REKLAMA

Ten procesor napędzi Huawei Mate 10. Poznajcie układ Kirin 970

Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że sercem nadchodzącego Huawei Mate 10 będzie procesor Kirin 970. Jednak dopiero teraz udostępniono komplet informacji na temat tego układu.

04.09.2017 08.45
Kirin 970 - świetny procesor, który napędzi Huawei Mate 10. Są szczegóły
REKLAMA
REKLAMA

Huawei to jedyny liczący się na rynku producent smartfonów z Androidem, który zdecydowaną większość innowacji prezentuje jesienią. To właśnie w smartfonach z serii Mate po raz pierwszy pojawiają się nowe generacje aparatów i procesorów, które pół roku później można spotkać także w najbardziej medialnych modelach z serii P. Nie inaczej jest w tym roku.

Co wiemy o układzie Kirin 970?

Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że Huawei Mate 10 będzie napędzany przez zupełnie nowy procesor Kirin 970, ale nie dysponowaliśmy oficjalnymi informacjami na temat tego układu. Teraz jednak Huawei zdecydował się odkryć swoje wszystkie karty. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że układ ten będzie wyposażony w aż osiem rdzeni w konfiguracji big.LITTLE. Cztery z nich to bardzo wydajne Cortex-A73, których maksymalna częstotliwość pracy to 2,4 GHz.

Kolejne cztery to energooszczędne rdzenie Cortex-A53, których taktowanie wynosi 1,8 GHz. A skoro jesteśmy przy zużyciu energii, warto wspomnieć, że nowy procesor Huawei zostanie zbudowany w oparciu o 10-nanometrowy proces technologiczny. Może wydawać się, że nie jest to przełom, w końcu w takiej samej litografii zostały wyprodukowane układy Samsung Exynos 8895 oraz Qualcomm Snapdragon 835.

Warto jednak pamiętać, że model Kirin 960 znany z Huawei P10 jest wykonany w znacznie mniej zaawansowanej technologii i zużywa zauważalnie więcej prądu. Dlatego należy się spodziewać, że nadchodzący Huawei Mate 10 będzie cechował się wyjątkowo długim czasem pracy bez ładowania. Tym bardziej, że prawdopodobnie będzie wyposażony w naprawdę spory akumulator, jak poprzednie smartfony z serii Mate.

Kirin 970 ma bardzo przydatny chip neuronowy.

REKLAMA

Nowy proces technologiczny pozwolił na zmieszczenie aż 5,5 mld tranzystorów na jednym centymetrze kwadratowym. Dzięki temu układ udało się wyposażyć w chip NPU (Neural Processing Unit), który w zadaniach wykorzystujących sieć neuronową osiąga 25 razy wyższą wydajność i 50 razy większą efektywnością energetyczną niż cztery rdzenie Cortex-A53. Układ ten przyda się przede wszystkim w zadaniach wykorzystujących sztuczną inteligencji. Huawei chwali się, że chociażby podczas rozpoznawania obiektów na zdjęciach Kirin 970 może poprawnie zidentyfikować ponad 2000 fotografii na minutę, natomiast model Apple A10 tylko 487, zaś Exynos 8895 zaledwie 95...

Oprócz tego Kirin 970 będzie wyposażony w GPU Mali-G72MP12 oraz modem LTE Cat 18. pozwalający na uzyskanie transferu danych na poziomie 1,2 Gb/s. To jednak nikogo nie powinno dziwić, ponieważ model z najwyższej półki cenowej powinien obsługiwać wszystkie nowe standardy łączności bezprzewodowej i pozwalać na uzyskanie najwyższej możliwej wydajności w grach. O tym, jak Kirin 970 radzi sobie w rzeczywistości, przekonamy się już 16 października. Wówczas na rynek trafi model Huawei Mate 10, na którego premierze będę obecny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA