REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Surface Book 2 kontra MacBook Pro: wygrana przez nokaut

Po wczorajszej premierze Surface Booka 2 zewsząd rozległy się głosy, że nowy sprzęt Microsoftu jest za drogi. Ale czy faktycznie tak jest?

Surface Book w Polsce
REKLAMA
314 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

„Piękny, ale za drogi” – tak mogę podsumować ogólny wydźwięk komentarzy, jakie hulają w Sieci po zaprezentowaniu Surface Booka 2. Jako że sprzęt trafi do sprzedaży także w Polsce (przynajmniej jego 13,5-calowy wariant) my również możemy się do tego chóru głosów przyłączyć, biadoląc, jakie to chore pieniądze Microsoft życzy sobie za swój nowy komputer.

Tylko czy faktycznie Surface Book 2 jest tak absurdalnie drogi?

Cóż… nie jest. I zanim zwyzywacie mnie od idiotów w komentarzach, pozwólcie, że wytłumaczę dlaczego.

Surface Book 2 z pewnością kosztuje ogromne pieniądze, jeśli porównać go ze sprzętami partnerów Microsoftu. Dellem, Razerem, Lenovo, HP, i tak dalej. Nawet topowe konstrukcje wymienionych firm, takie jak Dell XPS 15 czy Razer Blade 14 są tańsze do Surface Booka 2.

Tyle że one muszą być tańsze, a Microsoft wcale nie chce z nimi konkurować cenowo. Surface Book 2 nie ma być dla partnerów rywalem, lecz wzorem. Prawdziwy rywal Surface Booka 2 ma nadgryzione jabłko na obudowie.

I w tym zestawieniu nagle okazuje się, że Surface Book 2 nie tylko nie jest absurdalnie drogi, co wręcz… okazyjnie wyceniony.

apple macbook pro 2016

Surface Book 2 czy MacBook Pro? Przyjrzyjmy się cenom i specyfikacji.

Oczywiście sucha specyfikacja to nie wszystko, jednak przyjrzyjmy się, jaką moc obliczeniową otrzymamy za jakie pieniądze po stronie Apple oraz Microsoftu.

Dla ujednolicenia treści posługuję się cenami z oficjalnego sklepu Apple. Ceny w sklepach partnerów mogą się nieco różnić. Podobnie rzecz będzie wyglądać z Surface Bookiem 2, gdy ten trafi do sieci sprzedaży.

Zacznijmy od porównania bazowych konfiguracji.

Surface Book 2 bez zewnętrznej karty graficznej, z procesorem Intel Core i5, 8 GB RAM-u i SSD 256 GB kosztuje 7599 zł.

Tak prezentują się polskie ceny Surface Booka 2.

W tym jednym przypadku Apple ma przewagę w cenie – bazowy MacBook Pro 13 bez TouchBara z takimi samymi podzespołami kosztuje w sklepie Apple 7499 zł. Dodatkowe 1000 zł możemy oszczędzić ścinając o połowę rozmiar SSD.

Tylko że… MacBook Pro 13 bez TouchBara nie do końca jest bezpośrednim konkurentem Surface Booka 2. Tę rolę pełni w gamie Microsoftu Surface Laptop.

Przesuńmy więc wzrok na MacBooka Pro 13 z TouchBarem i tutaj zaczynają się pojawiać pierwsze znaczące różnice w cenach.

Podstawowy MacBook Pro 13 z TouchBarem, procesorem Intel Core i5, 8 GB RAM-u i 256 GB SSD kosztuje 8999 zł. O 1300 zł więcej, niż Surface Book 2.

Im wyżej w specyfikacji, tym różnice stają się wyraźniejsze.

Spójrzmy prawdzie w oczy – niewiele osób w ogóle spojrzy na Surface Booka 2 bez dGPU. Konsumenci od razu sięgną po wariant z kartą graficzną Nvidia GeForce GTX1050 z 2 GB VRAM-u.

Podstawowy wariant tego urządzenia, z czterordzeniowym procesorem Intel Core i7, 8 GB RAM-u i SSD 256 GB kosztuje aż 9799 zł.

A jak to wygląda po stronie Apple? MacBook Pro 13 z DWURDZENIOWYM procesorem Intel Core i7, 8 GB RAM-u i SSD 256 GB kosztuje… 10439 zł.

Co ciekawe, następna w kolejce konfiguracja Surface Booka 2 – z procesorem Core i7, 16 GB RAM-u i SSD 512 GB - kosztuje dokładnie tyle samo, co porównywalnej specyfikacji MacBook Pro 13: 12399 zł.

Podobnie rzecz się ma w przypadku topowej odmiany obydwu modeli. Surface Book 2 z SSD o pojemności 1 TB kosztuje 14999 zł, podczas gdy MacBook Pro 13 z takim samym SSD to wydatek rzędu 14399 zł.

MacBook Pro 13 czy Surface Book 2 – co lepsze?

Tutaj sprawa jest jasna. Surface Book 2 po prostu zjada 13-calowego MacBooka Pro. Jeśli mówimy o czystej specyfikacji i możliwościach, mniejszy laptop Apple jest po prostu bez szans.

Nie licząc bazowej konfiguracji, w której to MacBook ma mocniejszą zintegrowaną kartę graficzną (Intel Iris Plus 640/650 zamiast HD 620), Surface Book 2 miażdży oponenta wydajnością GPU oraz liczbą rdzeni procesora.

Wygrywa także w innych miejscach. Oferuje:

  • Wyższą rozdzielczość ekranu (3000 x 2000 px kontra 2560 x 1600 px)
  • Ponad dwukrotnie wyższy kontrast wyświetlacza (1600:1 kontra 720:1)
  • Większe ogniowo akumulatora (70 WHr, czyli 17 deklarowanych godzin kontra 10 deklarowanych godzin)
  • Więcej portów (2x USB-A, USB-C, minijack, czytnik kart SD i Surface Connector kontra 2/4x Thunderbolt 3 i minijack)
  • Lepszą przednią kamerę do wideorozmów (5 Mpix 1080p kontra 720p)
  • Większą uniwersalność (pełny ekran dotykowy, rozłączany z podstawą kontra TouchBar)

W tym porównaniu MacBook Pro 13 po prostu nie ma szans. Owszem, wyprzedza Surface Booka 2 szybkością RAM-u (2133 MHz kontra 1866 MHz) i najprawdopodobniej także szybkością magazynu danych. Jest też od Surface Booka 2 o 200 lub 300 (zależnie od wersji) gram lżejszy i nieco smuklejszy. To jednak za mało, by wygrać to starcie.

A jak Surface Book 2 wypada w porównaniu z MacBookiem Pro 15?

I tu znów robi się ciekawie. Porównując dostępną na polskim rynku wersję 13,5” z 15-calowym MacBookiem Pro, okazuje się, że Surface Book 2… nadal jest opłacalny.

Bazowa wersja MacBooka Pro 15, z czterordzeniowym pełnonapięciowym procesorem Intel Core i7, 16 GB RAM-u, SSD 256 GB i grafiką Radeon Pro 555 z 2 GB VRAM kosztuje 11 999 zł. To o 400 zł mniej, niż druga od góry konfiguracja Surface Booka 2, ale Surface Book 2 nadal oferuje mocniejsze GPU.

Dopiero stawiając na topową konfigurację MacBooka Pro 15, z SSD 512 GB i grafiką Radeon Pro 560 z 4 GB VRAM dostaniemy maszynę przebijającą wydajnościowo Surface Booka 2 z GeForce’em GTX 1050. Za tę przyjemność zapłacimy jednak 14999 zł, czyli tyle, co za najwyższą konfigurację Surface Book 2, z wbudowanym dwukrotnie większym dyskiem.

Surface Book 2 oczywiście ma słabszy procesor. Choć i tu i tu mamy do czynienia z czterordzeniowymi układami Intel Core i7, ten w maszynie Microsoftu jest modułem niskonapięciowym. Aczkolwiek… jest też on znacznie wyżej taktowany (4,2 GHz kontra 2,9 GHz), więc może się okazać, iż różnica w wydajności wcale nie będzie tak odczuwalna, jak można się spodziewać. Na ostateczny werdykt musimy poczekać do pojawienia się syntetycznych benchmarków nowego laptopa Microsoftu.

Pomijając CPU, GPU i RAM, Surface Book 2, kosztując tyle samo, co MacBook Pro 15… nadal wygrywa. Wszystkie podpunkty, które wymieniłem przy porównaniu z MBP 13 nadal są w mocy.

A przecież… porównujemy wersję 13,5-calową, a nowy Surface Book 2 dostępny jest także w wariancie 15-calowym.

Niby nie kopie się leżącego, ale spójrzmy chociaż na podstawową wersję Surface Booka 2 15” (niedostępnego w Polsce) i porównajmy ją z MacBookiem Pro 15”. Za oceanem obydwie maszyny kosztują tyle samo – 2499 dol.

Obydwie mają procesory Intel Core i7 (choć w Surface Book 2 nadal jest to jednostka niskonapięciowa), 16 GB RAM-u i SSD 256 GB.

Tyle że 15-calowy Surface Book 2 napędzany jest przez potężne GPU – Nvidię GeForce GTX 1060 z 6 GB VRAM, która jest mocniejsza od dowolnego GPU dostępnego w MacBooku Pro. Tym samym pod względem wydajności 15-calowy wariant laptopa Microsoftu znów okazuje się być na górze.

Odpowiadając więc na pytanie z samego wstępu: czy Surface Book 2 faktycznie jest absurdalnie drogi? Nie jest. Tak, leży poza zasięgiem większości konsumentów, ale w zestawieniu ze swoim jedynym prawdziwym rywalem okazuje się być wyceniony znacznie lepiej w stosunku do możliwości.

Surface Book w Polsce
Surface Book 2 w Polsce

MacBook Pro czy Surface Book 2 - co wybrać?

Trzeba przyznać, że… MacBook Pro tak naprawdę nie ma argumentów. Został mu tylko jeden – macOS. Jeśli jednak ktoś nie jest uwiązany do ekosystemu Apple ani nie potrzebuje programów pisanych tylko na system giganta z Cupertino, nie znajdzie rozsądnego powodu, by po niego sięgnąć. To wygrana przez nokaut, bezlitosny przejazd walcem po rywalu w wydaniu Microsoftu.

REKLAMA

Na papierze Surface Book 2 wygrywa z MacBookiem Pro w każdej konkurencji. O tym, jak będzie w rzeczywistości, przekonamy się dopiero wtedy, gdy sprzęt trafi do nas na testy, jednak możemy śmiało powiedzieć, że gdyby wyjąć system operacyjny z równania, to maszyna Microsoftu jest bezapelacyjnym zwycięzcą w tym porównaniu. Niezależnie od tego, o jakim rozmiarze laptopów mówimy.

Pamiętajmy jednak przy tym, że wszystko jest kwestią potrzeb i upodobań. Zarówno MacBook Pro jak i Surface Book 2 to absolutnie topowe sprzęty. Na rynku nie ma lepszych mobilnych komputerów, więc i tak niezależnie od tego, który wybierzecie, będziecie zadowoleni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA