REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Xbox Live znowu nie działa. To już drugi raz w ciągu ostatnich dni

Usługa sieciowa dla graczy od Microsoftu ma w ostatnich dniach jakieś dziwne problemy. Posiadacze komputerów PC nie mają problemów. Co innego ci, którzy grają na konsolach Xbox 360 i Xbox One.

18.10.2017
12:39
Xbox Live nie działa
REKLAMA
REKLAMA

Już drugi raz otrzymaliśmy od was serię zgłoszeń na temat problemów z siecią Xbox Live. Po raz pierwszy odezwaliście się do nas w weekend, donosząc że gra multiplayer na konsolach Xbox 360 w naszym kraju jest w zasadzie niemożliwa. Teraz sytuacja się powtarza, a tym razem problem mają również posiadacze konsol Xbox One.

Mój prywatny Xbox One S zalogował się przed chwilą bez problemu do sieci Xbox Live, jednak nawet na witrynie Microsoftu widnieje informacja o problemach.  Potwierdzają je również zgłoszenia nadesłane do DownDetector:

Xbox Live nie działa - mapa prezentuje zasięg awarii class="wp-image-611197"
Xbox Live nie działa - mapa prezentuje zasięg awarii (źródło: Down Detector. Stan na 12:30 18.10.17)

Dlaczego Xbox Live nie działa?

Tym razem postanowiliśmy zapytać o to firmę Microsoft. Niestety, do momentu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Uaktualnimy ją, jak tylko otrzymamy jakiś komentarz od usługodawcy.  Firma jest świadoma utrudnień związanych z połączeniem z siecią Xbox Live, jakich mogą doświadczać niektórzy użytkownicy konsol Xbox 360. Pracuje nad rozwiązaniem problemu, a w międzyczasie, prosi użytkowników o zgłaszanie trudności do Pomocy Technicznej Xbox. Nie udało nam się dowiedzieć zbyt wiele. Nikt nam nie broni jednak spekulować.

 class="wp-image-609910"

Potencjalne przyczyny są dwie. Pierwszą może być wydana wczoraj jesienna aktualizacja konsol Xbox One. Być może zmiany w oprogramowaniu i nowych wersjach usług są na tyle duże, że powodują jakieś problemy i konflikty w wewnętrznej infrastrukturze sieci, których Microsoft w ramach ograniczonych beta-testów nie wykrył.

Xbox One X dostępność class="wp-image-593002"

Drugą być może jest rychła premiera konsol Xbox One X. Trwa duży ruch w Sklepie Windows, kolejni deweloperzy uaktualniają gry o – umownie tak nazywane – zasoby 4K, a więc nowe tekstury i inne materiały graficzne. Dodatkowo, mogą je pobrać posiadacze tańszych konsol, by móc potem łatwiej przenieść lokalnie na szybszą konsolę. Być może to powoduje problemy.

Tym teoriom przeczyć może jednak regionalny charakter awarii. A także to, że w zasadzie tego typu, nazwijmy to, prace konserwacyjne nie powinny mieć wpływu na dostępność usługi dla jej subskrybentów.

REKLAMA

Kiedy Xbox Live będzie działać?

Awarie tego typu zazwyczaj nie trwają dłużej, niż kilka godzin. Prawdopodobnie po powrocie ze szkoły lub pracy będziemy mogli bez problemu korzystać z sieci Xbox Live na naszych konsolach. Nie zmienia to jednak faktu, że częstotliwość tych awarii w ostatnich dniach jest niepokojąca i rozczarowująca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA