REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Zdjęcia przesyłane przez Messengera Facebooka mają tragiczną jakość? Wkrótce to się zmieni

22.11.2017
11:09
Nie działa Facebook Messenger i Dysk Google
REKLAMA

Jeśli wysyłałeś komuś zdjęcia w Messengerze, pewnie zauważyłeś, że usługa dość drastycznie obniżała ich jakość. To się w końcu zmieni.

REKLAMA

Zrobiłem szybki test. Przesłałem w Messengerze zdjęcie w pełnej rozdzielczości, o wadze 6,5 MB. Odbiorca otrzymał obrazek skompresowany do dość żałosnych 179 kb, u dodatkowo rozdzielczość spadła z 6000 do 2048 pikseli na dłuższym boku. To niestety standard jeśli chodzi o przesyłanie zdjęć w tej usłudze.

Każdego dnia z Messengera korzysta ponad 1,3 mld ludzi, wysyłając sobie co miesiąc aż 17 miliardów zdjęć. Wszystkie - co do jednego! - mają dramatycznie obniżoną jakość. Nie jest tajemnicą, że zdjęcia przesłane przez Messengera mają charakter tylko podglądowy. Jeśli chcesz przekazać komuś fotografie w dobrej jakości, Messenger jest bardzo złym pomysłem, a niestety popularność usługi sprawia, że bywa wyborem numer jeden przy dzieleniu się zdjęciami.

To się na szczęście zmieni. Zdjęcia w Messengerze będą miały znacznie wyższą jakość.

Facebook już od dawna stawia na komunikację wizualną, m.in. poprzez zdjęcia i wideopołączenia, dlatego to dość dziwne, że dopiero teraz Messenger będzie działał lepiej.

Facebook Messenger jakośc 4k class="wp-image-631573"

Co się zmieni? Przede wszystkim, rozdzielczość przesyłanych zdjęć. Messenger pozwoli teraz na przesyłanie zdjęć „4K”, co oznacza, że fotografie bedą miały 4096 pikseli na dłuższym boku. To dwa razy więcej niż dotychczas, co przekłada się na czterokrotny wzrost rozdzielczości zdjęć.

Niestety informacja prasowa nie wspomina o zmianie stopnia kompresji, wiec można przypuszczać, że zdjęcia nadal będą dość mocno odchudzane. Tym bardziej, że Facebook zapewnia, że czas przesyłania zdjęć nie powinien się wydłużyć. Mimo to zwiększenie rozdzielczości na pewno bardzo pomoże w ogólnej ocenie jakości, zwłaszcza w dobie ekranów o wysokich rozdzielczościach.

Nowość wchodzi w życie już teraz, ale w Polsce zobaczymy ją za kilka tygodni.

Facebook Messenger jakośc 4k class="wp-image-631582"

Messenger wprowadził nowości póki co tylko na siedmiu najbardziej rozwiniętych rynkach, w tym w dwóch europejskich krajach (Wielka Brytania i Francja). Nowości trafią jednak do wszystkich użytkowników Messengera na całym świecie w ciągu najbliższych tygodni.

REKLAMA

Początkowo zmiana będzie widoczna w aplikacji mobilnej na iOS i Androida. Jeżeli zależy ci na zdjęciach dobrej jakości, nie przegap aktualizacji aplikacji Messengera, która w najbliższym czasie powinna pojawić się w odpowiednim sklepie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA