REKLAMA

Oto 5 najpopularniejszych smartfonów na świecie. Na piątym miejscu Xiaomi, reszta dość oczywista

Jakie są najbardziej rozchwytywane telefony na rynku? Znamy już odpowiedź na pytanie. Klienci najchętniej wybierali sprzęty firm Apple, Samsung oraz… Xiaomi. Model Redmi 4A szturmem wszedł na listę TOP 5 najpopularniejszych smartfonów ostatniego kwartału.

17.08.2017 12.59
5 najpopularniejszych smartfonów na świecie. Jeden z nich to Xiaomi
REKLAMA
REKLAMA

Firma analityczna Strategy Analytics stworzyła zestawienie sprzedaży smartfonów na rynku globalnym. Z jej danych wynika, że najpopularniejszym modelem w drugim kwartale bieżącego roku był iPhone 7, który sprzedał się w 16,9 mln egzemplarzy i tym samym zdobył 4,7 proc. rynku. Drugim pod względem popularności modelem był większy iPhone 7 Plus, który trafił do 15,1 mln użytkowników i zdobył 4,2 proc. światowego rynku.

Zdecydowanie gorsze wyniki zanotowały dwa najpopularniejsze smartfony z Androidem, czyli Samsung Galaxy S8 oraz Samsung Galaxy S8+. Trafiły one kolejno do 10,2 oraz 9 mln klientów, co przełożyło się na 2,8 oraz 2,5 proc. rynkowych udziałów. Samsung ma więc powody do zadowolenia, ale jeszcze trochę brakuje mu do Apple.

Sytuacja może nigdy nie ulec zmianie, ponieważ wiele bogatych rynków, takich jak Stany Zjednoczone oraz kraje skandynawskie, jest bardzo przyzwyczajonych do iPhone'ów oraz systemu iOS. Koreańczycy jednak te braki nadrabiają sprzedażą innych, tańszych modeli smartfonów. W końcu w ujęciu ogólnym to właśnie Samsung jest największym producentem urządzeń mobilnych, zaś Android najpopularniejszym oprogramowaniem na świecie

Zaskoczeniem jest ostatnie miejsce na liście TOP 5 smartfonów.

Nie jest to bowiem sprzęt z najwyższej półki, o którym marzą tłumy. Ani też urządzenie, które możemy zobaczyć na billboardach i do którego wzdychają wszyscy fani nowych smartfonów.

Jest nim budżetowy Xiaomi Redmi 4A, który trafił do 5,5 mln klientów i zdobył 1,5 proc. rynkowych udziałów. To doskonały wynik jak na sprzęt z najniższej półki, który nie jest praktycznie nigdzie reklamowany. Słyszymy o nim wyłącznie dzięki mediom i licznym zadowolonym klientom.

Trzeba mu jednak oddać, że to jedno z najlepszych tanich urządzeń dostępnych na rynku. W Polsce da się go kupić za około 500 zł, zaś w Chinach kosztuje nieco ponad 300 zł. Jego główne cechy to dobra jakość wykonania, bardzo rozsądna specyfikacja wystarczająca do codziennego użytku oraz dostęp do kolejnych aktualizacji oprogramowania. Niebawem ten bardzo tani model otrzyma aktualizację do najnowszego MIUI 9. Niewiele tanich smartfonów może pochwalić się tak dobrym wsparciem producenta.

Sytuacja ta pokazuje, że najwyższy segment rynku ustabilizował się.

REKLAMA

Istnieje na nim praktycznie tylko Apple oraz Samsung, zaś Huawei z coraz lepszym skutkiem stara się strącić z piedestału przynajmniej jedną z tych firm. Z kolei w przypadku najtańszych modeli dla wielu osób oczywistym wyborem staje się sprzęt Xiaomi, na przykład modele takie jak Redmi 4A oraz 4X. To zasługa kilku czynników, z których najbardziej istotnym jest, że chińska firma nie zarabia na smartfonach - jej przedstawiciele sami przyznali to w wywiadach. Xiaomi sprzedaje urządzenia mobilne praktycznie po kosztach i w ten sposób bardzo skutecznie promuje swoją markę. To nie obchodzi jednak klientów, którzy po prostu chcą dostać dobry sprzęt w niskiej cenie.

Być może w kolejnych latach podobne zestawienia coraz częściej będą zdominowane przez chińskie marki, takie jak Huawei, Xiaomi oraz Oppo, którym udaje się tworzyć naprawdę dobre urządzenia w cenie niższej niż u konkurencji. Jednak nawet jeżeli kiedykolwiek dojdzie do takiej sytuacji, to poczekamy na nią jeszcze co najmniej kilka lat. Samsung i Apple mają jeszcze czas na obronę swojej pozycji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA