REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To najgorszy moment, żeby kupić Apple TV. Lepiej odkładaj na kolejną generację

Apple TV 5. generacji obsługujące rozdzielczość wyższą niż Full HD może trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. W kodzie tvOS znaleziono kolejne poszlaki wskazujące na rychłą premierę Apple TV 4K.

22.08.2017
17:58
Pilot do Apple TV 4 - Apple TV 4K
REKLAMA
REKLAMA

Apple TV służące głównie do obsługi sklepu iTunes pojawiło się dekadę temu i to jeszcze zanim do sprzedaży trafił pierwszy iPhone. Najnowsza wersja przystawki do telewizora marki Apple działa pod kontrolą bazującego na iOS systemu tvOS i pozwala na instalację aplikacji firm trzecich. Set-top box na sklepowe półki trafił w październiku 2015 roku.

Osobom planującym teraz zakup Apple TV proponuję wstrzymać się jeszcze kilka tygodni.

Pomijając fakt, że sens zakup Apple TV 4 w Polsce jest dyskusyjny, to sprzęt mimo wygórowanej ceny spełnia swoje zadanie. Chociaż przystawka jest w sprzedaży od 2 lat, to pod względem specyfikacji nadal się nie zestarzała.

Aplikacje do systemu tvOS działają świetnie, a interfejs jest przemyślany i płynnie działa. Niestety Apple TV 4 ma jedno poważne ograniczenie: brakuje w nim portu HDMI 2.0, który byłby w stanie wysłać do telewizora obraz o rozdzielczości 4K.

Telewizory o rozdzielczości wyższej niż Full HD stają się coraz popularniejsze. Byłbym bardzo zdziwiony, jeśli Apple nie planowałoby wydania odświeżonej wersji Apple TV z myślą o takich ekranach. 10-lecie premiery pierwszej wersji byłoby ku temu dobrą okazją.

Apple TV 4K - kod tvOS zwiastuje nadejście nowego modelu.

Pierwsze przesłanki świadczące o tym, że set-top box Apple'a miałby otrzymać w nowej wersji wsparcie rozdzielczości 4K, pojawiły się już w lutym br. Spodziewane Apple TV 5-generacji określone zostało opisane przez Bloomberga. Sprzęt miał funkcjonować w laboratoriach Apple'a pod nazwą kodową J105.

Ta nazwa kodowa powróciła. W kodzie wersji testowej tvOS pojawiło się odniesienie do Apple TV określanego mianem J105a. Kilka tygodni temu rozwojowa wersja oprogramowania głośnika HomePod zawierała odniesienia do wsparcia rozdzielczości 4K i trybów HDR oraz Dolby Vision w set-top boksie. Terminy 4K i HDR pojawiły się w dodatku na potwierdzeniach zakupów cyfrowych treści w iTunes Store.

Pojawienie się nowej generacji Apple TV 4K oczywiście nie oznacza, że stara wersja przystawki trafi od razu na śmietnik historii.

Nie wiadomo po prostu, czy w kolejnej wersji set-top boksa nie pojawią się inne nowości, niż wsparcie dla 4K, HDR i Dolby Vision. Chociażby z tego powodu z zakupem Apple TV najlepiej wstrzymać się jeszcze kilka tygodni.

REKLAMA

Skoro w kodzie nowej wersji tvOS pojawiły się odniesienia do Apple TV 4K, to nowy sprzęt może zostać pokazany jeszcze w tym roku. Spodziewam się tego niedługo po lub nawet równocześnie z premierą iOS 11, tvOS 11 i jubileuszowego iPhone'a 8.

Warto też pamiętać, że wsparcie technologii 4K nie oznacza, że posiadacze nowego Apple TV będą mieli od razu dostęp do treści w wysokiej rozdzielczości. Twórcy serwisów streamingowych takich jak Netflix będą musieli najpierw przygotować aktualizację swoich aplikacji na tvOS.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA