REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

5 najpopularniejszych producentów smartfonów w Europie. Huawei wyprzedził Apple, a wszystkich goni Xiaomi

Poznaliśmy już najpopularniejsze marki i modele, jeśli chodzi o globalną sprzedaż smartfonów. A jak wygląda sytuacja na naszym lokalnym podwórku, czyli w Europie Centralnej i Wschodniej?

17.08.2017
20:41
Te smartfony sprzedają się najlepiej w Europie Środkowo-Wschodniej
REKLAMA
REKLAMA

Dane dotyczące sprzedaży smartfonów na rynku europejskim przygotowała firma Canalys z Singapuru. Drugi kwartał 2017 r. można pół żartem, pół serio podsumować jako chińską ofensywę na ugruntowane pozycje gigantów.

sprzedaż smartfonów europa środkowo-wschodnia II kwartał 2017 class="wp-image-584838"

Pierwsze miejsce nadal należy do Samsunga. Koreański producent sprzedał 4,9 mln nowych urządzeń, odnotowując tym samym 14 proc. wzrost w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Najchętniej kupowane smartfony Samsunga to Galaxy S8 oraz serie A i J.

Drugą pozycję na podium zajęła firma Huawei, do której aktualnie należy 12 proc. udziałów na rynkach wschodnio i środkowoeuropejskim. Chiński producent sprzedał 1,8 mln swoich smartfonów, z czego najpopularniejszym okazał się być model Huawei P10 lite.

Huawei tym samym wyprzedził markę Apple. Firma z Cupertino sprzedała o 50 tys. mniej urządzeń, niż Chińczycy. Niby niewiele mniej, ale te 50 tys. przesądziły o trzeciej pozycji na podium i 11 proc. udziale w rynku europejskim.

Na czwartym miejscu pojawia się Xiaomi.

Może nie całe na biało, ale na pewno z bardzo tanim sprzętem, dzięki czemu do chińskiego producenta należy już 7 proc. rynku CEE. Największym hitem okazał się być model Xiaomi Redmi 4A, który w II kw. 2017 r. sprzedał się w 350 tys. egzemplarzy. Myślę, że Polacy dość mocno przyczynili się do tego wyniku. Xiaomi to bardzo lubiana w naszym kraju marka.

Jej użytkownikom nie przeszkadzał nawet fakt, że do niedawna w Polsce nie istniała nawet jej oficjalna dystrybucja. Teraz oczywiście, telefony Xiaomi dostępne są oficjalnie w sklepach ABC Data. Chociaż wielu użytkowników nadal woli sprowadzać swoje Xiaomi z Chin. To nadal najtańsza opcja.

sprzedaż smartfonów europa środkowo-wschodnia II kwartał 2017 class="wp-image-584839"

Zestawienie top 5 zamyka firma Lenovo ze swoim 5 proc. udziałem. Canalys w swojej analizie nie poświęciło tej firmie zbyt wiele uwagi, chociaż te 5 proc. to całkiem niezły wynik. Ciekawe który model Lenovo sprzedawał się najlepiej – jak myślicie? My, po burzy mózgów na redakcyjnym Slacku obstawiamy G5 Plus.

REKLAMA

Ważniejszym pytaniem pozostaje: czy Xiaomi uda się wyprzedzić Apple?

I czy chińskiej firmie uda się to zrobić polegając na obecnym modelu dystrybucji? Tajemnicą Poliszynela jest to, że Xiaomi bardzo chciałoby powtórzyć sukces Huawei i błyskawicznie zwiększyć swoje udziały w globalnym rynku smartfonów. Pytanie tylko, czy w takiej sytuacji Chińczykom nadal udawać się będzie sprzedawać swoje smartfony w tak atrakcyjnych cenach, jak do tej pory.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA