Sprzęt  / News

Poznaj Apple A11, czyli prawdopodobnie najszybszy mobilny procesor na świecie

Za wydajność iPhone'a X, iPhone 8 oraz iPhone 8 Plus będzie odpowiadał zupełnie nowy procesor o nazwie Apple A11. Model ten prawdopodobnie będzie lepszy od zeszłorocznego chipu A10 oraz… wszystkich innych układów dostępnych na rynku.

Apple A11 ma łącznie sześć rdzeni, z czego dwa cechują się wysoką wydajnością, a cztery energooszczędnością. Dla porównania, Apple A10 miał łącznie cztery rdzenie - dwa każego rodzaju. Firma z Cupertino chwali się, że moduł wydajnościowy będzie o 25 proc. szybszy niż w A10, zaś energooszczędny o 70 proc. szybszy niż ich odpowiedniki z 2016 roku. To całkiem dobry wynik, zwłaszcza że rozwój procesorów z roku na rok jest coraz trudniejszy.

Jednak jak szybki jest Apple A11?

By sobie to uświadomić, przypomnijmy że Apple A10 był szybszy od zeszłorocznych procesorów Samsunga i Qualcomma. Obie firmy w tym roku stworzyły modele wydajniejsze o zaledwie kilkanaście procent niż rok wcześniej. Apple A11 jest zaś szybszy od A10 o co najmniej 25 proc. Zatem z danych tych można wywnioskować, że Apple A11 to obecnie najszybszy procesor mobilny dostępny na rynku, który pod względem wydajności przewyższa nawet modele takie jak Samsung Exynos 8895 oraz Qualcomm Snapdragon 835, które napędzają zdecydowaną większość tegorocznych topowych smartfonów z Androidem.

Apple A11 ma też GPU, które jest o 30 proc. szybsze niż w zeszłorocznym chipie i osiąga jego wydajność przy dwa razy mniejszym zużyciu energii. Nie powiedziano tego wprost, ale prawdopodobnie jest to zasługa przejścia z 16- na nowocześniejszą, 10-nanometrową litografię. To wszystko są świetne informacje, które oznaczają, że iPhone’y zapewnią lepszą grafikę w grach lub dłuższy czas działania z dala od gniazdka.

Apple nie ujawnia więcej informacji na temat swoich chipów.

Niczego innego jednak się nie spodziewaliśmy, ponieważ podczas swoich konferencji firma z Cupertino nie poświęca przesadnie wiele uwagi technikaliom. Możemy spodziewać się, że dokładne informacje na temat najnowszego układu Apple poznamy dopiero za kilka dni lub nawet tygodni. Gdy tylko te dane się pojawią, niezwłocznie przeanalizujemy je na łamach Spider's Web.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst