REKLAMA

To najgorszy moment, żeby kupić Apple TV. Lepiej odkładaj na kolejną generację

Apple TV 5. generacji obsługujące rozdzielczość wyższą niż Full HD może trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. W kodzie tvOS znaleziono kolejne poszlaki wskazujące na rychłą premierę Apple TV 4K.

22.08.2017 15.58
Pilot do Apple TV 4 - Apple TV 4K
REKLAMA

Apple TV służące głównie do obsługi sklepu iTunes pojawiło się dekadę temu i to jeszcze zanim do sprzedaży trafił pierwszy iPhone. Najnowsza wersja przystawki do telewizora marki Apple działa pod kontrolą bazującego na iOS systemu tvOS i pozwala na instalację aplikacji firm trzecich. Set-top box na sklepowe półki trafił w październiku 2015 roku.

REKLAMA

Osobom planującym teraz zakup Apple TV proponuję wstrzymać się jeszcze kilka tygodni.

Pomijając fakt, że sens zakup Apple TV 4 w Polsce jest dyskusyjny, to sprzęt mimo wygórowanej ceny spełnia swoje zadanie. Chociaż przystawka jest w sprzedaży od 2 lat, to pod względem specyfikacji nadal się nie zestarzała.

Aplikacje do systemu tvOS działają świetnie, a interfejs jest przemyślany i płynnie działa. Niestety Apple TV 4 ma jedno poważne ograniczenie: brakuje w nim portu HDMI 2.0, który byłby w stanie wysłać do telewizora obraz o rozdzielczości 4K.

Telewizory o rozdzielczości wyższej niż Full HD stają się coraz popularniejsze. Byłbym bardzo zdziwiony, jeśli Apple nie planowałoby wydania odświeżonej wersji Apple TV z myślą o takich ekranach. 10-lecie premiery pierwszej wersji byłoby ku temu dobrą okazją.

Apple TV 4K - kod tvOS zwiastuje nadejście nowego modelu.

Pierwsze przesłanki świadczące o tym, że set-top box Apple'a miałby otrzymać w nowej wersji wsparcie rozdzielczości 4K, pojawiły się już w lutym br. Spodziewane Apple TV 5-generacji określone zostało opisane przez Bloomberga. Sprzęt miał funkcjonować w laboratoriach Apple'a pod nazwą kodową J105.

Ta nazwa kodowa powróciła. W kodzie wersji testowej tvOS pojawiło się odniesienie do Apple TV określanego mianem J105a. Kilka tygodni temu rozwojowa wersja oprogramowania głośnika HomePod zawierała odniesienia do wsparcia rozdzielczości 4K i trybów HDR oraz Dolby Vision w set-top boksie. Terminy 4K i HDR pojawiły się w dodatku na potwierdzeniach zakupów cyfrowych treści w iTunes Store.

Pojawienie się nowej generacji Apple TV 4K oczywiście nie oznacza, że stara wersja przystawki trafi od razu na śmietnik historii.

Nie wiadomo po prostu, czy w kolejnej wersji set-top boksa nie pojawią się inne nowości, niż wsparcie dla 4K, HDR i Dolby Vision. Chociażby z tego powodu z zakupem Apple TV najlepiej wstrzymać się jeszcze kilka tygodni.

REKLAMA

Skoro w kodzie nowej wersji tvOS pojawiły się odniesienia do Apple TV 4K, to nowy sprzęt może zostać pokazany jeszcze w tym roku. Spodziewam się tego niedługo po lub nawet równocześnie z premierą iOS 11, tvOS 11 i jubileuszowego iPhone'a 8.

Warto też pamiętać, że wsparcie technologii 4K nie oznacza, że posiadacze nowego Apple TV będą mieli od razu dostęp do treści w wysokiej rozdzielczości. Twórcy serwisów streamingowych takich jak Netflix będą musieli najpierw przygotować aktualizację swoich aplikacji na tvOS.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA