Social media  / Artykuł

Co to znaczy być patriotą i czemu "Facebook dla prawdziwych Polaków" nie ma o tym najmniejszego pojęcia

Picture of the author
1582 interakcji
dołącz do dyskusji

Nie jest patriotyzmem otulać swoje myślą nieskażone czoło w barwy i symbole narodowe. Nie czyni cię to patriotą, to tylko pokazuje, że lubisz nosić czerwone fatałaszki. 

Nie jest patriotyzmem obklejenie swojego facebookowego profilu białym orłem (tak jak i obklejenie tęczą nie ma nic wspólnego z tolerancją), to tylko pokazuje, że prawdopodobnie masz fatalnego fotografa i nieudolnie to maskujesz. Ostatecznie - niskie poczucie własnej wartości.

Nie jest patriotyzmem pracowanie za granicą kraju, a już całą pewnością nie jest patriotyzmem odprowadzanie tam podatku.

Nie jest patriotyzmem pracowanie w kraju i nieodprowadzanie podatków, tak samo jak nie jest patriotyzmem pracowanie w kraju i odprowadzanie podatków na Cyprze.

A czy jest patriotyzmem odprowadzanie niskich podatków od zaledwie płacy minimalnej lub niewiele wyższej, skoro mamy jeszcze masę czasu na wypisywanie bzdur w internecie? Nie, patriotyzmem powinny być ambicje, chęć samodoskonalenia, bogacenia się, a tym samym bogacenia Polski.

Nie jest patriotyzmem notoryczne darcie się o czerwonej hołocie, te okrzyki jak dotąd nie wyprodukowały energii nawet na kilometr autostrady.

Nie jest patriotyzmem obrażanie osób o innych poglądach lub w oparciu o nieudokumentowane przypuszczenia, gdyż w ten sposób odwraca się uwagę od realnych problemów.

Nie jest patriotyzmem wyrywanie drzew, kostki brukowej, demolowanie tramwajów, stadionów, pociągów czy mazanie po murach.

Nie jest patriotyzmem bezrefleksyjne i tępe wyuczenie na pamięć rocznic oraz nazwisk. To bezwartościowa wiedza. Patriotyzmem jest zrozumieć dlaczego ci konkretni ludzie tak działali, co im się udało, co im się nie udało i dlaczego, bez zakłamywania rzeczywistości. Zginęli nie po to, byśmy sto lat później zginęli w ten sam sposób, tylko właśnie po to, byśmy nie zginęli.

Nie jest też patriotyzmem umieranie za ojczyznę, jeśli naprawdę nie jest to konieczne. Nawet ty bardziej przydasz jej się żywy.

I z całą pewnością nie jest polskim patriotyzmem otaczać kultem partie polityczne finansowane przez Rosję i świętować sukces polityków będących sukcesorami Adolfa Hitlera.

Powstał właśnie Facebook dla prawdziwych Polaków.

I jakkolwiek skala podrobienia Facebooka jest imponująca, a sam Facebook jest medium zdominowanym ideologicznie, w którym wolność słowa jest bardzo ograniczana przez "lewicowe standardy wypowiedzi", projekt wzbudza wyłącznie rozbawienie, jego użytkownicy politowanie i tak - z całą pewnością nie mają oni nic wspólnego z patriotyzmem.

Brutalne słowa gospodarczego liberała. Patriotyzm to przede wszystkim pieniądze, znajomości, układy, szacunek, pozycja i możliwość odstraszania. Tak jak w prawdziwym życiu. Te wszystkie piękne hasła, pieśni, awatary i spiskowe teorie, które w ogóle nie trzymają się kupy, to nie patriotyzm, a otoczka bez realnego przełożenia na cokolwiek.

Chcesz być patriotą? Chcesz żyć w Wielkiej Polsce?

To bierz się do roboty, bo flagi na zdjęciu profilowym w tle i cytaty z bohaterów to nie patriotyzm, to takie tweety oburzenia - z których pewnie się nabijasz. I tak samo jak one nijak nie uporają się z muzułmańskimi terrorystami, tak ty nijak nie przykładasz się do lepszego jutra swojego kraju. Jest godzina 14:40. Wiecie, gdzie są teraz polscy patrioci? W pracy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst