REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Odważny ruch Volvo. Od 2019 roku koniec z klasycznymi silnikami spalinowymi w nowych modelach

Odważna decyzja Volvo - od 2019 roku żaden nowy model szwedzkiej marki nie będzie już dostępny z klasycznym silnikiem spalinowym. Od tego momentu do oferty dołączane będą wyłącznie hybrydy oraz samochody elektryczne. 

05.07.2017
8:06
volvo
REKLAMA
REKLAMA

Szwedzi ogłosili dziś istotną zmianę w swojej ofercie, wpisującą się w ogłoszony wcześniej plan "elektryfikacji" swojego portfolio. Efekty tego ogłoszenia powinniśmy zobaczyć już za dwa lata.

Po pierwsze: żadnych zwykłych benzyn i diesli.

 class="wp-image-567020"

Nowe modele samochodów Volvo, wprowadzone na rynek od 2019, będą zawsze wyposażone w silnik elektryczny w jakiejś formie - będzie to albo hybryda równoległa (mild hybrid - bez możliwości jazdy w trybie elektrycznym, silnik elektryczny tylko wspomaga spalinowy), albo hybryda typu plug-in, albo samochód czysto elektryczny.

Oprócz prądu, w przypadku systemów napędu hybrydowego, będziemy mogli jednak przeważnie wybrać paliwo, które bardziej nam odpowiada. Szwedzi zapowiadają, że w ofercie znajdą się zarówno hybrydy z silnikami benzynowymi, jak i z silnikami Diesla.

Po drugie: 5 elektrycznych samochodów do 2021 roku.

volvo xc60 pierwsze wrazenia class="wp-image-575436"

Pomiędzy 2019 a 2021 rokiem Volvo planuje wprowadzić na rynek 5 zupełnie nowych, całkowicie elektrycznych samochodów.

Nie wszystkie jednak nosić będą logo Volvo - dwa z nich będą projektowane i sprzedawane pod marką Polestar. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, mają być to pojazdy o "wysokich osiągach". Więcej szczegółów na ich temat poznamy niestety dopiero w przyszłości.

Po trzecie: docelowo wszystko z prądem.

volvo xc60 pierwsze wrażenia class="wp-image-575450"

Szwedzi już teraz deklarują, że przyjdzie taki moment w przyszłości, kiedy w ich ofercie nie znajdzie się żaden samochód bez silnika elektrycznego. Osiągnięcie do 2025 sprzedaży aut zelektryfikowanych na poziomie 1 mln może być więc jak najbardziej realnym celem - klienci nie będą bowiem mieli w tej kwestii większego wyboru.

Po czwarte: diesle i benzyny jeszcze będą. Przez jakiś czas.

 class="wp-image-556287"
REKLAMA

Dzisiejsze deklaracje dotyczą wyłącznie modeli, które zostaną zapowiedziane i pojawią się na rynku po 2019 roku. Oznacza to, że modele, które już znajdują się w ofercie, czyli np. S90, V90, XC90 oraz nowe XC60, nadal będą oferowane z silnikami Diesla i benzynowymi tak samo, jak do tej pory. W ich przypadku wersje hybrydowe będą jedynie opcją.

Już dziś jednak wiemy, jakich napędów spodziewać się w przypadku kolejnych generacji tych samochodów...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA