REKLAMA

YouTube zmienia się na lepsze. Oto najważniejsze nowości, które zagoszczą na komputerach i w aplikacji

YouTube zmienia się na lepsze. Najbardziej symboliczną zmianą jest nowy logotyp serwisu, jednak o wiele ważniejsze są nowe funkcje i gesty stworzone z myślą o urządzeniach mobilnych.

29.08.2017 16.14
youtube nowe funkcje 2017
REKLAMA
REKLAMA

Serwis YouTube pojawił się w sieci 12 lat temu. W tych zamierzchłych czasach, w których zamiast lekcji WF-u ludzie pojedynkowali się na kopie, portal oferował odtwarzanie treści wideo w zawrotnej rozdzielczości 320 x 240 w formacie 4:3. W porównaniu z dzisiejszymi możliwościami, wydaje się być to niedorzeczne.

Serwis, którego właścicielem jest firma Google (czy raczej: Alphabet) ewoluuje nadal. Na oficjalnym blogu usługi możemy przeczytać, że nowe funkcje pojawiać się będą do końca tego roku. Możemy spodziewać się istotnej poprawy funkcjonalności i znacznie bardziej zbliżonego wyglądu pomiędzy wersją mobilną, a tą tworzoną z myślą o komputerach osobistych.

Oto najważniejsze nowości, które pojawią się w YouTubie

Jeśli nie macie ochoty na oglądanie powyższego filmu, podsumowaliśmy najważniejsze zmiany w tekście poniżej.

Nowy, czysty wygląd.


Wprawne oko zauważy, że część nawigacyjna strony została przeniesiona na dół. Zmiana ta sprawi, że nawigacja na urządzeniach mobilnych będzie znacznie wygodniejsza – przyciski nawigacyjne znajdować się będą w końcu bliżej naszych kciuków. Oprócz tego przeprojektowano zakładki biblioteki i konta użytkownika. Google obiecuje, że dzięki tej zmianie o wiele szybciej znajdziemy materiały, które nas interesują.

Obsługa gestów.


Część z was z pewnością korzysta już z gestu zaimplementowanego wcześniej w tym roku. Chodzi o podwójne kliknięcie na obraz wideo. Jeśli zrobimy to z lewej strony, wyświetlana treść zostanie cofnięta o 10 s. Kliknięcie po prawej powoduje 10-sekundowy skok do przodu. W niedalekiej przyszłości na YouTubie pojawi się gest umożliwiający płynne przełączanie się między filmami. W tym celu jedyne co będziemy musieli zrobić, to przesunąć palcem z jednej krawędzi ekranu na drugą.

Kontrola prędkości odtwarzania.


Zmiana tempa odtwarzanego wideo to funkcja, która dostępna była dotychczas tylko w wersji desktopowej. Od dzisiaj korzystać z niej mogą użytkownicy oglądający filmy na urządzeniach mobilnych.

Automatyczne dopasowywanie ustawień odtwarzanego materiału.

youtube nowe funkcje 2017 class="wp-image-587252"

Już wkrótce funkcja ta automatycznie dostosuje ekran w naszym urządzeniu, tak, aby dobierał on jak najlepsze proporcje do wyświetlanych treści. Tutaj jednak byłbym ostrożny, jeśli chodzi o zachwycanie się. Treści na YouTube występują w tak dużej liczbie formatów, że automatyzacja ustawień ich wyświetlania może okazać się istnym koszmarem.

Przeglądanie podczas oglądania.

youtube nowe funkcje 2017 class="wp-image-587256"

Zapewne korzystacie z tej funkcji już od jakiegoś czasu. Wiecie, wideo zminimalizowane do formy małego prostokątu w prawym, dolnym rogu ekranu, które pozwala na przeglądanie zawartości YouTube podczas jego oglądania. Wkrótce funkcja ta zostanie wzbogacona o nowe możliwości.

Nowy wygląd strony desktopowej

Desktop evolution.gif
Nowy wygląd przygotowany został zgodnie z wytycznymi Material Design. Nowa, desktopowa strona będzie czystsza i bardziej czytelna. Pierwszym etapem, jeśli chodzi o nowy wygląd była wprowadzona nieco wcześniej czarna wersja strony.

REKLAMA
youtube nowe funkcje 2017 class="wp-image-587258"

Wisienką na torcie jest zmiana logotypu Youtube. Szczerze mówiąc, gdyby nie ta animacja na początku tekstu, zapewne musiałbym się zastanawiać dłuższą chwilę nad tym, co właściwie się zmieniło. No, ale w końcu większość użytkowników o wiele lepiej kojarzy samą ikonę aplikacji, niż jej pełnowymiarowe logo. Większość zmian zaprojektowana została zresztą o mobilnej aplikacji YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA