REKLAMA

Jak działa Face ID w iPhonie X i dlaczego jest lepsze od rozwiązań konkurencji

Face ID to zdecydowanie jedno z najciekawszych rozwiązań dostępnych w nowym iPhone X. Istnieją jednak poważne obawy, że nie będzie działać tak dobrze jak czytnik linii papilarnych. Skąd one wynikają? Czy tak faktycznie się stanie? Oto odpowiedzi na te pytania.

14.09.2017 18.53
Jak działa Face ID w iPhonie X
REKLAMA
REKLAMA

Czemu uważamy, że Face ID nie będzie działać dobrze?

Wynika to ze słabości innych tego typu rozwiązań. Przykładowo, technologia rozpoznawania twarzy zaimplementowana w Samsungu Galaxy S8 wymaga bezpośredniego spojrzenia się na telefon, czyli wykonania ruchu głową. W dodatku można ją bardzo łatwo oszukać, ponieważ polega wyłącznie na zrobieniu użytkownikowi zdjęcia i porównaniu go z wzorcem znajdującym się w pamięci. Oznacza to, że do smartfona można zalogować się chociażby pokazując wydrukowaną fotografię jego posiadacza.

Znacznie bezpieczniejsze jest skanowanie tęczówki, dostępne między innymi w Samsungu Galaxy S8 oraz Lumii 950. Jednak wymaga ono podniesienia telefonu na wysokość twarzy i trzymania go tam przez dłuższą chwilę. Niestety, nie jest to szczególnie wygodne rozwiązanie. Okazuje się też mniej intuicyjne od korzystania z czytnika linii papilarnych, którego można dotknąć już wyciągając sprzęt z kieszeni spodni. Obydwie formy odblokowywania smartfonów nie mają racji bytu. Nie są łatwe w obsłudze, przez co wiele osób z ich nie używa, lub nie są bezpieczne, przez co cała reszta im nie ufa. Taka technologia nie może stać się popularna.

Dlaczego Face ID będzie działać dobrze?

Ponieważ choć jest pozornie podobna do wcześniej opisanych rozwiązań, to działa zupełnie inaczej. iPhone X ma trzy elementy pozwalające na budowę dokładnej, trójwymiarowej mapy twarzy. Pierwszy to oświetlacz podczerwieni, który oświetla twarz użytkownika światłem podczerwonym niewidocznym dla ludzkiego oka. Kolejny to rzutnik, który jest w stanie wyświetlić na niej 30 000 punktów tworzących siatkę. Ich położenie jest odczytywane przez kamerę podczerwoną. Następnie procesor Apple A11 sprawdza zgodność uzyskanego modelu z wzorem zapisanym w urządzeniu.

 class="wp-image-591635"
źródło: Apple

Tak jak Touch ID tworzył trójwymiarowy model kciuka, tak Face ID tworzy trójwymiarowy model twarzy. Powinno działać bardzo szybko nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych. Apple zapewnia, że oszukanie go jest wyjątkowo trudne, by nie pokusić się o stwierdzenie - niemal niemożliwe. Nie jest to jednak nowe rozwiązanie. Podobnej technologii używają zaprezentowane w 2015 roku kamery Intel Real Sense. Bardzo zbliżony pomysł wykorzystywał też Kinect, który przy użyciu promieni podczerwonych tworzył trójwymiarową mapę danego pomieszczenia oraz wykrywał aktualne położenie gracza w przestrzeni.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

REKLAMA

Jako że na telefonie zapisana zostanie kompletna mapa naszej twarzy, ten rozpozna nas z praktycznie dowolnego kąta. A co za tym idzie, nie trzeba będzie podnosić urządzenia, by je odblokować. Apple jednak zaznacza, że w tym celu będzie konieczne zwrócenie wzroku w kierunku sprzętu, zainteresowanie się nim. Dzięki temu nikt niepowołany nie przejrzy naszych wiadomości, gdy iPhone X będzie po prostu leżał obok nas. Dodatkowo technologia ta ma działać dobrze nawet po zmianie fryzury, założeniu okularów, czapki oraz nałożeniu makijażu. Ma być w pełni bezproblemowa, a zwykły człowiek powinien nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, że z niej korzysta.

Czy okaże się jednak w pełni bezpieczna? To zależy. Dostępu do modelu twarzy nie otrzyma nikt niepowołany, nawet Apple. Będzie on dostępny wyłącznie w zaszyfrowanym fragmencie pamięci. Dodatkowo, podczas używania Touch ID prawdopodobieństwo odblokowania urządzenia przez nieprawidłowego użytkownika wynosiło 1 : 50 000. W przypadku Face ID jest to zaledwie 1 : 1 000 000. Apple jednak zastrzega, że istnieje możliwość, iż telefon będą mogły odblokować osoby bardzo blisko ze sobą spokrewnione. Dlatego jeżeli macie brata bliźniaka i nie do końca mu ufacie, lepiej nie korzystajcie z Face ID i wybierzcie inne zabezpieczenie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA