REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

To moment historyczny. Z Windowsa znika Paint! I wiele innych... [AKTUALIZACJA]

Windows 10 Fall Creators Update to nie tylko nowe funkcje. To również kolejny etap sprzątania Windowsa z archaicznych elementów. W tym kultowy w pewnych kręgach edytor graficzny Paint.

25.07.2017
9:45
Windows 10 Fall Creators Update znikające funkcje Microsoft Paint
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja na końcu wpisu.

Microsoft opublikował właśnie listę elementów i funkcji Windows 10, które przestaną być dostępne po aktualizacji do wersji Fall Creators Update. Nikt nie będzie tęsknił za większością z nich, choć jest jeden wyjątek o którym wspomnieliśmy już w tytule. By nie przedłużać, oto lista usług i aplikacji, które zostaną usunięte w Fall Creators Update:

Paint

Windows 10 Fall Creators Update znikające funkcje Microsoft Paint class="wp-image-579882"

To z całą pewnością nie spodoba się wielu użytkownikom. Paint, bardzo lekki, prosty, banalny w obsłudze i nadal przydatny edytor graficzny znika z Windows 10. Zostanie zastąpiony przez Painta 3D, który choć pełni podobną funkcję, tak posiada zupełnie nowy interfejs, dostosowany do tworzenia treści 3D.

Czyżby nowy powód do wstrzymywania się z aktualizacją Windowsa do najnowszej wersji?

Synchronizuj ustawienia

Windows 10 Fall Creators Update znikające funkcje Microsoft Paint class="wp-image-579883"

A to z kolei jest bardzo dziwne. Z systemu Windows 10 zniknie funkcja Synchronizuj ustawienia, która ułatwiała przesiadkę ze starego PC / tabletu na nowy. Co jeszcze ciekawsze, funkcja ta nie znika na zawsze. Zostanie zastąpiona jednym mechanizmem, który również będzie wykorzystywany w Windows 10 Enterprise (który posiada alternatywny mechanizm). Co jeszcze ciekawsze, następca obu mechanizmów nie pojawi się w Fall Creators Update, a w kolejnej aktualizacji.

Kopia zapasowa i przywracanie

Windows 10 Fall Creators Update znikające funkcje Microsoft Paint class="wp-image-579884"

Ta funkcja została już zmarginalizowana jakiś czas temu i istnieje w Windows 10 jeszcze z uwagi na możliwość zarządzania nią kopiami zapasowymi systemu Windows 7. Teraz zniknie całkowicie. Co ciekawe, Microsoft rekomenduje wykorzystywanie rozwiązań od firm trzecich. To oznacza, że sam Microsoft nie zamierza już tworzyć podobnego narzędzia, stawiając całkowicie na kopie zapasowe w chmurze.

3D Builder

Windows 10 Fall Creators Update znikające funkcje Microsoft Paint class="wp-image-579886"

Paint 3D i Drukowanie 3D realizują więcej funkcji od narzędzia 3D Builder do budowania prostych trójwymiarowych obiektów. Nic więc dziwnego, że aplikacja ta w końcu znika z Windows. Nie jest już nikomu potrzebna.

Zestaw narzędzi rozszerzonego środowiska ograniczającego ryzyko (EMET).

Podobnie jak w przypadku 3D Buildera, również i ta usługa znika z Windows z uwagi na dublowanie się jej z nowszym rozwiązaniem, dostępnym w Windows Defender Exploit Guard.

Outlook Express

Windows 10 nadal zawiera biblioteki wymagane przez starożytnego klienta pocztowego Microsoftu. Te zostaną w końcu usunięte, a to oznacza, że Outlook Express przestanie działać na Windows 10. Dla konsumentów Microsoft oferuje aplikację poczta, zaś dla użytkowników biznesowych aplikację Outlook.

Czytnik

Windows 10 Fall Creators Update znikające funkcje Microsoft Paint class="wp-image-579887"

Microsoft Edge już od pewnego czasu jest domyślną aplikacją do otwierania plików PDF. A to oznacza, że Czytnik znika na zawsze. Raczej nikt nie będzie za nim tęsknił.

Lista lektur

Lista lektur była aplikacją do przechowywania witryn internetowych do przeczytania w późniejszym terminie. Jej funkcjonalność została wbudowana w przeglądarkę Edge, więc osobna aplikacja przestała mieć sens. Zresztą, podobnie jak Edge, dostępna była i tak wyłącznie na systemy operacyjne Microsoftu…

REKLAMA

Aktualizacja

Microsoft nas poinformował, że aplikacja Paint pozostanie dostępna dla użytkowników Windows 10. Będzie ją można pobrać ze Sklepu Windows. Preinstalowaną i rekomendowaną przez Microsoft aplikacją pozostanie jednak Paint 3D.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA