REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Z okazji 40. urodzin NASA wyśle Voyagerowi kartkę z życzeniami. Pomogą w tym internauci

W tym roku sonda Voager 1 obchodzić będzie swoje 40. urodziny. Z tej okazji NASA postanowiła wysłać swojej maszynie cyfrową kartkę urodzinową.

25.08.2017
21:01
sonda voyager zyczenia 40 urodziny
REKLAMA
REKLAMA

Voyager 1 wyruszył w swoją kosmiczną podróż 5 września 1977 r. Prezydentem Stanów Zjednoczonych był wtedy Jimmy Carter, a na muzycznych listach przebojów królował Elvis Presley i zespół The Emotions.

Sondy Voyager pozwoliły nam przyjrzeć się znacznie dokładniej sąsiadującym z Ziemią planetom w Układzie Słonecznym. To dzięki nim odkryliśmy pierścień Jowisza, aktywne wulkany na księżycu Io, czy ocean pod powierzchnią Europy. Więcej o zasługach obu sond pisał już Rafał, więc jeśli chcielibyście poczytać więcej na temat Voyagerów, z przyjemnością odsyłam was do tekstu mojego redakcyjnego kolegi.

Życzenia urodzinowe dla sondy Voyager 1.

W uznaniu zasług NASA postanowiła przesłać urodzinową kartę do swojej sondy. Jest to oczywiście w pełni symboliczny gest. W praktyce sprowadza się do tego, że maszyna oddalona obecnie od Ziemi o jakieś 20,8 mld km otrzyma krótką, obliczoną na 60 znaków wiadomość, której nie zrozumie.

Niemniej jednak jest to bardzo miła akcja, w którą amerykańskiej agencji kosmicznej udało się zaangażować tysiące ludzi zamieszkujących każdy zakątek Ziemi. Za pośrednictwem mediów społecznościowych każdy mógł zaproponować treść wiadomości. Po zakończeniu tego etapu, przedstawiciele NASA wybrali 10 najlepszych ich zdaniem propozycji, na które głosować można do 28 sierpnia (do 4 nad ranem).

Voyager prawdopodobnie otrzyma cytat ze space-opery Campbella.

sonda voyager zyczenia 40 urodziny class="wp-image-586653"

Aktualnie najpopularniejszą wiadomością, która zdobyła 984 głosy, jest cytat Johna G. Hemry’ego, którego literacki pseudonim to Jack Campbell i brzmi następująco:

„Przybyliśmy z gwiazd i powrócimy do gwiazd”

Cytat ten pochodzi z serii Zaginiona Flota, z tomu pt. „Bezlitosny”. No chyba, że jest to absolutny zbieg okoliczności i autor wiadomości nie miał pojęcia, że cytuje fragment istniejącej już space-opery. Mi najbardziej podoba się zresztą inna propozycja, która aktualnie ma tylko 3 proc. głosów: Działając wspólnie, możemy osiągnąć wspaniałe rzeczy.

Wiecie, nadal mi się marzy, że kiedyś, jakimś cudem, ludzkość będzie w stanie dogadać się na tyle, że zaczniemy myśleć o sobie, jako o jednej nacji, której nadrzędnym celem będzie kolonizacja innych planet.

Tak czy inaczej, zachęcam do głosowania.

Dzięki temu przejdziemy do historii, jako ludzie, którzy zadecydowali o treści kartki urodzinowej, wysłanej do naszej pierwszej sondy, której udało się opuścić granice Układu Słonecznego.

REKLAMA

Energii w reaktorze Voyagera starczy jeszcze na ok. 8 lat. Po tym czasie sonda wyłączy swój napęd i jeśli nie zostanie zniszczona przez jakiś zabłąkany meteoryt, czy inną kometę, będzie dryfować przez przestrzeń kosmiczną długo i szczęśliwie.

Istnieje też możliwość, że trafi w ręce jakiejś obcej cywilizacji. Jeśli jej przedstawiciele będą na tyle rozwinięci, że rozgryzą wiadomość zapisaną na Płytce Pioniera, może odeślą nam Voyagera z powrotem, z wymienionym reaktorem?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA