REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Microsoft wytoczył potężne działa i wymierzył prosto w Apple. Oto nowy Surface Book 2 - w dwóch rozmiarach

MacBook właśnie doczekał się najgroźniejszego rywala. Microsoft wytoczył ciężkie działa przeciwko Apple i pokazał nową generację swoich hybryd dla profesjonalistów. Oto Surface Book 2… w dwóch rozmiarach.

17.10.2017
15:38
Oto Surace Book 2
REKLAMA
REKLAMA

Najmocniejszy z laptopów Microsoftu nigdy nie zdobył szczególnego poklasku w Polsce, bo i nie był u nas dostępny. Nadal nie wiemy, czy druga generacja trafi nad Wisłę, ale to nie przeszkadza nam w tym, by docenić te potężne maszyny.

AKTUALIZACJA:

Właśnie zyskaliśmy potwierdzenie, że Surface Book 2 trafi do Polski! W oficjalnym sklepie Microsoftu możemy już podejrzeć mniejszą wersję nowego Surface'a. Nie wiemy czy w Sklepie pojawi się 15-calowa wersja, ale i tak możemy się cieszyć, że w końcu bez problemu kupimy tę maszynę nad Wisłą.

Najważniejszą zmianą względem poprzedniej wersji jest przede wszystkim to, że teraz Surface Book dostępny będzie w dwóch rozmiarach – z ekranem o przekątnej 13,5” oraz większym, 15-calowej przekątnej.

Mniejszy ma wyświetlacz Pixel Sense o rozdzielczości 3000 x 2000 px, zaś większy o rozdzielczości 3240 x 2160 px. Oczywiście, wzorem innych urządzeń Microsoftu, ich proporcje wynoszą 3:2.

Obydwa urządzenia napędzać będą procesory Intel Core i7-8650U (czterordzeniowy, 8 generacji) bądź Intel Core i5-7300U (dwurdzeniowy, 7 generacji) oraz GPU od Nvidii – GTX 1050 w modelu 13,5” i GTX 1060 w wersji 15”. Procesor i kartę graficzną wspierać będzie od 8 do 16 GB RAM-u LPDDR3 1866 Mhz.

Surface Book 2 dostępny będzie z napędami SSD o pojemności 256 GB, 512 GB oraz 1 TB.

Obydwie wersje, co naprawdę imponujące, mają oferować aż 17 godzin czasu pracy na jednym ładowaniu. Oczywiście rzeczywistość zweryfikuje czas pracy deklarowany przez producenta, ale sądząc po poprzedniej generacji, możemy spodziewać się całodziennego zapasu energii.

Co ciekawe, Microsoft w końcu posłuchał próśb użytkowników i dodał więcej portów w Surface Booku 2. Oprócz Surface Connectora mamy tu USB-C (którym można również ładować urządzenie), 2 porty USB-A, gniazdo słuchawkowe i… czytnik kart pamięci. Można? Można.

 class="wp-image-610330"

Surface Book 2, nawet ten większy, to nadal hybryda.

To znaczy, że nawet w 15-calowym wariancie większość komponentów ukryta jest w górnej, odczepianej części z ekranem, zaś karta graficzna i dodatkowy akumulator spoczywa zamknięty w podstawie z klawiaturą. Nie sądzę, żeby ktoś miał ochotę korzystać z 15-calowego tabletu, ale samo zamknięcie tak potężnych podzespołów w takiej formie robi wrażenie.

Obydwa Surface Booki 2 obsługują pióro Surface Pen oraz pokrętło Surface Dial i gdy trafią do sklepów, pracować będą pod kontrolą nowej wersji systemu Windows 10 Fall Creators Update.

Jeśli ktoś jeszcze się nie domyślił, Surface Book 2 jest dedykowany przede wszystkim kreatywnym profesjonalistom.

Dlatego też Microsoft przy okazji tworzenia nowego laptopa ściśle współpracował z Adobe, by jak najlepiej zoptymalizować oprogramowanie używane przez miliony twórców na całym świecie. Ma się także pojawić dodatkowa funkcjonalność dla Surface Dial w programach Adobe.

 class="wp-image-610321"

Microsoft mówi też wprost, że nowy Surface Book 2 to również maszyna dedykowana graczom. Przy tak mocnych kartach graficznych nie ma w tym nic dziwnego. Zarówno GTX 1050, jak i GTX 1060 pozwolą zagrać na Surface Booku 2 w każdą grę. Dodatkowo 15-calowa wersja ma też wbudowany odbiornik bezprzewodowy dla pada od Xbox One.

Surface Book 2 ma też wystarczające parametry, by napędzać Windows Mixed Reality, czyli rzeczywistość mieszaną od Microsoftu.

Zapowiada się godny rywal MacBooka Pro.

Na rynku komputerów z Windowsem niewiele jest urządzeń, które mogą rzucić rękawicę 15-calowemu MacBookowi Pro. Jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek mocy do gabarytów i wyglądu, możemy mówić w zasadzie o dwóch maszynach – Dellu XPS 15 i Razerze Blade.

Teraz Microsoft ma w końcu w rękach potężny argument, by przekonać konsumentów, że po stronie Windowsa istnieje sensowna alternatywa dla mocnych laptopów Apple. I jakby tego było mało, oferuje tę alternatywę w dwóch rozmiarach, bo trzeba powiedzieć sobie wprost, że pomimo mniejszego ekranu Surface Book 2 13,5” również rywalizuje z 15-calowym MacBookiem Pro, nie z jego 13-calową wersją. Jeśli porównać suchą specyfikację, to obydwa warianty nowej hybrydy Microsoftu pożerają MacBooka Pro 15" zarówno pod względem czystej wydajności, jak i całej reszty parametrów.

 class="wp-image-610327"

W chwili pisania tego tekstu Microsoft nie podał jeszcze oficjalnych cen, ale spodziewam się, że będzie bardzo drogo. Oficjalne polskie ceny wersji 13,5" znajdziecie poniżej. Nie znamy jeszcze cen wariantu 15-calowego, ale możemy się spodziewać, że będzie drogo. Co najmniej równie drogo, jak po stronie Apple. I nic dziwnego. Te urządzenia mają stanowić wzór. Być wyznacznikiem dla wszystkich partnerów tworzących komputery z Windowsem 10, a także pokazem siły giganta z Redmond, który w końcu zrozumiał, że musi dać przykład, jak powinna wyglądać platforma sprzętowa dla swojego systemu operacyjnego.

Nowy Surface Book 2 trafi do przedsprzedaży już 9 listopada. Pierwsze zamówienia trafią do klientów tydzień później.

Poznaliśmy też polskie ceny.

Podstawowa wersja Surface Book 2, z Intel Core i5, 8 GB RAM-u, dyskiem 256 GB i bez zewnętrznego GPU kosztować będzie 7599 zł.

Pozostałe warianty następująco:

REKLAMA
  • Intel Core i5/8 GB RAM/256 SSD/GTX 1050 - 9799 zł
  • Intel Core i7/16 GB RAM/512 SSD/GTX 1050 - 12399 zł
  • Intel Core i7/16 GB RAM/1 TB SSD/GTX 1050 - 14999 zł

PS Czy widzicie tę myszkę na oficjalnej grafice prasowej? To Surface Precision Mouse. Microsoft przygotował więc rywala nie tylko dla Apple, ale też dla Logitecha…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA