1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Wielkie nowości zmierzają do Windows 10. Poznaliśmy datę premiery Fall Creators Update

Windows 10 Fall Creators Update - poznaliśmy datę premiery aktualizacji

Zapiszcie sobie tę datę w kalendarzu. Tego dnia wasze komputery z Windows 10 staną się jeszcze lepsze. Poznaliśmy oficjalną datę premiery Windows 10 Fall Creators Update!

Podczas dzisiejszej konferencji na targach IFA 2017 w Berlinie Microsoft oficjalnie potwierdził datę wprowadzenia na rynek najnowszej aktualizacji do Windows 10.

Windows 10 Fall Creators Update zadebiutuje 17 października.

Co zmieni się wraz z jesienną aktualizacją?

Przede wszystkim: Windows 10 będzie jeszcze ładniejszy.

Aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update to przede wszystkim Fluent Design, czyli nowa estetyka systemu. Nie żeby obecny Windows 10 był brzydki, do macOS jeszcze mu daleko, ale Fluent Design przyda mu lekkości i odświeży nieco wygląd, który zdążył się już nieco opatrzyć.

Więcej miejsca na dysku.

Kolejną nowością jest dostęp do OneDrive na żądanie. Pliki, które są umieszczone w chmurze Microsoftu nie będą musiały być pobierane na dysk celem korzystania z nich. Powinno to znacznie odciążyć dyski twarde naszych komputerów.

Nowe aplikacje!

Szczególnie wart uwagi jest program Story Remix, który automatycznie komponuje materiał z wybranych przez nas zdjęć i klipów wideo. Możemy do nich naturalnie dodać własne przejścia czy nawet - efekty 3D.

Nowe funkcje!

Usprawnienia doczeka się też funkcja Windows Ink, która wraz z aktualizacją zacznie korzystać ze sztucznej inteligencji, by nasze bazgroły były... bardziej czytelne.

Do Windows 10 trafi też przełomowa funkcja Eye Control, pozwalająca pisać i operować kursorem przy użyciu wzroku (w połączeniu z kompatybilną kamerą).

Niestety, oprócz pojawienia się nowych funkcji kilka innych też... zniknie. Więcej na ten temat dowiecie się, czytając tekst Maćka Gajewskiego.

Rzeczywistość mieszana.

Wraz z Fall Creators Update do Windows 10 wkroczy rzeczywistość mieszana. Przy pomocy dedykowanych gogli od partnerów sprzętowych Microsoftu będziemy mogli dosłownie "wejść" wgłąb systemu i korzystać z niego w wirtualnej bądź rozszerzonej rzeczywistości.

Więcej o goglach Mixed Reality dowiecie się z naszych relacji z targów IFA 2017.

Zabraknie niestety najbardziej wyczekiwanej funkcji.

Podczas dzisiejszej prezentacji potwierdziły się nasze obawy - najciekawsza z zapowiadanych funkcji, czyli Timeline, pozwalająca "cofać się w czasie" i integrować z systemami mobilnymi, nie trafi do Windows 10 jesienią. Jak widać Microsoft potrzebuje jeszcze trochę czasu na jej dopracowanie, ale ze sceny nie padły żadne konkretne daty.

Oczywiście to tylko największe z nowości. Jesienią dojdą także dziesiątki mniejszych.

O tym, jakie drobne usprawnienia przygotował Microsoft na jesienną aktualizację, napiszemy dla was w osobnym tekście. Dość jednak powiedzieć, że jest na co czekać. Choć szkoda, że na tę najbardziej wyczekiwaną, przełomową funkcję Timeline przyjdzie nam poczekać jeszcze dłużej...