REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

To historyczny moment. Huawei przegonił Apple'a na rynku smartfonów

Jeśli spojrzeć na dane z jednego miesiąca, Huawei wyprzedził Apple'a na rynku smartfonów. To symboliczne zwycięstwo będzie trwało krótko, ale Tim Cook i spółka powinni mieć się na baczności.

06.09.2017
16:17
To historyczny moment. Huawei przegonił Apple'a na rynku smartfonów
REKLAMA
REKLAMA

Samsung i Apple dzielą i rządzą na rynku smartfonów. Dwie firmy łącznie kontrolują 1/3 rynku pod względem wolumenu sprzedaży. W drugim kwartale minionego roku Samsung mógł pochwalić się udziałami na poziomie 23,3 proc. Drugą lokatę zajmuje Apple z 12 proc. wynikiem.

rynek smartfonow samsung apple huawei oppo xiaomi class="wp-image-582028"

To nie Apple goni Samsunga, tylko Chiny gonią Apple'a - z Huawei na czele.

Od lat producent iPhone'ów zajmuje drugą lokatę, ale pozycja koreańskiego giganta jest niezagrożona. Samsung obecny na wszystkich półkach cenowych sprzedaje dwukrotnie więcej telefonów od Apple'a. Ciekawie zaczyna się robić, jeśli spojrzeć na kolejne trzy miejsca w tabeli.

Apple'owi po piętach depczą firmy rodem z Chin: Huawei, Oppo i Xiaomi. Pierwsza z nich przebiła dwucyfrowy udział w rynku (11,3, proc.) już w poprzednim kwartale. Ambicje Huawei nie słabną. Wedle najnowszych danych Counterpoint szefostwo Huawei może teraz świętować małe zwycięstwo nad amerykańską korporacją.

huawei apple rynek smartfonów class="wp-image-589214"

Huawei pokonało Apple'a w czerwcu i lipcu 2017 roku.

Niewykluczone, że sierpień też będzie należał do Chińczyków. Zwycięstwo nie zapewni jednak Chińczykom na stałe drugiego miejsca. Jak widać na wykresie udostępnionym przez Counterpoint, wakacje to zawsze najgorszy okres dla Apple'a. Firma ma w ofercie tylko jeden telefon prezentowany co roku we wrześniu.

Cykl sprzedaży u Apple'a wygląda inaczej, niż u innych firm. To naturalne, że wyniki sprzedaży w miesiącach poprzedzających premierę jedynego telefonu w ofercie słabną, a zwykle w grudniu Apple jest na topie i przebija nawet Samsunga, stając się na miesiąc liderem rynku. Ale w ujęciu rocznym, to Korea jest górą.

Huawei przez rok zaprezentowało kilka nowych sprzętów, a wakacje są dla firmy jednym z lepszych okresów.

Porównywanie danych wyciągniętych z kontekstu może wskazywać na ogromny sukces Huawei. Rok temu firma w analogicznym okresie zaledwie zbliżyła się do Apple'a. Pełny obraz sytuacji daje jednak tylko porównanie w skali roku. Jak na razie nie ma mowy o zmianie status quo.

huawei apple rynek smartfonów class="wp-image-589213"

Opierając się na danych historycznych, można żywić przekonanie graniczące z pewnością, że kolejne miesiące pozwolą Apple'owi wrócić na drugą lokatę, a w grudniu na miesiąc zająć pozycję lidera. Tym bardziej, że szykujemy się na premierę jubileuszowego iPhone'a 8, który zerwie z 3-letnią stylistyką.

REKLAMA

Pomimo tego, że iPhone'y przez 3 ostatnie lata nie zmieniły praktycznie designu obudowy, to iPhone 7 i iPhone 7 Plus są liderami sprzedaży, jeśli chodzi o poszczególne modele urządzeń. W pierwszej dziesiątce nie trafił się żaden telefon Huawei, tylko smartfony Oppo, Samsunga i Xiaomi.

Przed Huawei jeszcze sporo pracy, by firma faktycznie przegoniła Apple'a, ale warto odnotować, że dystans dzielący Chińczyków od amerykańskiej firmy się miarowo zmniejsza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA