REKLAMA

Pierwszy komputer z ARM i Windows 10 wkrótce trafi do sprzedaży. Oto wszystko, co o nim wiemy

A więc zaczyna się. Najciekawsze komputery PC od lat lada moment trafią do sprzedaży. Pierwszym z nich prawdopodobnie będzie smartbook HP, którego producent niechcący zdradził pierwsze szczegóły na jego temat.

14.11.2017 12.13
ARM Polska Katowice
REKLAMA
REKLAMA

Smartbooki to dość przestarzałe określenie na komputery PC wyposażone w procesor o architekturze ARM. Przestarzałe, bowiem kilkoro producentów już dawno temu próbowało je wprowadzić na rynek. Bez większych sukcesów, bowiem komputery te nie były zgodne z większością dostępnego na rynku oprogramowania.

Próbował również sam Microsoft wprowadzając na rynek system Windows RT. „Tym razem już na pewno musiało się udać” z uwagi na zgodność tego systemu z pakietem Microsoft Office oraz aplikacjami dedykowanymi dla Windows 8. Niestety, to dla klientów okazało się niewystarczające, a o Windows RT nie pamięta już nikt poza producentami, którzy stracili na nim spore pieniądze.

Teraz Microsoft wspólnie z firmą Qualcomm ponawia próbę przełamania monopolu architektury x86 w świecie komputerów osobistych. I tym razem, wygląda na to, udało się zrobić to dobrze. Użytkownik takiego smartbooka – o przepraszam, komórkowego komputera, bo tak Microsoft chce nazywać te urządzenia – z Windows 10 nie musi się bowiem martwić o oprogramowanie. Zadziała wszystko to, co działa na Windows 10 na komputerze z procesorem Intela lub AMD.

Pierwszy taki laptop właśnie się pojawił na stronie producenta. Oto co wiemy o PC firmy HP z procesorem ARM na pokładzie i Windows 10.

Niestety, nie wiemy przesadnie wiele. HP nie jest jedynym producentem, który jeszcze w tym roku ma pokazać swoje PC z ARM. Asus i Lenovo również szykują swoje propozycje. Z czym się zmierzą? Jak wynika z podwitryny HP sprzedającej ubezpieczenia Care Pack smartbook ten będzie dostępny w dwóch wersjach.

Obie będą zawierać procesor Snapdragon 835 i 12-calowy wyświetlacz. Pierwsza wersja ma oferować 4 GB RAM i 128 GB pamięci masowej UFS. Druga 8 GB RAM i 256 GB UFS. Na tym, niestety, koniec. Nie znamy konkretnej daty premiery ani cen tych urządzeń. Dlaczego powinniśmy się nimi interesować?

Komputery z Windows 10 na ARM mają oferować kilka kluczowych przewag.

Laptop pracujący dobę na jednym ładowaniu?– Projekt przeszedł nasze wszelkie oczekiwania, a te były wysokie. Ładuję go [swojego smartbooka] raz na kilka dni. O takim czasie pracy na akumulatorze rozmawiamy  – zdradził Pete Bernard z Microsoftu podczas konferencji Qualcommu w Hong Kongu. Dodał też, że na początku inżynierowie byli przekonani, że Windows 10 zawiera błąd w swoim mechanizmie do szacowania pozostałego czasu do rozładowania akumulatora. Nikt nie mógł uwierzyć, że działa to aż tak dobrze.

Komputery te mają też działać w trybie always connected, podobnie jak nowoczesne telefony i tablety. A więc będą mogły synchronizować się z Siecią nawet gdy będą uśpione, przy minimalnym zużyciu energii. Dzięki temu po wybudzeniu takiego komputera wszystkie powiadomienia, nowe maile, wpisy do kalendarza i tak dalej będą już aktualne.

Kwestią otwartą pozostaje wydajność tych urządzeń.

Wiem już, że uruchomię na tym co chcę i wiem, że mogę liczyć na długi czas pracy na akumulatorze. Ale czy będzie mi się na tym komfortowo pracowało, jak otworzę Worda, Excela, kilka kart w przeglądarce i kilka pomniejszych aplikacji? Microsoft zapewnia, że zastosowane w Windows 10 na ARM mechanizmy emulacji są prawie bezstratne, ale uwierzę jak zobaczę. Poza tym przecież Snapdragon 835 nie jest tytanem wydajności zestawiając go z procesorami Intel Core. Niewykluczone, że i na to pytanie poznaliśmy częściową odpowiedź. Która wynika ze znaleziska (patrz ilustracje niżej) serwisu WinFuture.de:

HP notebook ARM Windows 10
HP notebook ARM Windows 10
REKLAMA

Według tego znaleziska prototypowe urządzenie z Windows 10 i procesorem ARM było testowane za pomocą GeekBencha. Komputer zdobył tam 1202 punktów w testach na jednym rdzeniu i 4263 na wielu rdzeniach. To bardzo słaby wynik. Dla porównania, telefony z Androidem i Snapdragonem 835 osiągają zazwyczaj, odpowiednio, 2 tys. i 6 tys. punktów w tych testach. Pamiętajmy jednak, że to znalezisko pochodzi sprzed kilku tygodni i opiera się na prototypowym sprzęcie i oprogramowaniu. Przy założeniu, że nie zostało sfałszowane.

Większość producentów ma rzekomo wprowadzić laptopy z ARM do sprzedaży jeszcze w tym roku. Czasu jest już bardzo niewiele, więc powinniśmy lada moment dowiedzieć się więcej na ich temat. Czekam. Bardzo niecierpliwie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA