1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Social media

YouTube zmienia się na lepsze. Oto najważniejsze nowości, które zagoszczą na komputerach i w aplikacji

YouTube zmienia się na lepsze. Najbardziej symboliczną zmianą jest nowy logotyp serwisu, jednak o wiele ważniejsze są nowe funkcje i gesty stworzone z myślą o urządzeniach mobilnych.

youtube nowe funkcje 2017
104 interakcji
dołącz do dyskusji

Serwis YouTube pojawił się w sieci 12 lat temu. W tych zamierzchłych czasach, w których zamiast lekcji WF-u ludzie pojedynkowali się na kopie, portal oferował odtwarzanie treści wideo w zawrotnej rozdzielczości 320 x 240 w formacie 4:3. W porównaniu z dzisiejszymi możliwościami, wydaje się być to niedorzeczne.

Serwis, którego właścicielem jest firma Google (czy raczej: Alphabet) ewoluuje nadal. Na oficjalnym blogu usługi możemy przeczytać, że nowe funkcje pojawiać się będą do końca tego roku. Możemy spodziewać się istotnej poprawy funkcjonalności i znacznie bardziej zbliżonego wyglądu pomiędzy wersją mobilną, a tą tworzoną z myślą o komputerach osobistych.

Oto najważniejsze nowości, które pojawią się w YouTubie

Jeśli nie macie ochoty na oglądanie powyższego filmu, podsumowaliśmy najważniejsze zmiany w tekście poniżej.

Nowy, czysty wygląd.


Wprawne oko zauważy, że część nawigacyjna strony została przeniesiona na dół. Zmiana ta sprawi, że nawigacja na urządzeniach mobilnych będzie znacznie wygodniejsza – przyciski nawigacyjne znajdować się będą w końcu bliżej naszych kciuków. Oprócz tego przeprojektowano zakładki biblioteki i konta użytkownika. Google obiecuje, że dzięki tej zmianie o wiele szybciej znajdziemy materiały, które nas interesują.

Obsługa gestów.


Część z was z pewnością korzysta już z gestu zaimplementowanego wcześniej w tym roku. Chodzi o podwójne kliknięcie na obraz wideo. Jeśli zrobimy to z lewej strony, wyświetlana treść zostanie cofnięta o 10 s. Kliknięcie po prawej powoduje 10-sekundowy skok do przodu. W niedalekiej przyszłości na YouTubie pojawi się gest umożliwiający płynne przełączanie się między filmami. W tym celu jedyne co będziemy musieli zrobić, to przesunąć palcem z jednej krawędzi ekranu na drugą.

Kontrola prędkości odtwarzania.


Zmiana tempa odtwarzanego wideo to funkcja, która dostępna była dotychczas tylko w wersji desktopowej. Od dzisiaj korzystać z niej mogą użytkownicy oglądający filmy na urządzeniach mobilnych.

Automatyczne dopasowywanie ustawień odtwarzanego materiału.

youtube nowe funkcje 2017

Już wkrótce funkcja ta automatycznie dostosuje ekran w naszym urządzeniu, tak, aby dobierał on jak najlepsze proporcje do wyświetlanych treści. Tutaj jednak byłbym ostrożny, jeśli chodzi o zachwycanie się. Treści na YouTube występują w tak dużej liczbie formatów, że automatyzacja ustawień ich wyświetlania może okazać się istnym koszmarem.

Przeglądanie podczas oglądania.

youtube nowe funkcje 2017

Zapewne korzystacie z tej funkcji już od jakiegoś czasu. Wiecie, wideo zminimalizowane do formy małego prostokątu w prawym, dolnym rogu ekranu, które pozwala na przeglądanie zawartości YouTube podczas jego oglądania. Wkrótce funkcja ta zostanie wzbogacona o nowe możliwości.

Nowy wygląd strony desktopowej

Desktop evolution.gif
Nowy wygląd przygotowany został zgodnie z wytycznymi Material Design. Nowa, desktopowa strona będzie czystsza i bardziej czytelna. Pierwszym etapem, jeśli chodzi o nowy wygląd była wprowadzona nieco wcześniej czarna wersja strony.

youtube nowe funkcje 2017

Wisienką na torcie jest zmiana logotypu Youtube. Szczerze mówiąc, gdyby nie ta animacja na początku tekstu, zapewne musiałbym się zastanawiać dłuższą chwilę nad tym, co właściwie się zmieniło. No, ale w końcu większość użytkowników o wiele lepiej kojarzy samą ikonę aplikacji, niż jej pełnowymiarowe logo. Większość zmian zaprojektowana została zresztą o mobilnej aplikacji YouTube.