REKLAMA

Apple ma niezły tupet wprowadzając Apple TV 4 na nasz rynek - kupiłem i pluję sobie w brodę!

Apple TV 4 trafiło do sprzedaży w Polsce. Urządzenie jest znacznie droższe od poprzedniego modelu, ale fani firmy z Cupertino i tak wyposażyli się w nowy gadżet, a najważniejsza nowość to możliwość instalacji aplikacji i gier. Egzemplarz urządzenia trafił już do naszej redakcji i zaczęliśmy je testować.

05.11.2015 18.33
Pilot do Apple TV 4 - Apple TV 4K
REKLAMA
REKLAMA

Do nowego Apple TV podchodziłem bardzo sceptycznie. Byłem zadowolony z poprzedniego modelu, a przystawki do telewizora od Apple czwartej generacji nie zamówiłem w preorderze. W końcu jednak się złamałem i kupiłem urządzenie, a teraz… pluję sobie w brodę.

Apple ma niezły tupet wprowadzając Apple TV na nasz rynek.

apple-tv-4-test-1

Apple TV 4 miało być urządzeniem, które odmieni świat kina i telewizji. Problem w tym, że z perspektywy Polaka jest to sprzęt nie tylko upośledzony, ale też pod wieloma względami gorszy niż poprzedni model kosztujący dziś połowę tego, co Apple TV 4.

Do tej pory korzystałem z Apple TV głównie do strumieniowania multimediów z biblioteki iTunes i odtwarzania materiałów w modelu VOD z iTunes Store. Nowa wersja przyda mi się tylko do tego pierwszego celu.

W nowej przystawce do telewizora od Apple zniknął sklep z filmami.

To niestety nie jest żart, ale też byłem świadomy tego dokonując zakupu. Apple nie przygotował przed wprowadzeniem do sprzedaży urządzenia w naszym kraju usługi iTunes in The Cloud, która pozwala odtwarzać zakupione materiały na dowolnym urządzeniu.

apple-tv-4-test-5

Na poprzednim Apple TV można było wypożyczyć film z poziomu urządzenia i był on do niego przypisany. W nowym Apple TV zakładka z filmami najpierw zniknęła, a jak się pojawiła, to nie da się z jej poziomu nic obejrzeć.

Taka sytuacja to splunięcie w twarz wiernym fanom marki i w dodatku tylko wierzchołek góry lodowej problemów.

Nawet jeśli Apple sklep z filmami szybko naprawi, to i tak urządzenie jest po prostu wybrakowane. Tyle dobrego, że wbrew plotkom w pudełku znalazł się nowy dotykowy pilot, a nie jego poprzednia wersja.

Nie zmienia to faktu, że software w postaci tvOS przypomina wersję beta. Ten produkt nie powinien trafić do sprzedaży. Nie w tej formie, nie z takimi ograniczeniami.

apple-tv-4-test-9

Uporządkujmy uwagi dotyczące nowego Apple TV pomijając problemy z filmami:

 • Nowy pilot ma guzik uruchamiający asystenta głosowego. Nie tylko nie ma polskiej Siri, ale w Apple TV w Polsce nie da się skorzystać z angielskiej wersji serwisu;
 • Brak większości usług, w tym seriali w iTunes. Kafelek ze skrótem znika zaraz po uruchomieniu;
 • Brak polskich aplikacji VOD. Apple nie zadbał o wsparcie partnerów w postaci chociażby Playera lub Ipli, a HBO otwarcie mówi, że aplikacja HBO GO nie powstanie;
 • Aplikacja Pilot na iPhone’a i Apple Watcha nie obsługuje nowego Apple TV, a działała ze starym;
 • Nowe Apple TV nie obsługuje klawiatury Bluetooth;
 • Biorąc pod uwagę powyższe okazuje się, że loginy i hasła trzeba wpisywać… pilotem;
 • Menu multitaskingu przewija się tak jak w iOS 8, a nie jak w iOS 9 i razi taki brak spójności;
 • Po pobraniu gry wieki czeka się na ściśnięcie z serwera kolejnej planszy i nie można pobrać całości na urządzenie od razu;
 • Gry wymagają opcji sterowania pilotem, więc możemy zapomnieć o przeportowanych na iOS zaawansowanych hitach z konsol i pecetów obsługiwanych tylko padem;
 • Aplikacji jest mniej niż na Apple Watcha;
 • iCloud Photos nie wyświetla naszych zdjęć z chmury, a jedynie rolkę aparatu i albumy udostępniane;
 • Brak profili użytkownika - można w opcjach dogrzebać się do zmiany konta iCloud i iTunes, ale nie da się stworzyć ekranów głównych dla każdego domownika i np. w aplikacji YouTube trzeba za każdym razem się i tak przelogować;
apple-tv-4-test-7

Nie to, żeby Apple TV 4 nie miało żadnych plusów.

Trudno jednak cieszyć się z gadżetu, który jest tak ograniczony i niedorobiony. Dla porządku dodam tylko, że tvOS bazujący na iOS wygląda bardzo estetycznie, chodzi płynnie i wszystko okraszone jest atrakcyjnymi animacjami.

Pilot co prawda nas nie posłucha, ale nawigacja z jego pomocą jest znacznie wygodniejsza niż w przypadku starszego modelu. Podczas odtwarzania bardzo łatwo przewinąć materiał do odpowiedniego momentu. Działa też dobrze Apple Music.

apple-tv-4-test-4

App Store na razie świeci pustkami.

Z moich kilkuset aplikacji w bibliotece znalazłem w zakładce Kupione zaledwie dziesięć sztuk i zainstalowałem tylko YouTube’a. Periscope i Speedtest jest mi zbędny, a w 2048 to jednak wolę grać na smartfonie.

REKLAMA

Jeśli zastanawiacie się nad Apple TV, to przestańcie. Jak na razie nie warto pakować gotówki w ten sprzęt - przynajmniej póki Apple nie udostępni nam filmów, a rodzime serwisy VOD nie wydadzą swoich aplikacji.

Znacznie lepszym wyborem jest Apple TV 3, a jeśli nie jesteście uwiązani w rezerwacie - śmiesznie tani Chromecast.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA