REKLAMA

Firefox Quantum to nowa przeglądarka Mozilli. Jest dwa razy szybsza

Mozilla zapowiada nowe rozdanie. Firefox 57 zadebiutuje w połowie listopada jako Firefox Quantum. Nowa przeglądarka, którą można już testować w wersji beta.

26.09.2017 17.31
firefox os / Firefox Quantum
REKLAMA
REKLAMA

Na rynku przeglądarek internetowych panuje stagnacja. Lata temu Firefox był jedyną sensowną alternatywą dla Internet Explorera, ale dzisiaj na świecie rządzi Chrome. Mozilla się jednak nie poddaje. Firefox nadal ma spore udziały rynkowe, a jego twórcy przekonują, że jest znacznie lepszym wyborem niż Chrome.

Mozilla zapowiada: Firefox 57 to Firefox Quantum.

Przeglądarka, która zadebiutuje w stabilnej wersji 14 listopada, została gruntowanie przebudowana. Jej sercem stał się nowy silnik, nad którym pracowano od roku. Projekt Quantum od początku zakładał stworzenie nowoczesnej przeglądarki internetowej, która miała być przede wszystkim szybka.

Mozilla powołuje się na benchmark Speedometer 2.0 i chwali się, że Firefox Quantum oznaczony numerem 57 będzie dwukrotnie szybszy niż Firefox 52, który pojawił się rok wcześniej. Twórcy przeglądarki porównują się też do swojego największego rywala, Chrome’a, który z szybkiej i lekkiej przeglądarki dawno już stał się przeładowaną kobyłą.

Firefox Quantum będzie wykorzystywał potencjał wielu rdzeni procesora.

Przeglądarka będzie uruchamiała kilka procesów jednocześnie, a silnik CSS napisano z wykorzystaniem języka Rust. Mozilla chwali się, że Firefox Quantum jest jedyną przeglądarką, w której do przetwarzania CSS wykorzystuje się kilka rdzeni jednocześnie.

Twórcy nowej przeglądarki chwalą się też mniejszym apetytem programu na pamięć operacyjną. Firefox Quantum ma zużywać 30 proc. mniej RAM-u niż Chrome.

Zmieniono też priorytet ładowania stron. Od teraz zawsze otwarta i aktywna karta będzie ładowana pierwsza, a karty w tle będą doczytywane w dalszej kolejności. Firefox Quantum zapewnia też wsparcia dla takich technologii jak WebAssembly i WebVR z myślą o wirtualnej rzeczywistości.

Firefox Quantum class="wp-image-597356"

Załatano też 468 różnych błędów, które mogły powodować spowolnienie pracy przeglądarki.

To nie koniec zmian, jakie wprowadza Firefox Quantum. Twórcy przeglądarki wdrożyli interfejs Photon. Jego założeniem było takie rozplanowanie układu przeglądarki, by użytkownicy nie mieli wrażenia, że w którymś z menu zbyt długo czekają na reakcję programu na komendę.

Firefox Quantum zapowiadany jest jako nowoczesna przeglądarka dostosowana do ekranów o wysokiej rozdzielczości i ma się poprawnie skalować. W dodatku program będzie wykrywał ekran dotykowy w urządzeniu, na którym został zainstalowany, i dopasuje interfejs tak, by wygodnie obsługiwało się go palcem.

Mozilla chwali się też lepszą integracją przeglądarki z serwisem Pocket, który wykupiono rok temu. Od teraz na każdej nowej karcie przeglądarki będą wyświetlane propozycje stron na podstawie ich popularności wśród wszystkich użytkowników Pocket.

Firefox Quantum pojawi się na wszystkich wspieranych przez Mozillę platformach.

REKLAMA

Nowa wersja przeglądarki Mozilli będzie dostępna w systemach Windows 10, macOS High Sierra, Android Oreo i iOS 11 od 14 listopada 2017 roku.

Wszyscy chętni mogą jednak pobrać program już dziś w wersji beta, a do tego przygotowano specjalną wersję dla deweloperów z dodatkowymi narzędziami dla twórców stron internetowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA