Sprzęt  / News

Pierwszy komputer z ARM i Windows 10 wkrótce trafi do sprzedaży. Oto wszystko, co o nim wiemy

A więc zaczyna się. Najciekawsze komputery PC od lat lada moment trafią do sprzedaży. Pierwszym z nich prawdopodobnie będzie smartbook HP, którego producent niechcący zdradził pierwsze szczegóły na jego temat.

Smartbooki to dość przestarzałe określenie na komputery PC wyposażone w procesor o architekturze ARM. Przestarzałe, bowiem kilkoro producentów już dawno temu próbowało je wprowadzić na rynek. Bez większych sukcesów, bowiem komputery te nie były zgodne z większością dostępnego na rynku oprogramowania.

Próbował również sam Microsoft wprowadzając na rynek system Windows RT. „Tym razem już na pewno musiało się udać” z uwagi na zgodność tego systemu z pakietem Microsoft Office oraz aplikacjami dedykowanymi dla Windows 8. Niestety, to dla klientów okazało się niewystarczające, a o Windows RT nie pamięta już nikt poza producentami, którzy stracili na nim spore pieniądze.

Teraz Microsoft wspólnie z firmą Qualcomm ponawia próbę przełamania monopolu architektury x86 w świecie komputerów osobistych. I tym razem, wygląda na to, udało się zrobić to dobrze. Użytkownik takiego smartbooka – o przepraszam, komórkowego komputera, bo tak Microsoft chce nazywać te urządzenia – z Windows 10 nie musi się bowiem martwić o oprogramowanie. Zadziała wszystko to, co działa na Windows 10 na komputerze z procesorem Intela lub AMD.

Pierwszy taki laptop właśnie się pojawił na stronie producenta. Oto co wiemy o PC firmy HP z procesorem ARM na pokładzie i Windows 10.

Niestety, nie wiemy przesadnie wiele. HP nie jest jedynym producentem, który jeszcze w tym roku ma pokazać swoje PC z ARM. Asus i Lenovo również szykują swoje propozycje. Z czym się zmierzą? Jak wynika z podwitryny HP sprzedającej ubezpieczenia Care Pack smartbook ten będzie dostępny w dwóch wersjach.

Obie będą zawierać procesor Snapdragon 835 i 12-calowy wyświetlacz. Pierwsza wersja ma oferować 4 GB RAM i 128 GB pamięci masowej UFS. Druga 8 GB RAM i 256 GB UFS. Na tym, niestety, koniec. Nie znamy konkretnej daty premiery ani cen tych urządzeń. Dlaczego powinniśmy się nimi interesować?

Komputery z Windows 10 na ARM mają oferować kilka kluczowych przewag.

Laptop pracujący dobę na jednym ładowaniu?– Projekt przeszedł nasze wszelkie oczekiwania, a te były wysokie. Ładuję go [swojego smartbooka] raz na kilka dni. O takim czasie pracy na akumulatorze rozmawiamy  – zdradził Pete Bernard z Microsoftu podczas konferencji Qualcommu w Hong Kongu. Dodał też, że na początku inżynierowie byli przekonani, że Windows 10 zawiera błąd w swoim mechanizmie do szacowania pozostałego czasu do rozładowania akumulatora. Nikt nie mógł uwierzyć, że działa to aż tak dobrze.

Komputery te mają też działać w trybie always connected, podobnie jak nowoczesne telefony i tablety. A więc będą mogły synchronizować się z Siecią nawet gdy będą uśpione, przy minimalnym zużyciu energii. Dzięki temu po wybudzeniu takiego komputera wszystkie powiadomienia, nowe maile, wpisy do kalendarza i tak dalej będą już aktualne.

Kwestią otwartą pozostaje wydajność tych urządzeń.

Wiem już, że uruchomię na tym co chcę i wiem, że mogę liczyć na długi czas pracy na akumulatorze. Ale czy będzie mi się na tym komfortowo pracowało, jak otworzę Worda, Excela, kilka kart w przeglądarce i kilka pomniejszych aplikacji? Microsoft zapewnia, że zastosowane w Windows 10 na ARM mechanizmy emulacji są prawie bezstratne, ale uwierzę jak zobaczę. Poza tym przecież Snapdragon 835 nie jest tytanem wydajności zestawiając go z procesorami Intel Core. Niewykluczone, że i na to pytanie poznaliśmy częściową odpowiedź. Która wynika ze znaleziska (patrz ilustracje niżej) serwisu WinFuture.de:

HP notebook ARM Windows 10
HP notebook ARM Windows 10

Według tego znaleziska prototypowe urządzenie z Windows 10 i procesorem ARM było testowane za pomocą GeekBencha. Komputer zdobył tam 1202 punktów w testach na jednym rdzeniu i 4263 na wielu rdzeniach. To bardzo słaby wynik. Dla porównania, telefony z Androidem i Snapdragonem 835 osiągają zazwyczaj, odpowiednio, 2 tys. i 6 tys. punktów w tych testach. Pamiętajmy jednak, że to znalezisko pochodzi sprzed kilku tygodni i opiera się na prototypowym sprzęcie i oprogramowaniu. Przy założeniu, że nie zostało sfałszowane.

Większość producentów ma rzekomo wprowadzić laptopy z ARM do sprzedaży jeszcze w tym roku. Czasu jest już bardzo niewiele, więc powinniśmy lada moment dowiedzieć się więcej na ich temat. Czekam. Bardzo niecierpliwie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst