REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jesienna aktualizacja Windows 10 Creators Update już jest. Co nowego?

Bez żadnych opóźnień Microsoft udostępnił jesienną aktualizację Windows 10 Creators Update dla komputerów PC i tabletów. Zmian jest całkiem sporo, choć bardzo możliwe, że jeszcze na nie poczekasz.

17.10.2017
9:07
jesienna aktualizacja Windows 10 Creators Update
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 1709 (lub „Redstone 3” / Fall Creators Update / Jesienna aktualizacja Windows 10 Creators Update – bo tak zmieniały się nazwy tej aktualizacji) jest już dostępny do pobrania. Aktualizacja powinna zostać pobrana automatycznie przez usługę Windows Update – jeżeli nie zmienialiśmy domyślnych ustawień systemu – a następnie zainstalowana w momencie, gdy wyrazimy na to zgodę.

Warto pamiętać, że proces aktualizacji może potrwać (od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od wydajności naszego komputera). Nie decydujmy się więc na nią w momencie, kiedy czeka nas wykonanie pilnej pracy. Odkładać jej w nieskończoność też nie ma najmniejszego sensu, zróbmy to jednak w odpowiednim momencie.

Jesienna aktualizacja Windows 10 Creators Update – co nowego?

Jesienna aktualizacja Windows 10 Creators Update class="wp-image-602240"

Na pewno nie da się zmieścić wszystkich zmian w jednym, krótkim newsie. Dlatego też przygotowaliśmy znacznie szerszy materiał, dokumentujący większość zmian istotnych dla domowego lub prowadzącego małą firmę użytkownika.

Jedne z istotniejszych nowości to obsługa migawek plików w systemowej usłudze OneDrive, wprowadzenie pierwszych elementów wzornictwa Fluent Design System w interfejsie Windows 10, usprawnienia Windows Ink, rozwinięcie Kontaktów przez moduł My People, nowa klawiatura ekranowa, rozwinięty Windows Defender, odświeżona przeglądarka Edge czy środowisko uruchomieniowe dla Windows Mixed Reality. A także setki zmian w samym systemie, dzięki czemu jest on szybszy i bezpieczniejszy.

Jak zainstalować jesienną aktualizację Windows 10 Creators Update?

Nie musisz nic robić, jeżeli masz domyślnie ustawione aktualizacje automatyczne. Co najwyżej możesz nieco przyspieszyć ten proces, odwiedzając dział Aktualizacja i zabezpieczenia w Ustawienia i tam wymusić szybsze sprawdzenie czy jest coś nowego.

Windows Update nie widzi jesiennej aktualizacji Windows 10 Creators Update. Dlaczego?

Aktualizacja ta jest udostępniana partiami, dla kolejnych grup użytkowników. Na pierwszy ogień poszli użytkownicy, których sprzęt i oprogramowanie zostało już dokładnie przetestowane pod kątem zgodności z nową wersją Windows. Potem dostępność aktualizacji będzie rozszerzana o kolejne kombinacje hardware’u i software’u. Jeżeli zostaną wykryte problemy, aktualizacja dla osób posiadających problematyczne elementy w ich komputerach zostanie wstrzymana do czasu ich usunięcia. W ekstremalnych przypadkach możliwe jest nawet kilkutygodniowe opóźnienie dostępności aktualizacji.

Jesienna aktualizacja Windows 10 Creators Update class="wp-image-602258"

Chcę zaryzykować. Czy mogę wymusić jesienną aktualizację Windows 10 Creators Update?

REKLAMA

Tak, choć zaznaczam, że robisz to na własną odpowiedzialność. Windows Update nie blokuje dostępności tej aktualizacji ze złośliwości, widać istnieją powody lub zachodzi brak pewności, czy akurat z twoim sprzętem i oprogramowaniem wszystko będzie działać jak należy. Lepiej, dla pewności, poczekać.

Mając powyższe w pamięci, możesz pobrać z tej witryny narzędzie do ręcznej aktualizacji systemu (należy kliknąć w Pobierz narzędzie, a następnie postępować według instrukcji na ekranie). Metodą tą możemy zarówno zainstalować system na czysto (a więc od zera, z usunięciem ustawień i aplikacji) lub przeprowadzić aktualizację zachowującą nasze dane, ustawienia i aplikacje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA