REKLAMA

Qualcomm jest już gotowy na łączność 5G. Z tej technologii nie skorzystamy od razu

Qualcomm zrobił wielki krok w kierunku wprowadzenia łączności 5G w naszych smartfonach. Amerykanom udało się przetestować połączenie nowej generacji przy użyciu autorskiego modemu Snapdragon X50.

17.10.2017 10.55
5G
REKLAMA
REKLAMA

Wielokrotnie już pisaliśmy o tym, że wprowadzenie łączności 5G będzie bardzo ważnym wydarzeniem w świecie nowych technologii. Z nowego rodzaju połączenia będą korzystać nie tylko smartfony i komputery, ale też urządzenia Internetu rzeczy – sprzęty codziennego użytku, które dzięki połączeniu z Siecią będą działać lepiej lub zyskają nowe funkcje.

Już za kilka lat we własne modemy mogą być wyposażone doniczki, okna, a nawet parasolki. Każdy przedmiot zostanie podłączony do Internetu. Ekonomiści twierdzą, że nowy rodzaj łączności spowoduje powstanie aż 22 milionów nowych miejsc pracy i będzie mieć wpływ na znaczący wzrost światowego PKB.

Qualcomm już przetestował pierwszy modem 5G.

Peter Carson, dyrektor marketingu Qualcomma, w wywiadzie z serwisem VentureBeat powiedział, że firma testowała już pierwszy modem 5G, a konkretnie model Snapdragon X50. Chipset używając dwóch kanałów zapewnia przepustowość 1,25 Gbps. Rozwiązanie to będzie jednak jeszcze dopracowywane i w finalnej wersji powinno obsługiwać osiem kanałów, a co za tym idzie, zapewniać cztery razy większą przepustowość wynoszącą aż 5 Gbps.

Będzie to ogromny postęp w porównaniu z obecnie używanymi rozwiązaniami. Obecnie nawet najszybsze smartfony na świecie osiągają maksymalną przepustowość na poziomie 1,2 Gbps. Zaledwie wczoraj właśnie takim wynikiem modelu Mate 10 Pro chwalił się Richard Yu, prezes Huawei.

Sieci i smartfony 5G mają być dostępne w 2019 roku.

Niestety na premierę pierwszych modemów oraz popularyzację łączności 5G przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Qualcomm uważa, że pierwsze sieci nowej generacji będą dostępne dopiero w 2019 roku. W pierwszych miesiącach właśnie tego roku Qualcomm chce wprowadzić kompatybilne z nimi procesory.

REKLAMA

Oznacza to, że pierwszymi smartfonami wspierającymi nowy rodzaj łączności mogą być Samsung Galaxy S10, LG G8 oraz inne modele zaprezentowane podczas targów Mobile World Congress 2019, które odbywają się na przełomie lutego i marca każdego roku. Krótko mówiąc, jest na co czekać. Osoby, które zastanawiają się, czy wymienić smartfon w 2018 roku, powinny poważnie zastanowić się, czy nie odłożyć zakupów o rok.

Nie powinny żałować tej decyzji, ponieważ to właśnie 5G może być następną rewolucją na rynku mobilnym. Przyszły rok zapowiada się na okres przejściowy, w którym będziemy widzieć wyłącznie rozwinięcia obecnie dostępnych rozwiązań.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA