REKLAMA

Intel chce powtórzyć mobilny sukces Qualcomma. Firma z przytupem wchodzi w 5G

Intel coraz lepiej radzi sobie na rynku mobilnym. Już teraz jest jednym z dostawcą modemów do iPhone’a X i już robi wszystko, by zostać najważniejszym graczem na rynku łączności 5G.

17.11.2017 17.39
5G
REKLAMA

Widać to po zaprezentowanych dzisiaj nowościach. Pierwsza z nich to Intel XMM 7660, czyli wysokiej klasy modem obsługujący łączność LTE Cat. 19. Oznacza to, że przy jego użyciu da się uzyskać imponującą przepustowość, która wynosi aż 1,6 Gbps.

REKLAMA

Jest to możliwe dzięki wsparciu rozwiązań takich jak agregacja kilku częstotliwości oraz transmisja wieloantenowa (MIMO). Modem ten pojawi się pojawi się w pierwszych urządzeniach w połowie 2019 roku.

Intel mocno stawia na sieć 5G.

W tym samym roku do licznych sprzętów trafi Intel XMM 8060. Jest to pierwszy  modem Intela obsługujący łączność 5G i należący zupełnie nowej rodziny XMM 8000. Firma zapewnia, że będzie on w stanie działać zarówno w telefonach, jak też komputerach oraz innych sprzętach. Będzie wspierał nie tylko łączność 5G, ale też starsze standardy sieci, takie jak 2G, 3G (w tym CDMA) oraz 4G.

To bardzo dobry uch ze strony Intela. W końcu Qualcomm, jeden z jego głównych konkurentów, wyrósł właśnie na popularyzacji nowych rozwiązań, takich jak urządzenia mobilne oraz łączność LTE. Wszedł w ten segment odpowiednio wcześnie i uzależnił go od siebie.

Podejrzewam, że podobny plan ma Intel. Firma ta tworzy coraz lepsze modemy, angażuje się w rozwój sieci 5G i zdobywa zaufanie największych gigantów świata mobilnego, takich jak Apple, czego dowodem jest zastosowanie nie tylko modemów Qualcomma, ale też Intela w najnowszych iPhone’ach X.

Intel nie chce przespać następnego kluczowego rozdania na rynku technologii.

Pozwolił sobie na to dekadę temu. Nie docenił potencjału smartfonów, nie zaczął w porę tworzyć rozwiązań z myślą o nich. Teraz musi tego bardzo mocno żałować, ponieważ w ten sposób wpuścił na rynek szybko rozwijającą się konkurencję, która w dłuższej perspektywie może wygryźć go nawet z rynku klasycznych komputerów.

REKLAMA

Intel nie może sobie pozwolić na kolejny równie poważny błąd. Dlatego można podejrzewać, że jego modemy za kilka lat znajdą się w znaczącej części komputerów, smartfonów oraz urządzeń nowej generacji, które zostaną zaprezentowane dopiero za jakiś czas i będą pełnymi garściami korzystać z potencjału Internetu rzeczy.

To wszystko jest jednak pieśnią przyszłości, ponieważ Intel podejrzewa, że do wdrożenia sieci 5G na szeroką skalę nie dojdzie wcześniej niż w 2020 roku. Niemniej jednak jest na co czekać.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA