REKLAMA

Chcesz rozmawiać po polsku z Asystentem Google? Podpisz petycję

Asystenci głosowi stają się coraz ważniejszym elementem mobilnych systemów operacyjnych. To świetna sprawa, o ile któryś z tych asystentów działałby w naszym kraju. Niestety tak nie jest. Dlatego też polscy użytkownicy Androida postanowili wystosować oficjalną petycję do Google'a.

21.08.2017 14.22
google assistant po polsku petycja
REKLAMA
REKLAMA

Android to najpopularniejszy system w Polsce, z którego w 2015 r. korzystało 65 proc. wszystkich użytkowników urządzeń mobilnych. Od wersji Marshmallow, w mobilnym systemie Google dostępny jest asystent głosowy Google Assistant - następca usługi Google Now.

Assistant nadaje google’owskiej SI nieco osobowości. Do niedawna usługa Google Now działała w tle, ignorując modę na „bardziej ludzkich” asystentów, takich jak Siri czy Cortana. Teraz urządzenia z Androidem oferują interakcję za pomocą poleceń głosowych i rozmowy w tak zwanym języku naturalnym. Niestety, w polskiej wersji Androida Asystenta Google nie ma w ogóle.

Petycja Polaków może to zmienić.

google assistant po polsku petycja class="wp-image-585543"

Ten stan rzeczy chcą zmienić polscy użytkownicy Androida. Korzystając z portalu Change.org, stworzyli oni petycję, w której proszą Google o polską wersję językową Google Assistant. W chwili pisania tego tekstu, pod prośbą do firmy z Mountain View podpisało się 940 osób. Biorąc pod uwagę, że inicjatywa wystartowała raptem dwa dni temu, wynik jest całkiem niezły. Mam zresztą nadzieję, że podpisze się pod nią jak najwięcej osób.

Trudno zresztą krytykować cel samej inicjatywy. W końcu, gdyby cała akcja przebiegła zgodnie z planem, Polacy dostaliby polską wersję Google Assistant. Tym samym, Android jeszcze bardziej umocniłby swoją pozycję w naszym kraju, stając się jedynym systemem mobilnym z polskim asystentem głosowym.

Czy polski Google Assistant rzeczywiście pojawi się za sprawą internetowej petycji?

Cóż, fajnie by było, prawda? W naszym kraju pojawiła się niedawno usługa Android Pay, więc ciężko mówić, że Google zupełnie nie interesuje się Polską. Protoplasta Google Assistant, Google Now od dawna zresztą rozpoznaje kilka polskich komend, dzięki którym możemy komunikować się z naszym telefonem za pomocą głosu.

REKLAMA

Z drugiej strony zaimplementowanie obsługi języka polskiego w bardzo rozbudowanym asystencie głosowym, który domyślnie ma rozumieć tzw. język naturalny wydaje mi się arcytrudnym zadaniem. Szczególnie jeśli mówimy o języku polskim, który - umówmy się - nie należy do najłatwiejszych.

Ja petycję już podpisałem i mam zamiar trzymać kciuki za powodzenie całej akcji. Po cichu jednak nie nastawiam się jednak na zbyt wiele. A jeśli polski okaże się być za trudny, może Google zechce udostępnić nam chociaż angielską wersję swojego asystenta? Lepsze to, niż nic...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA