posiada więcej użytkowników niż w Stanach Zjednoczonych, smartfon jest często jedynym zaawansowanym urządzeniem, które ludzie wykorzystują zarówno do pracy i zabawy.

Bardzo często są to również najsłabsze smartfony dostępne na rynku, w najlepszym wypadku z 1 GB RAM, a często z o połowę mniejszą ilością pamięci. Dodajmy niewielką przestrzeń dyskową pozostawioną użytkownikowi i mamy przepis na powolne działanie Androida i frustrację ludzi. Ale co zrobić, aby naprawić ten stan rzeczy, biorąc pod uwagę szerokie spektrum urządzeń?

Go edition sprawi, że Android 8.1 Oreo będzie dział płynnie nie tylko na flagowcu, ale i tanim telefonie.

Nie jest to oddzielna wersja systemu z mniejszymi możliwościami, a raczej jego konfiguracja dedykowana słabszym smartfonom, która ma zmienić ich użytkowanie z gehenny na przyjemność. Jak?

Więcej pamięci dla użytkownika

Człowiek kupuje 8-gigabajtowy telefon i myśli, że tyle przestrzeni mu wystarczy. W końcu tylko od czasu do czasu będzie robił zdjęcia, a aplikacji użyje kilku na krzyż. Jakież musi być jego zdziwienie, kiedy okazuje się, że z 8 GB została mu tylko połowa, bo drugą zarezerwował sobie system.

Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji Android Go będzie teraz zajmował dla siebie dwa raz mniej pamięci.

Android Oreo 8.1 Go edition class="wp-image-640365" title="Android Oreo 8.1 Go edition - różnice i nowe funkcje"

Dokładne wymagania, jeśli chodzi o dostępną przestrzeń, zapewne będą się różniły w zależności od producenta urządzenia.

Dodatkowo Google udostępnił aplikację Files Go, która pomoże z zarządzaniu danym, czyszczeniu dysku i wymienianiu się plikami bez udziału internetu.

Android Go edition to mniejsze aplikacje

Aplikacje bardzo mocno urosły w ostatnich latach. Powiększyły nie tylko wachlarz swoich funkcji, ale i wymagania w stosunku do smartfonów. Dlatego Google zadecydował, że musi odchodzić swoje flagowe aplikacje. Teraz Gmail, Mapy czy Chrome w wersji Go zajmowały będą o połowę mniej przestrzeni na dysku.

Android Oreo 8.1 Go edition - różnice i nowe funkcje class="wp-image-640368" title="Android Oreo 8.1 Go edition - różnice i nowe funkcje"

Google'owe aplikacje do działania będą potrzebowały też mniej internetu. Wyszukiwarka Google Go obniży swoje wymagania nawet o 40 proc.

Bardziej przejrzysty Google Play

Sklep Google'a będzie podpowiadał aplikacje zaprojektowane do działania na słabszych telefonach (np. Facebook Lite). Jak widzicie na poniższym zrzucie ekranu obok aplikacji pojawi się liczba informująca, ile transferu zużyje jej pobranie.

Android Oreo 8.1 Go edition - różnice i nowe funkcje class="wp-image-640371" title="Android Oreo 8.1 Go edition - różnice i nowe funkcje"

Android Oreo 8.1 Go edition - kiedy i na jakich telefonach?

REKLAMA

Google udostępnił dziś Go edition deweloperom i producentom, którzy wykorzystując doświadczenia i wytyczne firmy będą dopiero przygotowywali swoje aplikacje i urządzenia. Jedyna siła Go edition płynie bowiem póki co z zaangażowania Google i jego oszczędniejszych aplikacji.

Go edition po raz pierwszy pojawia się z wersją systemu 8.1, ale w przyszłości ma towarzyszyć każdej nowej wersji. Niestety nie wiadomo na razie, kiedy ujrzymy pierwszy smartfon z tą wersją systemu operacyjnego. Zdrowy rozsądek nakazuje przewidywać, że stanie się to już w przyszłym roku, najpewniej w Indiach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA